16 Mart 2017 Perşembe

Mide Ülseri İçin Bitkisel ÇözümlerBugün yazımızda, çok yaygın bir hastalık olan mide ülseriyle mücadele için çok yararları olan bitkiler hakkında yazdık. Keyifli okumalar dileriz.

Mide Ülseri Nedir?

Gastrit veya dispepsi, mide astarının iltihaplanmasıyla kızarması ve şişmesidir. Akut (ani) veya kronik (uzun süreli) olabilir. Kronik gastrit, mide astarında kalıcı hasara neden olabilir.
Gastrit genellikle hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilebilen geçici bir durumdur. Bununla birlikte, tedavi edilmediği takdirde, gastrit ülser, mide kanaması ve mide kanseri veya kanserli olmayan mide tümörleri riskinde artış gibi komplikasyonlara neden olabilir.
Mide mukozası (astarı) mide asidinin zarar veremeyeceği kadar güçlüdür. Ancak aşırı alkol ve sigara içilmesi, aşırı baharatlı yiyecekler, aşırı stres mide ve ince bağırsak mukozasını tahriş ederek iltihaplanmasına neden olur.Diyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları gastrit önemli gastrit nedenidir.
Gastrit H. pylori bakterisi veya otoimmün bir bozukluktan kaynaklanırsa atrofik gastrit gerçekleşebilir. Atrofik gastrit, sindirim salgısının mide astar hücrelerini öldürmesiyle oluşur ve mide kanserine yakalanma riskinizi arttırır.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?


Mide bulantısı ve kusma, kusmuktaki kan, iştahsızlık, karın ağrısı, siyah veya kanlı dışkı gastritin en yaygın belirtileridir. Karın şişmesi veya karnınızda dolgunluk hissi veya yanma hissi yaşayabilirsiniz. Fakat bu semptomlara sahip olmak mutlaka gastritiniz olduğu anlamına gelmez ve kişiden kişiye değişkendir.
Gastrit Neden Oluşur?
Bakteriler ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar, parazitler, büyük ameliyat, travmatik yaralanma veya yanıklar, uzun süreli aspirin kullanımı.
Bunların dışında otoimmün bozukluklar, kronik safra reflüsü vve pernisiyöz anemi gibi bazı hastalıklar da gastrite neden olabilir.


Otoimmün Bozukluklar

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun sağlıklı hücrelerine yanlışlıkla saldırmasıdır.


Kronik Safra Reflüsü

Safra gibi sindirime yardımcı enzimlerin yemek borusu içine çıkmasıdır.


Pernisiyöz Anemi

Midenin B12 vitamini sindirememesi sonucu ortaya çıkan bir anemi şeklidir. 

Gastrit Tedavisinde Diyet

Semptomlara neden olan veya mideniyi tahriş eden yiyecekler, içecekler veya ilaçlar kesilir. Sigara içiyorsanız, bırakmak en iyisidir.

Gastrit Önlenebilir mi?

İyi hijyen alışkanlıklarına sahip olmak, özellikle ellerinizi yıkamak.

Mide astarınızı tahriş edebilecek besinleri azaltın veya yiyip içmeyin. Buna alkol, kafein ve baharatlı yiyecekler dahildir.

 

Mide Ülserine Bitkisel Çözümler

  • Kantaron çayı, meyan kökü, nergis çayı ve havuç, lahana, bal veya patates, lahana, bal karışımıyla zeytinyağı içinde eritilmiş kudret narı kullanılmalıdır.Ülser ağrısı için  kantaron, meyan kökü, nane, pelin otu, papatya, şerbetçi otu gibi bitkiler karıştırılarak çay gibi demlendikten sonra bu karışımdan aç karna 3-4 bardak içilir.
  •  3 su bardağı kaynar suyun içerisine, birer tatlı kaşığı ezilmiş ya da toz halinde civanperçemi, meyan kökü ve kantoron otu konulup 20 dakika demlenir. Bu çaydan sabah, öğle, akşam açken bu karışımdan bir su bardağı içilir.
  •  Günde bir kez aç karna kudret narı yenir, su ile içilir. Düzenli olarak bir ay devam edilmelidir.
  •  400 gram keten tohumu toz haline getirildikten sonra bal ile macun yapılarak sabahları aç karna bir miktar yenilir. Bu işleme 30-40 gün devam edilir.
  •  Bir su bardağına yarım fincan patates suyu, bir tatlı kaşığı lahana suyu, sonra 1 tatlı kaşığı bal konur, karıştırılarak üstü su ile doldurulur, aç karnına 1,5-2 ay içilmeye devam edilir.
  •  3 su bardağı kaynar suyun içine, birer tatlı kaşığı ezilmiş ya da toz halinde civanperçemi, meyankökü ve kantaron otu konularak 20 dakika demlenir. Bu çaydan sabah, öğlen, akşam aç karnına bir su bardağı içilirse mide ülserine iyi gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder