17 Mart 2017 Cuma

Obezite Nasıl Önlenir ve Nasıl Tedavi Edilir?


Obezite insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Obezite bir alay konusu değil tıbbi bir durumdur. Obezite sadece fiziksel bir durum değil aynı zamanda psikolojik bir durumdur ve bundan kaynaklı aile desteği veya uzman yardımı önemlidir. Aşağıda obezite önleme ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite Nasıl Önlenir
Obezite gittikçe daha fazla sayıda çocuğu, ergeni ve yetişkini etkileyen kronik bir hastalıktır. Dünya'da çocuklar arasında obezite oranları 1980'den beri ( fast food yaygınlaşma zamanları) ikiye katlandı ve ergenler için üçe katlandı
Altı ile 19 yaş arası çocukların yüzde 15'i aşırı kilolu olarak kabul edilir. Yetişkinlerin yüzde 60'ından fazlası aşırı kilolu veya obez olarak kabul edilir. Sağlık profesyonelleri, Tip 2 diyabetin (normalde yetişkin başlangıçlı bir hastalık), kardiyovasküler hastalığın ve çocuklarda ve ergenlerde obezite ile ilişkili depresyonun daha erken başladığını görmektedir. Bir kişi obez olduğunda, obezite ile ilişkili risk faktörleri daha belirgin hale gelir. Obezite ile ilişkili kronik hastalıklar ve koşullar ve obezitenin tedavi edilmesi zor olduğu gerçeği göz önüne alındığında, önleme son derece önemlidir. Obezitenin önlenmesinin çocuklarda bu kadar hayati öneme sahip olmasının başlıca nedeni, obez yetişkin obez olma olasılığının, ergenlik döneminde dört yaşında yüzde 20'den yüzde 80'e çıktığı düşünülmektedir.

Bebeklerde Obezitenin Önlenmesi

Daha uzun bebekler anne sütü ile beslenir, yaşlandıkça daha fazla kilo almaları daha az olasıdır. Emzirilen bebekler, aşırı kilolu olma ihtimalinin yüzde 15 ile 25'i kadardır. Altı ay veya daha uzun süre anne sütü ile beslenenler için, olasılık yüzde 20 ile 40 daha azdır.

Çocuklarda ve Gençlerde Obezitenin Önlenmesi

Gençler genellikle aşırı kilolu veya obez olurlar, çünkü yetersiz beslenme alışkanlıkları ile birlikte yeterli fiziksel aktivite gerçekleştirmezler. Genetik ve yaşam tarzı da bir çocuğun kilo durumuna katkıda bulunur. Çocukluk ve ergenlik döneminde aşırı kilo ve obeziteyi önlemek için atabileceğiniz birkaç adım vardır.   Şunları içerir:

 • Yavaş yavaş odaklanmak yerine aile yeme alışkanlıklarını ve aktivite düzeylerini değiştirmek için çalışın. Alışkanlıkları değiştirin ve kilo kendi kendine ilgilenir.
 • Rol model olun. Sağlıklı yiyecekler yiyen ve fiziksel olarak aktif olan ebeveynler, çocuklarının da aynı şeyi yapma olasılığını artıran bir örnek oluşturdular.
 • Fiziksel aktiviteyi teşvik edin. Çocukların haftanın çoğu günlerinde bir saat ılımlı fiziksel aktivite olmalıdır. Bir saatten fazla aktivite, kilo kaybını ve sonraki bakımı destekleyebilir.
 • TV ve bilgisayarın önündeki zamanı, günde iki saatten daha azına düşürün.
 • Çocukları sadece acıktığında yemeye ve yavaş yemek yemeye teşvik edin.
 • Yiyecekleri ödül olarak kullanmaktan veya yiyecek olarak ceza olarak kullanmaktan kaçının.
 • Buzdolabını yağsız veya az yağlı sütle doldurun, şeker ve yağda yüksek oranda alkolsüz içecekler ve atıştırmalıklar yerine taze meyve ve sebzelerle doldurun.
 • Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze servis edin.
 • Alkolsüz içecekler, spor içecekleri ve meyve suyu içecekleri gibi ilave şeker içeren içeceklerden ziyade çocukları su içmeye teşvik edin.

Yetişkinlerde Obezitenin Önlenmesi

Başarılı kilo verme ve bakım üreten stratejilerin çoğu, obeziteyi önlemeye yardımcı olacaktır. Yeme alışkanlıklarınızı iyileştirmek ve fiziksel aktiviteyi arttırmak obeziteyi önlemede hayati bir rol oynamaktadır. Yapabilecekleriniz şunları içerir: 

 • Her gün beş ile altı porsiyon meyve ve sebze yiyin. Bir sebze porsiyonu bir fincan çiğ sebze veya yarım fincan pişmiş sebze veya sebze suyudur. Bir meyve porsiyonu, küçük ile orta boy taze meyve, yarım fincan konserve veya taze meyve veya meyve suyu veya bir-dördüncü fincan kurutulmuş meyve parçasıdır.
 • Kahverengi pirinç ve kepekli ekmek gibi tam tahıl yiyeceklerini seçin. Rafine edilmiş beyaz şeker, un ve doymuş yağ ile yapılan yüksek işlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Porsiyon boyutlarını anlamak için gıdaları tartın ve ölçün. Örneğin, üç ons verim, kart destesinin büyüklüğüdür. Özellikle fast food restoranlarında süper menüden kaçının. Hizmet boyutlarında uygun seçeneklerle çok şey elde edebilirsiniz.
 • Yiyecekleri kontrol edin. Enerji için yaktığınızdan daha fazla kalori almak kilo alımına yol açacaktır.
 • "Enerji yoğunluğu" yüksek olan veya az miktarda gıdada çok fazla kalori bulunan yiyeceklerden kaçının. Örneğin, büyük bir çizburger ve büyük bir patates kızartması, yaklaşık 1.000 kalori ve 30 veya daha fazla gram yağa sahip olabilir. Izgara tavuklu sandviç veya düz bir hamburger ve az yağlı soslu küçük bir salata sipariş ederek, yüzlerce kaloriden kaçınabilir ve yağ alımının çoğunu ortadan kaldırabilirsiniz.  
 • Gün boyunca, kalori yakma aktivitesinin sadece 10 veya 15 dakika boyunca, örneğin, blok etrafında yürüyüş yapmak ya da iş yerindeki birkaç merdivenin yukarı ve aşağı gitmesi gibi olanaklar yaratın.  


Obezite  Tedavisi

İki kişi aynı değildir, bu yüzden sizin için çalışan bir kilo verme planı oluşturmak önemlidir. Bu, haftada bir ile iki kilo kaybetmek veya haftada yarım poundluk bir oranda kaybetmek anlamına gelebilir. Daha düşük bir oranda bile, bir yıl boyunca, 24 kilo kaybedersiniz ve bu oranı korursanız, üç yıl boyunca ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.  Ne tür bir tedavi planı uyguladığınıza bakılmaksızın, kilo vermeyi yavaşlatmak uzun vadede daha etkili ve sağlıklı olacaktır çünkü hızlı kilo kaybı genellikle kilo almayı teşvik eder. 

Diyet

Fad diyetleri gelir ve gider. Bazıları, düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli ve yağlı diyetler gibi, kısa vadede işe yarayabilir, ancak uzun vadede ciddi sağlık riskleri de oluşturabilirler. Son olarak, en başarılı uzun süreli kilo verme programları, tükettiğiniz kalori miktarını ve diyetin gerçek bileşimini değil, egzersiz ve günlük aktiviteyi ne kadar yaktığınızı sınırlandırır. Oruç hızlı kilo kaybına neden olabilir, ancak yağ ile birlikte önemli yağsız kas kütlesi kaybedersiniz. Tıbbi olarak denetlenmesi gereken tüm sıvı diyetler kısa bir süre için kullanılabilir, ancak bu diyetler kilo kaybına uzun vadeli bir cevap vermez.

Kilo vermek ve saklamak için "diyet" düşünmek yerine, bireysel bir beslenme planı düşünün. Kişisel beğeni ve beğenmemenize göre tasarlanan bir plan, kalıcı kilo verme şansı daha yüksek olacaktır. Kalori alımını kısıtlayan dengeli bir diyet - kadınlar için 1,200 ile 1400 kalori ve erkekler için 1.500 ile 1.800 kalori - iyi çalışabilir. Kayıtlı bir diyetisyen, özel durumunuza göre kişiselleştirilmiş bir diyet planı hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz

Eğer obez iseniz, egzersiz yağ yakarken yağsız kas dokusu tutmak ve eklemek yardımcı olduğu için yararlıdır. Ve kas dokusu daha yüksek bir metabolik hıza sahip olduğundan ve kalorileri daha hızlı yaktığından, yemek planınıza göre sağlıklı yiyecekler de yiyorsanız, egzersiz kilo verdiğiniz hızı hızlandıracaktır.  Egzersiz, tansiyonu düşürür ve Tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda duygusal açıdan iyi olmaya, iştahın azaltılmasına, daha iyi uyumanıza, esnekliğin artmasına ve kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. 

Cerrahi Olmayan Tedavi

Kilo verme çabalarınız başarısız olmuşsa ve / veya mevcut tıbbi rahatsızlıklar kilo vermeniz için önemliyse, hekim tarafından tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bu tedavi şunları içerebilir:

 • Obezite ile ilişkili sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar
 • Beslenme alışkanlıklarını iyileştirmek ve aktivite seviyelerini arttırmak için davranış değişiklikleri
 • Herhangi bir yeme bozukluğuna hitap eden tedavi (ayrıca ilaca ihtiyaç duyulabilir) 

Cerrahi tedavi

Kilo kaybı cerrahisi (bariatrik cerrahi) günümüzde diyet, egzersiz ve ilaç gibi daha konservatif önlemlerin başarısız olduğu kişilerde morbid obeziteyi etkili bir şekilde tedavi eden tek seçenektir. Potansiyel adaylar şunları içerir:

 • BMI 40'tan büyük insanlar
 • İdeal vücut ağırlıkları üzerinde 100 kilo veya ideal vücut ağırlıkları üzerinden 80 kilo olan erkekler
 • Obezite ile ilişkili Tip 2 diyabet, uyku apnesi veya kalp hastalığı gibi başka bir rahatsızlığı olan 35-40 yaş arası BMI'lı kişiler


Obezite ile ilgili ayrıca aşağıdaki yazılarımız size yardımcı olabilir. Sağlığınız için doktorunuza danışmayı unutmayınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder