16 Mart 2017 Perşembe

Mide Ülseri İçin Bitkisel Çözümler
Bugün yazımızda, çok yaygın bir hastalık olan mide ülseriyle mücadele için çok yararları olan bitkiler hakkında yazdık. Keyifli okumalar dileriz.


Mide Ülserine Bitkisel ÇözümlerGastrit ülseri olarak da bilinen mide ülserleri, mide astarında oluşan ağrılı yaralardır. Mide ülseri, bir çeşit peptik ülser hastalığıdır. Peptik ülserler, hem mideyi hem de ince bağırsakları etkileyen bir ülser çeşididir.

Mide ülserleri, midenizi sindirim suyundan koruyan kalın mukus tabakası azaldığında ortaya çıkar. Bu, sindirim asitlerinin mideyi kaplayan dokuları eritmesine ve ülsere neden olmasını sağlar.

Peki bu ülserden korunma ya da ülser ile savaşma yöntemlerinde bitkisel çözümler nelerdir?


  • Kantaron çayı, meyan kökü, nergis çayı ve havuç, lahana, bal veya patates, lahana, bal karışımıyla zeytinyağı içinde eritilmiş kudret narı kullanılmalıdır.Ülser ağrısı için  kantaron, meyan kökü, nane, pelin otu, papatya, şerbetçi otu gibi bitkiler karıştırılarak çay gibi demlendikten sonra bu karışımdan aç karna 3-4 bardak içilir.  •  3 su bardağı kaynar suyun içerisine, birer tatlı kaşığı ezilmiş ya da toz halinde civanperçemi, meyan kökü ve kantoron otu konulup 20 dakika demlenir. Bu çaydan sabah, öğle, akşam açken bu karışımdan bir su bardağı içilir.
  •  Günde bir kez aç karna kudret narı yenir, su ile içilir. Düzenli olarak bir ay devam edilmelidir.
  •  400 gram keten tohumu toz haline getirildikten sonra bal ile macun yapılarak sabahları aç karna bir miktar yenilir. Bu işleme 30-40 gün devam edilir.
  •  Bir su bardağına yarım fincan patates suyu, bir tatlı kaşığı lahana suyu, sonra 1 tatlı kaşığı bal konur, karıştırılarak üstü su ile doldurulur, aç karnına 1,5-2 ay içilmeye devam edilir.
  •  3 su bardağı kaynar suyun içine, birer tatlı kaşığı ezilmiş ya da toz halinde civanperçemi, meyankökü ve kantaron otu konularak 20 dakika demlenir. Bu çaydan sabah, öğlen, akşam aç karnına bir su bardağı içilirse mide ülserine iyi gelir.

Mide Ülseri İçin Uzak Durulması Gereken ŞeylerSürekli mide yanan insanların ülser hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca ;
Düzenli alkol kullanımı ve sigara tiryakiliği,
Bazı ilaçların kullanımı. Mesela steroid olmayan iltihap ilaçları , aspirin kortizon vb ,
Stres ,
Kalıtsal faktörler,
ülser riskini arttıran faktörlerdir. Kalıtsal faktörler dışında insanlar tüm bu diğer durumlardan kaçınarak hasta olma olasılığını azaltabilirler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder