25 Mart 2017 Cumartesi

Mide Rahatsızlığı İçin ÖnerilerMide Rahatsızlığı İçin Öneriler


Mide rahatsızlığı herkes de görülebilen bir hastalıktır. Bir sürü sebebe bağlı olarak görülebilen bu rahatsızlığa önem vermemiz gerekir.Beynimizde sonra en çok sinir midemizde bulunmaktadır. Ve geçici olarak mide rahatsızlığımızı geçirsek bile peşini bırakmamalı doktora gitmeliyiz.

Ülser tedavisi beraberinde oruç tutmak hasta için sakıncalı bir durumdur. Midenin uzun süre boş kalması asit salgılamasını arttırı, buda ülserin oluşmasında yada iyileşmemesinde büyük ölçüde etkili olur.

Reflü şikayeti olanların ise tanı konduktan sonra oruç tutarken dikkat etmeleri gereken bazı kurallar var, bunlar:

  • İftar ve sahurda hızlı yemek yememek, mümkün olduğunca yavaş ve iyi çiğneyerek yemek, çiğ soğan, sarımsak, yağlı yiyecekler, kızartmalar, salçalı yemekler, portakal ve limon suyu, gazlı içecekler, domates suyu, nane, çikolata, kahve ve hamur işi ağır tatlılardan uzak durmak, iftardan en az 2-3 saat sonra yatmak. Yatarken de mümkün olduğunca yastığınızı yükseltmeniz sizi rahatlatacaktır.

Mide kanaması, sık sık ülser ve mide kanaması geçirenlerin oruç tutmaları sağlıklı değildir.

Şişkinlik ve kabızlık şikayetini sıklıkla yaşayanlar organik sebepler dışında, hızlı yemek yemekten ve gaz yapan yiyeceklerden kaçınmalıdırlar(baklagiller, bulgur, lahana vs).

Beslenmede ise genel olarak yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden, ağır tatlılardan kaçınmak, yemekleri yavaş ve iyi çiğneyerek yemek, iftarda yemekle çok su içmemek ve suyu yemek aralarında tüketmek oldukça önemlidir. Haşlanmış sebze yemekleri, kompostolar, süt tatlılar ve haşlanmış etleri tercih etmeliyiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder