29 Mart 2017 Çarşamba

Meyveleri ne kadar tüketmeliyiz?Meyveler sağlık için çok yararlıdırlar ancak yeteri kadar tüketilmemektedirler. Özellikle kış aylarında sınırlı meyve tüketimi gerekli besinleri almamamıza neden olur. Fakat yaz ayları meyveler boldur ve mutlaka her gün düzenli tüketilmelidir. Bu sayede yeterli mineralleri ve A vitamini, B vitamini, C vitamini, K vitamini, D vitamini, E vitamini almış olursunuz. Ayrıca çoğu meyve lif kaynağıdır ve bu bakımdan oldukça yararlıdır.

Ülkemizde meyve yönünden zengin oluşu bizler açısından olumlu bir durumdur. Ülkemizde muz, çilek, kivi, portakal,mandalina,kiraz, vişne,elma,armut ve bir çok meyve yetişmektedir.

Meyveler Yararları Nelerdir?


Meyveler yüksek miktarda posa (lif) içermesi sebebiyle bağırsakların düzenli çalışmasında ve kolesterol seviyesinin kontrolünde büyük rol oynar. Ayrıca meyveler içerdiği vitaminler ile yüksek antitoksidan sağlarlar ve buda bir çok hastalığa yardımcı olur. Portakal, greyfurt, çilek, mandalina, limon, kuşburnu, böğürtlen, elma, armut, ayva, erik, üzüm, incir, yenidünya, hurma, nar, dut, kiraz, vişne, kavun, karpuz gibi meyvelerin kanser yapıcı ve ilerletici maddelerin oluşumunu engellediği bilinmektedir.

Meyveler aynı zamanda iyi birer vitamin, mineral ve enerji kaynağıdır. Büyüme ve gelişmeye yardım eder, hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlar, deri ve göz sağlığı için temel öğeler içerir, diş ve diş eti sağlığını korur, dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıkların (kalp damar hastalıkları, hipertansiyon gibi) oluşma riskini azaltır.Meyveler ayrıca yüksek posa içerir ve doygunluk hissi verir. Bu sayede öğün aralarında iyi bir atıştırmalık ve açlık gidericileridir. Diğer yandan obezitenin diyet tedavisinde de yüksek posa içeren meyve ve sebzelerin rolü büyüktür. Fakat unutulmaması gereken bir nokta; meyvelerin orantılı yenmesi gerektiğidir fazla meyve kilo yapar.

Meyve Ne Kadar Yenmelidir?


Sağlıklı bir birey olmak için günde ortalama 1 porsiyon meyve mutlaka yenilmelidir. Bu miktarlar, kişinin yaşına, fiziksel durumuna, boyuna, kilosuna, diyetinin enerji içeriğine, vb. faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Kilo verme amaçlı düşük kalorili diyet uygulayan kişilerin bile günde en az 3 porsiyon meyve tüketmeye özen göstermeleri gerekir.

Meyveleri günlük beslenme programımıza nasıl katabiliriz? İşte meyve tüketimini artırmak için uygulanabilecek bazı ipuçları:

İş yerinize giderken meyvenizi yanınızda götürebilirsiniz. Bunun için elma , armut gibi meyveler en uygun olanlarıdır.

Ayrıca çantanızda kuru meyve taşıyın. Kuru meyveler kolay taşınabilir ve tüketilebilir besinlerdir. Uygun miktarlarda tüketerek hem meyve ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız hem de tatlı isteğinizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaksınız. Fakat fazla tüketilmemelidir. Kan şekerinizi düzenlemek ve faydalarından yaralanmak için bir avuç yeterlidir.

Akşam yemeğinden 1,5–2 saat sonrasında küçük bir meyve öğünü yapın. Gün içerisinde yeteri kadar meyve tüketemediyseniz gece ara öğününüzde meyve tüketmek bu açığı kapatmak için iyi bir fırsattır.

Sabah kalkınca (kahvaltı öncesinde) küçük bir meyve tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Muz sabah tüketmek için idealdir. Diğer yandan bu meyve kuru meyve de olabilir (Kuru kayısı önerilebilir). Böylece sindirim sisteminizin çalışmasını da olumlu yönde etkilemiş olacaksınız.

Sabah kahvaltısında kahvaltılık gevrekler tüketmeyi seviyorsanız süt ve gevrek karışımına bir miktar taze/kuru meyve de katabilirsiniz. Çocuğunuzun ara öğünlerinde çikolata, gofret, cips gibi sağlık açısından uygun olmayan besinler yerine taze veya kuru meyveler tüketmesini sağlayın.

Tatlı yerine meyve salatasını deneyin. Şeker ilave etmeden meyvelerden çok lezzetli tatlılar yapabilirsiniz. Bol şerbetli ve bol enerjili tatlılardansa, meyve tatlıları çok daha hafif ve lezzetli olacağından keyifle tüketeceksiniz. Elma, muz, armut, mandalina gibi meyvelerin hem taşınması kolaydır, hem de hazırlık gerektirmezler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder