25 Mart 2017 Cumartesi

Meyan Kökü

Meyan (Glycyrrhiza glabra)

Baklagiller (Fabaceae: Leguminosae) ailesinden çok yıllık çalı bitkisidir.
G. glabra kökü Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmış, Çin bitkisidir.

Hipokrat, Theophrastus ve Pliny kökün terapötik değerini anlamış ve boğazları yatıştırmak ve susuzluğu gidermek için kullanımını belirtmişlerdir. Ayrıca Theophrastus, astım ve yara iyileştirici özelliğinden bahsetti.

Kökteki ana bileşen, glycyrrhizin adı verilen bir saponin glikozittir. Şekerden 50 kat daha tatlıdır ve çikolatayı geliştirmek için kullanılır. Yakın zamanda trombinin seçici bir inhibitörü olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, trombinin kan pıhtılaşma etkisini inhibe etmez, bu etkileşimin çok yoğun olmadığı anlamına gelir.

Meyan Kökünün Yararları Nelerdir?


Glisirizin antienflamatuar etkisi, anti-trombin özelliklerinden kaynaklanabilir.Meyan kökünün en yaygın tıbbi kullanımı dermatit, egzama, kaşıntı ve kist gibi belirtilerle birlikte tahriş olmuş ciltler için tedavidir. G. glabra'nın akneye neden olan bazı bakterilere karşı da belirgin etkileri vardır. Güncel çalışmalar, G. glabra'nın mukus salgılanmasını teşvik ettiğini ve mide içindeki yüzey hücrelerinin ömrünü artırdığını, bu kombine etkinin mide ülserlerini engellediğini göstermektedir. Egzema tedavisinde,
% 2 konsantrasyon Glycyrrhizic asit içeren bir meyankökü jeli kullanımının kaşıntı, şişlik ve kızarığa iyi geldiği bulunmuştur.

Meyan Kökünün Zararları Nelerdir?


Glycyrrhiza glabra'nın köklerindeki Glycyrrhizic Acid bileşiğinden elde edilen ekstraktın bilinen çeşitli yan etkileri vardır. En ciddi yan etki hipertansiyona yol açan hiper-mineralokortikoidizmdir. Meyan kökü, vücuttaki Glycyrrhizic Acid etkisiyle koroner arter hastalığı gibi, altta yatan bir hastalık nedeniyle düşük dozlarda bile hipertansiyon tanısı konan hastalarda kontrendikedir.

Belirtilen diğer yan etkiler yüzlerde ödem, baş ağrısı, nefes darlığı, kasılma ve karın ağrısıdır. Meyan hakkında yayınlanmış raporların bir incelemesinde, günde 100 mg Glycyrrhizic Acid'ten fazla olmayan düzenli bir günlük alımın yan etki üretecek kadar yeterli olduğu”, güvenli dozun en fazla 12 mg / gün ekstre olduğuna dikkat çekilmiştir (Stormer, 1993).

Günlük doz 10 mg Glycyrrhizic Acid'i aştığında elektrolit dengesizliği, aşırı kan basıncı, ödem (cildin altında sıvı toplanması), yorgunluk, baş ağrısı, kalp krizi, yüksek tansiyon ve kalp problemleriyle ilişkili problemler yaşanabileceği belirtilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder