28 Mart 2017 Salı

Muzun Faydaları Nelerdir?


Muz (Musa sp.)


Muzgiller ailesinden (Familia: Musaceae) bir bitkidir.

Roma İmparatorluğu zamanında üne kavuşmuştur ve o günden bu günde kadar popülerliğini korumuştur. B6, C vitamini, potasyum ve lif bakımından oldukça zengin olan muzun sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların yanı sıra muzun aşırı tüketimi şeker oranının fazla olmasından kaynaklı sakıncalıdır. Özellikle diyabet ve şeker hastalarının tüketmemesi önerilir. Veya doktora danışılarak tüketimine özen gösterilmesi gerekir.

Maddeler Halinde Muzun Faydaları Nelerdir?


- Muz oldukça önemli enerji depolarından birisidir. Özellikle sporcular tarafından sabahları enerji vermesi için tüketilir.

- Lif bakımından zengin olması nedeni ile kabızlığa iyi gelir. Sindirim sitemini düzenler.

- Muz depresyona karşı etkilidir. İçerdiği amino asitler sayesinde vücuttaki serotonin seviyesini yükselterek kişinin daha mutlu olmasını sağlar. Bu sayede stresten ve depresyondan kişiyi korur.

- Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan muz kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Ve kan ve damar sağlığı için oldukça yararlıdır.

- Demir bakımından oldukça zengindir ve anemi rahatsızlığına karşı etkilidir.

- Vücuttaki şeker seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve hamile kadınlarda mide bulantılarına iyi gelir. Kan şekerinizi de dengeleyerek yapay ürünler yemenizi engeller.

- B vitaminleri bakımında zengindir ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

- Erkeklerde üretkenliği arttırır. Cinsel enerji sağlar.

- Gözdeki kas dejenerasyonuna karşı etkildir. Göz sağlığını korur.

- Böbrek kanserine karşı etkilidir. Yapılan araştırmalar günde 4-6 kez muz yiyen kişilerde böbrek kanseri riskinin düşüş gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca bir çok kansere karşıda anti toksidan özelliği sayesinde koruma sağlar.

- Saç sağlığı ve güzelliği için oldukça faydalıdır. İçerdiği potasyum ve doğal yağlar sayesinde saçları yumuşatır. Ayrıca cilt maskesi  yapımından bal ile beraber kullanılır ve ölü hücrelerinizi temizlemenize yardımcı olur.

- Sigarayı bırakmaya yardımcı olur. Nikotin isteğini azaltır.

Muzun Kalorisi


100 gr. muzda 88.7 kalori mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder