17 Mart 2017 Cuma

Obezite ve Şişmanlık


Şişmanlık ve obez olma arasındaki fark nedir? Sağlıklı kilonuzun biraz üzerinde mi yoksa hızla yaklaşan obezite mi? Tüm bu soruların cevabını net bir şekilde aşağıdaki makalemizde sizlere sunacağız. Farkı anlamak ve erkenden müdahale etmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Obezite ve Şişmanlık Farkı


Şişmanlık
Doktorlar genellikle “fazla kilolu” kelimesini, bir kişinin vücut ağırlığının, standart boy / kilo çizelgesi ile tanımlandığı şekliyle normalden% 10 - 20 daha yüksek veya 25 ile 30 beden kitle indeksi (VKİ) olarak tanımlamaktadır.  Obezite genellikle, bir kişinin ağırlığının normal ağırlığın% 20 veya üzerinde veya 30 veya daha fazla BMI olarak tanımlandığı bir durum olarak tanımlanır. “Morbid obezite” bir kişinin normal kiloya göre % 50-100, normal kiloya göre 45 kg'den fazla veya sağlığa veya normal işleyişe ciddi bir şekilde müdahale etmek için yeterince kilolu olduğu anlamına gelir.

Aşırı Kilolu ve Obezite Ne Anlama Geliyor?


Aşırı kilolu ve obezite, bir kişinin genel olarak belirli bir boy için sağlıklı olarak kabul edilenin ağırlığını tanımlamak için kullanılan kelimelerdir. Terimler ayrıca, bazı hastalıkların ve diğer sağlık sorunlarının olasılığını artırabilecek ağırlık aralığını da tanımlar. Obezite, hem duygusal hem de fiziksel olarak nasıl yaşadığınızı ve nasıl hissettiğinizi etkiler. Obezite, benlik saygınızı azaltarak (sadece kendiniz hakkında iyi hissetmemekle), depresyona neden olarak, kendinizi sosyal durumlarda rahatsız hissetmenize ve genel yaşam kalitenizi önemli ölçüde azaltarak duygusal sağlığınızı etkileyebilir.

Obezite şimdi dünyanın karşı karşıya olduğu bir numaralı sağlık riski olarak görülüyor. Obezite, Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda yaklaşık 400.000 ölümle sonuçlanmakta ve ülke ekonomisine her yıl yaklaşık 122,9 milyar dolarlık bir maliyet getirmektedir. Diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon, metabolik sendrom, polisistik yumurtalık sendromu ve diğer pek çok hastalık dahil olmak üzere birçok ciddi tıbbi durum ve hastalık geliştirme riskinizi artırabilir. Ve yemek kültürü olarak Amerika'nın dünyaya yayılan yeme alışkanlıkları ülkemizde de yansımalarını bulmaktadır.  

Şişmanlık ve Obezite Nedenleri 


Birçok şey kilonuzu etkilemekte bir rol oynar. Ancak, temel sebep enerji dengesizliğinden kaynaklanıyor: gün içinde çok fazla kalori yiyor ve yeterli kalori yakmıyorsunuz. Kilonuzu yönetmek tamamen dengeyle ilgilidir yani kalori sayısı! Aşırı kilolu veya obez olmaktan kaçınmak için, yediğiniz kalori miktarını vücudunuzun her gün “yaktığı” kalori ile dengelemeye çalışın. Unutmayın, bir kalori, nereden gelirse gelsin  ; karbonhidratlar, yağlar, şekerler ve proteinler hepsi kalori içerir. Fazla kilolu veya obez olup olmadığınızı belirlemek için yapılabilecek birkaç test vardır. Ancak, bir kişinin vücut yağının tam miktarını ölçmek kolay bir iş değildir. Bazı testler diğerlerinden daha doğrudur.

Obeziteyi Teşhis Etmek için Hangi Testler Mevcuttur?


Hidrostatik vücut yağ testi:  Bu, vücut yağlarını değerlendirmek için verilen en doğru testtir. Test sırasında su altı ağırlığınız kaydedilirken suya batırılırsınız. Bu test genellikle araştırma ve akademik merkezlerde yapılır, ancak test artık mobil ünitelerle de yapılmaktadır.

Dual enerji X-ışını absorpsiyometri (DEXA):  Bu, vücut yağını değerlendirmek için başka bir doğru yoldur. Bu test sırasında, kişinin vücudunun her bölümü bir CT tarayıcısında sistematik olarak X-raylı iken, kişi yaklaşık 20 ile 30 dakika boyunca düz durmalıdır.

Ne yazık ki, bu yöntemler, ancak doğru, ortalama kişi için pratik değildir ve genellikle sadece özel ekipmanlı araştırma merkezlerinde yapılır. Sonuç olarak, doktorlar bir kişinin aşırı kilolu veya obez olup olmadığını belirlemek için daha kolay yöntemler geliştirdiler. Bunlar şunları içerir:

Bir pergel, vücudun farklı bölgelerindeki vücut yağ miktarını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Özel hesaplamalar, deri kıvrım kalınlığının çeşitli ölçümlerine dayanan vücut yağ yüzdesini sağlar. Bu cihazlar, sağlık kulüplerinde ve ticari kilo verme merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak sonuçlar doğru bir şekilde yapıldığında doğrudur.

Biyoelektrik Empedans veya BIA: Bu teknik, vücuttaki farklı doku türlerinin her birini ölçmek için bir kişinin vücudunda zararsız ve ağrısız elektrik gönderen bir makine kullanır. Bunlar, kas ve diğer yağsız doku miktarını ve vücutlarındaki yağ ve su miktarını içerir. Bir kişinin daha fazla yağ alması, elektrik sinyalinin karşılaştığı direnci artırır. BIA çok doğru ve genellikle satın almak için kamuya açık veya doktorlar ve rehabilitasyon merkezlerinin yanı sıra özel muayenelerde  bulunabilir.

Uzunluk / ağırlık çizelgeleri: Bir kişinin aşırı kilolu veya obez olup olmadığını belirlemek için özel tablolar kullanılabilir. İdeal kilonuzu elde etmek için, yüksekliğini grafikte bulup, kalın, orta veya ince çerçeveli olup olmadığına karar verdikten sonra, ideal ağırlıkların menzilini erkek ve dişiler için ayırabilirsiniz. Ancak, bu teknik her zaman doğru değildir. Örneğin, boy / kilo tabloları, zayıf, kaslı bir kişinin “fazla kilolu” olduğunu (kasların yağdan daha ağır olduğunu) gösterebilirken, ağırlığı “normal” aralıkta olan bir kişi aslında sağlıklı olandan daha fazla yağlı doku taşıyor olabilir. .

Vücut kitle indeksi. VKİ, obeziteyi ölçmek için kullanılan en yaygın araçtır. Kilonuzu boyunuza göre ölçer. İdeal aralık 18.5-24.9. BMI değeri 25 ile 29.9 arasında olan bir kişinin fazla kilolu olduğu ve VKİ 30'dan 39.9'a kadar olan bir obezite ve bir BMI 40'ın ve daha fazlasının morbid obeziteyi işaret ettiği düşünülmektedir. Bu teknik, boy / kilo çizelgeleriyle aynı dezavantaja sahiptir; kas fazlasını hesaba katmaz.


Aşağıdaki yazılarımız ayrıca sizlere bu konular hakkında bilgi verecektir. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder