27 Mart 2017 Pazartesi

Misvak Kullanımı ve Diş SağlığıMisvak Kullanmanın Diş Sağlığı Üzerine Etkileri


Arak, peelu veya Salvadora persica olarak adlandırılan bodur ağaçlardan elde edilen misvak daha çok İslam ülkelerinde Müslümanlar tarafından diş fırçalamak için yaygın olarak kullanılır. Modern tıp tarafından yapılan araştırmaların çoğu misvakın sağlık açısından bir çok faydasının olduğunu ortaya koymuştur.

Yapılan bir çok araştırma diş etlerini de koruduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca misvak üzerine Allahın ve onun peygamberinin(S.A.V) misvak konusunda nasihat etmiş oldukları ayetler ve hadisler vardır.

Misvakın Sağlığa Faydaları


Misvak ile ilgili yapılan bir çok araştırma misfağın sağlık açısından başka faydalarının olduğunu ortaya koymaktadır.Misvakın güçlü anti bakteriyel özelliği dişlerinizi bakterilere karşı koruyacağı gibi ve dik kıllardan oluşması doğal diş fırçası olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında içerdiği mineraller yardımıyla zihinsel sağlıktan, diş sağlığına, göz sağlığına kadar çok geniş yelpaze de sağlığımıza hizmet eder.

Misvak kullanımı diş etleri sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği mineraller yardımıyla diş etlerini korur aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı diş eti ve dişlerin birleştiği kısımda mikropların barınmasına izin vermez. Böylelikle diş eti kanamalarının da önüne geçmiş olursunuz.

Akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalasanız bile bazı nedenlerden dolayı mideden geriye doğru gelen gazlar - reflüden veya gastiritten kaynaklı olabilir- ağızda kötü kokulara neden olabilir,misvakın aromalı tadı bu tür kötü kokuların giderilmesini sağlar.

Misvak üzreine yapılan araştırmalar mivakın içerdiği madde ve minerallerin baş ağrısına iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca dış rahatsızlıkları baş ve çene ağrısı yaptığı için dolaylı bir koruma da sağlamaktadır. Bunun yanında misvakın hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

Misvakın bakterileri öldürücü özelliğinden dolayı genel ağız sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir.Misvakın kök veya dalı sodyum, potasyum ve klorür içerdiği için diş minelerinin güçlenmesini sağlar.

Misvakın Zararları Var Mıdır?


Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ağız temizliği olarak kullanıldığında her hangi bir zararı olduğuna dair bir bilgiye rastlanmamıştır.Misvak %100 organik olduğu için herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Bundan kaynaklı kullanılması şiddetle önerilir.

Misvak ile Diş Beyazlığı


Misvak aşağıdaki etkiler ile diş beyazlığınıza ve diş sağlığınıza katkıda bulunur;

 • Misvakın çok etkili antibakteriyel özelliği vardır, bundan dolayı bakterile başarıyla ortadan kaldırır.
 • Kan pıhtılaşmasını misvakın içerdiği ihtiva önler.
 • Misvakın içerdiği mineral ve bileşenler, safra kesesi sağlığı için faydalıdır.
 • Misvak bağırsak solucanlarının temizlenmesine yardımcı olur.
 • Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Çocuk felcine karşı mivakın faydalı olduğu bilimsel olarak ıspatlanmıştır.
 • Misvak ağacının taze kök ve kabuğu mesane, nezle düşük ateş, bronşite iyi gelir.
 • Aynı şekilde taze misvak kökü ve kabuğu mide ve karaciğer sağlığı için faydaldır. Mide ve karaciğeri temizler, dalağın üzerinde yükü hafifletir.
 • Misvak kaynatılarak içildiğinde astım semptomlarını azaltır, öksürüğü azaltır.
 • Misvakla alakalı yapaılan bilimsel araştırmalar, misvakın ağız içinde yer alan 750den fazla zararlı bakteri rürünün etkisini azalttığını orataya koymuştur.
 • Misvakın bağışıklığı arttırarak vücudun çeşitli hastalıklara karşı direnci arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Misvakla İlgili Yapılan Bazı Araştırmalar


Misvakın sağlık açısından faydaları hakkında bazı araştırmalar şöyledir.Naneli ürünleriyle tanınan Wirgley şirketinin yaptığı araştırmalara göre misvak ekstresinin nane ve diğer bazı sebzelere göre 20 kat daha fazla bakteri öldürücü etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Buda misvakın ne kadar değerli bir şey olduğunun kanıtıdır.

2008 yılında İsveç'te yapılan araştırmaya göre, dışarıdan yapılan temas sonucu ortaya çıkan periodontal hastalıklara karşı misvak ve misvak kullanımının oldukça etkili olduğu ortaya konulmuştur.

Amerikada Pubmed Tıp Hizmetleri kurumunun yaptığı araştırmalar sonucu misvakla diş temizliğinin normal diş fırçalarından daha etkili olduğunu Diş ve diş eti hastalıklarını ortadan kaldırma başarısının yapay diş fırçası ve macunlarından daha fazla olduğu ortaya konulmuştur.

Konumuzla alakalı olarak " Diş Ağrısı Geçirmede En Etkili Yöntem " hakkında hazırladığımız çalışmanında dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder