28 Mart 2017 Salı

Öğün Atlamanın Zararları


Günümüz insanı hızlı yaşam tarız iş, ev ve okul arasında geçen süreler arasında veya diyet yapmaya çalışırken öğünlerini atlamakta ve bundan kaynaklı yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayamamaktadır. Bizlerde bu yazımızda sizlere öğün atlamadan kaynaklanan sağlıksal sorunları ve vitamin eksikliğine değineceğiz. Çünkü genelde insanlar ara öğünlerinde meyve ve sebze yerler ve gerekli besinleri bu ögelerden alırlar. Yazımızı okumaya devam ederek atladığınız öğünlerin size zararlarını öğrenebilirsiniz. 

Zayıflama Değil Sağlıksız Beslenme

Öğün Atlamanın Zararları
Uzmanlar, insan vücudunun her gün binlerce olumsuz dış etkiye karşı kendini korumak için mücadele ettiğini belirterek, işlenmiş gıdalar, hava kirliliği, stres gibi nedenlerle bünyeye giren ve tıp dilinde serbest bileşenler olarak ifade edilen bu maddelere karşı antioksidanlar yoluyla dirençli olmanın en pratik yolunun dengeli ve düzenli beslenmeden geçtiğini belirtmektedirler. Ve dengeli beslenmenin en önemli koşulu öğün atlamamaktır. Peki öğün atlarsak ne gibi durumlar ile karşı karşıya kalırız;

  • Öncelikle daha fazla yemek yer ve daha çok kilo alırız. Aynı zaman da sindirim düzenimizide bozarız.
  • Metabolizmamız yavaşlar.
  • Tatlı yeme ihtiyacımız artar.
  • Karaciğerde kolestrol sentezi artar.
  • Enerji düşüşü yaşarız.
  • Diyabet hastalığı ortaya çıkabilir.
  • İştah artışı başlar.
  • Konsantrasyonumuzda bozulmalar yaşarız.

Öğünlerde Gerekli  Olan Vitaminlerin Önemi


Öğün atlamak sadece yukarıdaki  sebeplere neden olmaz ayrıca vitamin alımımızda azalmalar da meydana gelir. Vitaminler vücudumuz için çok önemlidir. Vitaminler ile  yeterli antioksidan alımı için düzenli ve dengeli beslenmenin önemli olduğu ortadadır.İyi ya da kötü gıda diye bir şey yoktur, ancak günlük beslenme düzenimizle vücudun ihtiyacı olan A -D -E -K -B -B1 -B6 -B12 gibi vitaminler ile demir, kalsiyum, çinko, protein ve karbonhidratları almamız gerekmektedir. Antioksidan maddeler meyve, sebze ve baharat gibi gıdaların tüketilmesiyle vücuda alınmaktadır. Özellikle likopenlerden domates, karpuz, greyfurt; alium grubundan sarımsak, soğan, pırasa; antosianinlerden çilek, ahududu; glikoizolatlardan lahana, karnabahar, brokoli, çok bilinen hamlifler ile flavonoitlerden portakal, greyfurt vücudun savunma mekanizması için düzenli olarak alınması gerekli besinleri sağlayacaktır.

Her antioksidanın vücuda etki alanının ayrı ayrı olduğunu ve birinin diğerinin yerine geçemeyeceğini aşikardır, her gıdadan alacağımız antioksidanların farklı etki mekanizmaları oluşturdu da ortadadır. Özellikle C vitamini suda eriyen antioksidan özelliği gösterirken, E vitamini yağda erime özelliği göstermektedir ve kanser riskini önlemektedir. Bol miktarda sebze meyve ve C vitamini alan kişilerde yemek borusu pankreas ve akciğer kanseri riskleri daha düşüktür. Yaşam tarzımızın düzenli beslenmeye engel olmasından dolayı gerekli antioksidanları dışarıdan takviye edebiliriz. Günlük eksikliği tamamlayıcı mı, koruyucu mu, tedavi edici mi buna karar verilerek alınması daha uygun olacaktır. Bu durumda doktorunuzlu ile görüşüp doğru takviyeyi almalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder