16 Mart 2017 Perşembe

Okaliptus Faydaları

Okaliptüs (Eucalytus sp.)

Okaliptüs yaprakları kokulu, dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip olabildikleri bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ile 1000 litre arasında su bulundurabilir.

Bu özelliğinden dolayı da bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir. Ülkemizde ise okaliptüsün yaşamasına uygun Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde sıcak, bol güneşli ve sulak yerlerde bataklıkları kurutmak, odunundan yararlanılmak üzere sıkça yetiştirilir.
İlkbahar aylarında türüne göre beyaz, sarı veya kırmızı çiçekler açar. Kış aylarında – 6°C’ye kadar dayanabilen.ve odunundan mobilya sanayiinde, kabuklarından, yapraklarından ve tohumlarından boya ve ilaç sanayiinde faydalanılır.

Okaliptusun Yararları


Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında boğaz ve solunum yolları özellikle solunum yolu hastalıklarında ; sözgelimi nezle, öksürük, bronşit, burun ve boğaz rahatsızlıklarında etkili ve iyileştiricidir.

Balgam söktürür, göğsü yumuşatır, ateşi düşürür ve sinüsleri açar ve bronşitte özellikle uçucu yağından dolayı inhalasyon (buğu) yoluyla yararlanılmaktır. Nezle, öksürük, burun ve boğaz rahatsızlıklarında etkili ve iyileştiricidir.

Balgam söktürür, göğsü yumuşatır. Romatizma ağrıları, kas kasılmaları ve üşütmelerden ortaya çıkan ağrılarda şikayet edilen yere lapası uygulanır. Bedeni güçlendiricidir. İdrar yolları antiseptiğidir.

Ağız kokularını gidericidir. Bu durumlar için ispirtolu ya da zeytinyağlı eriyikleriyle gargara yapılır. Dişeti enfeksiyonlarında mikrop kırıcı, ağız kokularını gidericidir. Bu durumlar için ispirtolu ya da zeytinyağlı eriyikleriyle gargara yapılır.

Okaliptus Nasıl Kullanılır?


Okaliptüs yağı çeşitli türlerin yapraklarından damıtılır. Genellikle dezenfektan, koku verici ve çeşitli tıbbi preparatlarda kullanılır.

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısına karşı (kaynar suya drog parçaları veya uçucu yağ damlaları ilave edilerek hazırlanan) buğu yöntemiyle kullanılmaktadır. Banyo suyuna ve kompres olarak: Yanıklarda ve yaralarda; Ayrıca üzüntü ve sıkıntıyı dindirici etkisi bulunur. Ev içinde buharla kullanılırsa evdeki bakterileri öldürür.

Okaliptus Çayı


Okaliptus çayının yaplışı ; bir tutam yaş yaprağı üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10 dakika demlendirilerek yapılan çay, sekerle tatlandırılarak günde iki-üç kez içilebilir.

Okaliptus Buhar Banyosu


Buhar banyosu ; okaliptüs yapraklarından 2-3 tatlı kaşığı alınır. Bir kaseye konularak üzerine dört bardak kaynar su dökülür. Çıkacak uçucu yağın kaçışını önlemek üzere başı ve kaseyi kapayan büyük bir havlu örtülür. Kaseye doğru eğilip 10 dakika süreyle okaliptüs buharı solunur.

Uyarı;

Okaliptüsün aşırı dozlarda alınması zehirlenmeye yol açabilir. Özellikle yağı ölümcül düzeyde zehirlidir. Okaliptüsle yapılan her uygulamadan sonra eller iyice yıkanmalı, gözlere dokunulmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder