25 Mart 2017 Cumartesi

Meyan Kökü


Meyan KöküMeyan (Glycyrrhiza glabra), yaklaşık 120-150 cm’e kadar uzayabilir.  Baklagiller ailesinden çok yıllık bir çalımsı bitkidir. Küçük, mavimsi, mor çiçekleri 0,8–1,2 cm boyundadır. 7–15 santimetre boyunda yaprakları ve toprağın altında boyu 1 metreye ulaşan bir kök yapısı vardır.

Meyan bitkisinin kökleri ve yeraltındaki gövdesi (rizom) baharat olarak değerlendirilir. Tatlı, sert ve tuzlu bir tada ve hoş bir kokuya sahiptir. Köklerin suyla kaynatılıp, suyun buharlaştırılmasıyla elde edilen balına çubuk şekli verilir. Bu bal, tatlı, pasta, şekerleme ve çikolata yapımında kullanılır. “Meyan kökü”nü Kuzey Avrupalılar tatlılarda, Çinliler ise daha çok yemeklerde çeşni olarak sofralarına koyuyorlar. Ayrıca kolalı içeceklere de tat vermek için katılır.Meyanın Faydaları


  • Meyan kökünün böbrek üstü bezi problemlerine, örneğin Addison hastalığına(bir böbrek üstü bezi yetmezliği) karşı görülen olumlu etkisi, onun bu konudaki etkinliğinin belirgin bir kanıtı olarak kabul edilir.
  • Meyan kökü ayrıca, tüm öksürüklere ve bronşiyal hastalıklara karşı da başarıyla kullanılabilir. Tıp tarafından mide ülseri tedavisinde kullanıldığı gibi, geleneksel tıpta da meyan kökü, mide mukoza iltihabına ve mide ülserine ve kabızlığa karşı kullanılır. Ayrıca, kramp çözücü etkisi de unutulmamalıdır.
  • Tüm öksürüklere ve bronşit türevi hastalıklara karşı da başarıyla kullanılabilir. Uzmanlar tarafından mide ülseri tedavisinde kullanıldığı gibi, geleneksel tıpta da meyan kökü, mide mukoza iltihabına ve mide ülserine ve kabızlığa karşı kullanılır. Ayrıca, kramp çözücü etkisi de unutulmamalıdır. Meyan kökü dünyada biyolojik olarak en aktif olan bitkilerden biridir.Meyan kökü ayrıca cilt problemlerine de iyi gelir.


Meyan Kökü Kullanımı

Tıbbi kullanım alanlarını dışında meyan kökünün taze veya kuru köklerinin kaynar su ile karıştırılması ve sonra alçak basınçta yoğunlaştırılması suretiyle meyan balı elde edilir. Meyan balındaki glisirrizin miktarı daha fazladır. Meyan kökü, piyasada toz veya kalıplar halinde bulunur. Parlak siyah renkli, tatlı lezzetlidir. Suda kolaylıkla erir.

Meyan kökünün su ile birleştirilmesi sonucunda elde edilen karışıma ise meyan şerbeti denir. Koyu esmer renkli ve tatlı lezzetli, göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici ve serinletici özellikte olan bu şerbet daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde elde edilir ve kullanılır.

Meyan kökü çayı

Meyan kökü çayı ise; Yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü üstüne bir fincan kaynar su döküldükten sonra 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Her türlü öksürükte meyan kökü çok etkilidir.50 gram kadar meyan kökünü 1 litre suya atıp 10 dakika kadar kaynatın. Bu çayı akşamdan yapın ve bir gece bekletin. Gün boyunca aç veya tok karnına iki üç bardak içebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder