25 Mart 2017 Cumartesi

Nasır Nedir


Nasır günlük yaşamda pek çok bireyin karşılaştığı bir sorun  olarak karşımıza çıkmaktadır.  Sertleşmiş cilt yüzeyleri olarak bilinen nasır sorunu bazen acı verici olabilmekte müdahale edilmediği zaman yaralara dönüşmekte ve farklı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı yazımızda sizlere nasırın nedenlerinden ve bu nedenlere karşı önleme yöntemlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz. 


Nasır Nedir?

Nasırlar, tekrarlanan sürtünme, baskı veya basıncın neden olduğu kalın, sertleşmiş, birikmiş ölü deri hücrelerinin alanlarıdır. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilirler ancak en sık ellerde, ayak parmaklarında, topuklarda veya ayak tabanlarında bulunurlar. Her ikisi de stratum korneum olarak bilinen cildin üst tabakasının kalınlaşmasının sonucudur. Ayakkabınız art arda ayağınızın üzerindeki bir noktaya sürtünüyorsa, örneğin, iltihaplanma ve kademeli yara dokusunun birikmesi, bir   nasır oluşumuna neden olur.  Nasırların oluşumu bazen iş koşullarından kaynaklı engellenemez fakat dikkat edilirse daha az acı verici olacaklardır. 


Nasırın Neden Olur?

Nasır oluşmasında ki ana neden cildin belli bir veya birkaç bölgesinde sürtünmeyle birlikte meydana gelen fazla basınçlı darbelerdir. Nasır oluşumuna etki edebilecek çok fazla neden olmasına karşın, bu tür etkiye sebep olabilecek ana nedenler: 


 • Sıkan ayakkabı 
 • Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı 
 • Yüksek topuklu ayakkabı 
 • Dışarıda yalın ayak yürümek 
 • Ayak parmaklarındaki yıpranma 
 • Ayağın fazla kemikli olması 
 • Yürüme bozukluğu 

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?


İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, nasırı iltihaplı olan benzerlerinden ayırmaktır: İçerisinde iltihap bulunmakta olanlar kazındığı vakit genellikle irin veya kan akıtacaktır, aslında nasır kazındığında altından ölü cilt hücreler çıkmaya devam eder. Size problem çıkaran şeyin gerçekten nasır olduğuna emin olduktan sonra pek çok tedavi biçimi tatbik edilebilir.bulunur. Bunların arasında en risksiz ve sağlıklı yöntem nasırın bulunduğu bölgedeki ölü cilt hücrelerini cilde zarar vermesini engelleyerek, salisilik asit ve laktik asit içeren losyon ve flasterler kullanılabilir. Bu asit gurupları içinde en sağıklı ve en hızlı sürede çözüm üreten asit TCA Asiti ‘ dir . Tca asiti ile ağrılı bölgede oluşan dezenformasyona neden olan mikrop yoğunluklu deri, TCA asit çözeltisi yardımı ile sağlıklı derinden hızlı bir şekilde ayrılması sağlanarak acı ortadan kaldırılır, aynı zamanda deride oluşan leke ve yara izleri gene tca asit çözeltisi ile yeni derininin hızlı bir şekilde oluşmasını sağlayarak bu ve benzeri izleri silinmiş olur.Nasırın Oluşumu Nasıl Önlenir ? 
 • Nasırlarınızı keserek yok etmeye çalışmanın da istenmeyen sonuçları olabilir. Derinizde kesikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki ayak devamlı olarak bakterilerin basitçe üreyebilecekleri ılık ve rutubetli bir ortamdır. 
 • Yumuşak tabanlı ayakkabılar kullanmaya çalışın. Bunların içinde en iyisi deridir; esnekliği ayağa gelecek baskı ve sürtünmeyi önleme konusunda öncelikli yardımcınız olacaktır. 
 • Seçtiğiniz ayakkabının topuk ve baş parmak altındaki bölgelerinin yastıklı olmasına özen gösterin. Bu, ayağınızın doğal bir pozisyonda kalmasına neden olduğundan faydalıdır. 
 • Parmak bölgesi geniş ve oval olan ayakkabılar tercih ettiğiniz durumda parmaklarınıza bol yer kalacağı için parmak arasında nasır oluşması da önlenebilir. 
 • 6 santimetreden fazla topuklu ayakkabılar giymeyin. 
 • Kendi ayak ve bilek ölçülerimize göre tasarlanmış, sağlıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabılar satın alın. 
 • Ayakkabınızın ek yerleriyle dış limit dikişlerinin iyi olmasına itina gösterin. 
 • Nasıra meyilliyseniz bilhassa dar burunlu ayakkabılar başta olmak üzere, insan ayağının doğasına aykırı modelleri olan bütün ayakkabılarınızdan kurtulun. 
 • Ayaklarınızı kesinlikle iyi kurulayın. Pamuklu çorap giymeniz öneri edilir. Devamlı rutubet içerisinde duran ayaklarda cilt tahriş olur. Çoraplarınız nemlendiğinde temiz bir çiftle değiştirin. 
 • Evde olası olduğu kadar yalın ayak dolaşın. Doğa ana ayak parmaklarımızın hür ve serbest olmasını isterdi ama soyunma odaları gibi topluma açık yerlerde yalın ayak basmamaya itina gösterin. Böyle yerlerde kesinlikle terlik kullanın. hiç kimse ile ortak havlu, çorap, ayakkabı kullanmayın. 
 • Nasırın sebep olduğu ağrı ve kaşıntıdan kurtulmak için bölgeye soğuk kompres uygulayın.

Aşağıdaki yazılarımız nasır için sizlere etkili çözümler sunacak diğer yazılarımızdır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder