29 Mart 2017 Çarşamba

MEYVE ÇEKİRDEKLERİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI


MEYVE ÇEKİRDEKLERİNİN FAYDALARI


Karpuzun kabuğa yakın beyaz kısmı ve (3-5 tane 8-10 da olabilir) çekirdeği faydalıdır.Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan Cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca karpuz tüketimi kan şekerinizi düzenler Ayrıca doğal şeker ve besinler içerdiğinden özellikle yazın yapılan diyetlerin ana besinidir. Fakat belirtmek gerekir ki şeker hastaları az miktarda tüketmelidir. Ayrıca tatlı ve sulu soğuk bir karpuz yaz aylarının en lezzetli serinleticisidir. İçerdiği bol su ve vitaminlerle sağlıklı beslenmemizde önemli bir rol oynar. Karpuz antitoksidandır ve zararlı toksinleri atarak cildinizin de güzel görünmesini sağlar.

Meyve Çekirdeklerinin Zaraları Nelerdir?


Bazı meyve çekirdekleri zararlıdır ve meyve çekirdeklerinin yutulmaması gerekir. Fakat yutulduğu takdirde öldürücü değildir, paniğe kapılmamalısınız. Yutulmaması gereken meyve çekirdeklerinin başında portakal, mandalina ve greyfurt gibi kış meyveleri geliyor. İnsanlar, bulundukları ortam, alışkanlık ve zaman eksikliğinden bunları çekirdekleriyle birlikte tüketebiliyor. Çekirdekleri ayıklanmadan tüketildiği zaman bunlar apandis dediğimiz organın tıkayarak, akut apandisite yol açarlar. Yine, kabuklu yemişler ve küçük kemik parçacıkları bu hastalığa neden olabilir.

Belirtileri


Göbek etrafında var olan ve düzenli devam eden  ağrı ile bulantı, kusma ve iştahsızlık görülürse apandisit ihtimalinin değerlendirilmesi gerekir. Bu belirtiler, görüldüğünde kişi hemen doktora başvurmalıdır. Kendi kafasına göre ağrı kesici almamalı, çevresindekilerin antibiyotik vermesini kabul etmemelidir. Bu durum doktorun muayene bulgularını maskeler, yani bir taraftan olay devam ederken, ağrı kesici ile olayı örtmüş olursunuz. Zaman kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve herhangi bir, ağrı kesici alınmamalıdır.

Meyve Çekirdekleri ile Doğal Peeling


Kayısı çekirdeği tozu, siyah üzüm çekirdeği tozu, yulaf tanesi unu, pirinç unu, nişasta ve kil, işte bu doğal ürünlerle yapacağınız özel beden macunu yüzünüzü güldürecektir ve peeling işlemi için çok etkilidir. Bu tozların hepsinden yarım çay bardağı kadar bir kaba ekleyin ve karıştırın. Hepsini birbirine harmanlayın. Su ile hamur yapın ve elde ettiğiniz bu maske ile karın ve bacak bölümü de dahil on dakika bütün bedeninizi ovun. Sonra bedeninizdeki maddeler kaybolmadan banyoda 10 dakika bekleyin. Daha sonra duş alın. Üzerine bir bitkisel nemlendirici sürün. İyi bir tene kavuştuğunuzu göreceksiniz. Bunu ayda iki kez uygulayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder