17 Mart 2017 Cuma

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler NelerdirÖksürüğe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?


Öksürük, başladı mı kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanın krize bile girmesine neden olan önemli bir sağlık sorunu. Gece uykulardan uyandıran ya da önemli bir toplantı sırasında sizi zor durumda bırakabilen öksürük krizlerinden kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir.

Öksürüğü Ne Keser?


Genel olarak sıcak içecekler boğazı yumuşattığı için özellikle kuru öksürüğe iyi gelir. Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan öksürük içinse hem öksürüğünüzü alacak hem de vücudunuzu güçlendirmenize yardımcı olacak nane çayı, zencefil çayı ve adaçayı içebilirsiniz. Bu çayların içerdiği vitamin ve mineraller, hastalık nedeniyle oluşan öksürüğün dışında, hapşırmalarınızı, ağrılarınızı, burun akıntısını hafifleterek hastalığın süresini kısaltmaya yardımcı olacaktır.

Öksürüğün İlacı


Öksürük yukarı da bahsettiğimiz gibi herkes de her an görülebilecek ama giderilmesine uğraşılması gerekecek bir hastalıktır -bazen de hastalık belirtisi-. Aslına bakarsanız öksürüğü kesmek için bir sürü önerilen yöntem vardır. En başta karşımıza çıkacak olan herhalde eczanelerden kolaylıkla satın alabileceğimiz öksürük şuruplarıdır. Fakat öksürük şurupları çözüm mü? Tabi ki hayır. 
Ne öksürük şurubu ne de bahsedeceğimiz doğal yöntemler kesin çözüm değildir. İlk başta şunu söylemek gerek herhalde burada sıralayacağımız öksürüğü geçiren doğal ürünler günlük çözümlerdir. Öksürük bir sürü hastalığın belirtisi ve ya sonucu olabilir. Yarın sınava girecekseniz , semineriniz varsa , iş görüşmesine gidiyorsanız veya düğününüz varsa bu yöntemleri uygulayın -öksürük şurubu kullanmanızı zaten tavsiye etmeyiz- fakat ; kesinlikle doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Ihlamur


Öksürük denilince ilk akla gelen çay ıhlamur. İçerisindeki bileşenlerden flavonoidler; iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, musilajların; tahrişi önlediği ve boğazı yumuşattığı yönünde birçok veri mevcut. Bu nedenle öksürüğe karşı günde 2-3 bardak çay içebilirsiniz. Tedaviye yönelik kullanılan ıhlamur çayına şeker ilave etmeyin. Şeker, çaydaki etkili bileşenlerle reaksiyona girebiliyor. Bal ilavesini ise 40 derecenin altındaki sıcaklıklarda yapmak gerekiyor.


Kebabe


Tane olrak ağızda çİğnenir veya yutularak ya da sapları kırılarak bütün olarak yutukur. Dövülüp bala karıştırılarak yenir. Yaprakları kaynatılarak suyu içilir.

Karanfil


Karanfil çiçekleri kaynatılıp elde edilen şurup ateşli hastaları terletmek ve ateş düşürmek için kullanılır. Ayrıca, balgam söktürücü ve öksürük kesicidir. Karanfil kökü haynatılıp içilirse ishali keser, mide ve bağırsak bozukluklarını giderir.

Andız Pekmezi


Kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen pekmez karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi aşamalarında da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Bir çorba laşığı pekmezin önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez DNA ları serbest radikallere karşı korur. Etkili bir antioksidan olmaso pekmezin Gribal enfeksiyonlara ve Öksürüğe karşı kişiyi koruduğu bilinmektedir.

Havlıcan


Havlıcana ilave olarak, ıhlamur, tarçın, zencefil, karanfil ve de karışımıyla birlikte kaynatılırsa, gayet güzel hoş bir kokuya sahip olur ve de lezzeti ile hem keyif verici olarak içilebilir hem de boğaz ağrısı için, bronşit icin vede öksürük için güçlü bir tedavi edicidir.

Propolis


İşçi arıların kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplayarak kendilerini soğuk ve hastalıklardan korumak amacı ile kovanı kapladıkları reçineye denir.

Hatmi Çiçeği


Hatmi çiçeğinin yaprakları kurutur, ya da kurutulmuş hatmi çiçeğini hazır olarak alabilirsiniz. Bir tutam hatmi çiçeği yaprağını içeceğiniz fincana atıp kaynatılmış su ile karıştırıp 2-3 dakika bekletin.Fincanın ağzı bir kapak ile kapatılırsa daha iyi demlenecektir. Ayrıca bu çay ile yüzünü yıkamanız halinde cildiniz nemlilik kazanacak ve varsa güneş lekelerinizi geçirecektir.

Hatmi çiçeği çayı yedi yaş üzerindeki çocuklar tarafından içilebilir. Hatmi çiçeğinin etki sağlayabilmesi için; özellikle solunum yolu enfeksiyonları için kullanıyorsanız çayın içilmesinden sonra, en az yarım saat sigara ve asitli içecekler içmemeniz tavsiye edilir.

Okaliptus


Tıkalı burun ve öksürük için kullanılan en popüler bitkiler arasında yer alan okaliptüs dekonjestan etkisi yaratarak boğazı yumuşatır. Okaliptüsün faydalı olması için çeyrek tencere suyu kaynattıktan sonra içine bir kaç okaliptüs yaprağı atıp yavaşça buharını soluyabilirsiniz. Bit süre sonra tıkalı burnunuzun rahatladığını hissedeceksiniz. Eğer evde okaliptüs yağı varsa bir mendil üzerine damlatarak burnunuz tıkandığında koklayabilirsiniz.

Nane


Soğuk algınlığına bağlı öksürüğü geçirmek için geleneksel olarak kullanılan nane yaprakları okaliptüs gibi dekonjestan etkisi yaratarak boğazı rahatlatır. Taze veya kurutulmuş nane yapraklarında çay hazırlayarak öksürüğün şiddetlendiği zamanlarda içebilirsiniz. Çaya bir miktar bal eklemek boğazı yumuşatan etkisini arttıracaktır.

Kekik


Anti bakteriyel özelliği bulunan kekik, bakteri nedeniyle yaşanan kuru öksürüğü geçirmek için kullanılabilir. Taze veya kuru kekik yapraklarıyla hazırlayacağınız çay kısa sürede öksürüğü alır ve boğazı yumuşatır.

Meyan Kökü


Boğaz tahrişini azaltan meyan kökü aynı zamanda balgam söktürücü özelliğine sahiptir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olan bitki enfeksiyon nedeniyle yaşanan öksürüğün tedavisinde kullanılabilir.

Zencefil


Öksürüğe karşı zencefil kullanmak için taze zencefil kökünden bir kaç dilim kesin ve kaynamış suya atıp 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. 1-2 çay kaşığı bal ve bir kaç damla limon ekleyerek içebilirsiniz.


Öksürük Tedavisi


Öksürük tedavisinde en önemli evre boğazdaki balgamın söktürülmesi ve tahrişin giderilmesidir. Yukarı da saydığımız doğal bitkiler bu konuda gerçek anlamda size yardımcı olacaktır. Ama herhalde yapılması gereken en başta , aslında sağlıklı yaşamın gerekli koşulu günde 2 lt su içmelisiniz. Balgam söktürücü bitkiler de başta olmak üzere ıhlamur gelir. Ihlamurun yanında tarçın, zencefil, karanfil birde havlıcan karışımı birlikte kaynatılırsa boğaz ağrısına ayrıca öksürük ve bronşit hastalığına birebir iyi gelir. Bunun dışında ebegümeci şifalı bitkisi de kullanılabilir.

Bitkilerden elde edilecek olan çayların demlenmeleri kısa süreli yapılmamalıdır. Dinlenme yada demlenme süreleri uzun olmalıdır. 5 dakika kaynatıp içilmesi doğru değildir. En az 15 dakika kadar dinlendirilmesi yerindedir. Zaten demleme süresinde bekletildikçe kıvamında koyulaşma görülür. Kıvamı koyulaştıkça bronşlardaki, solunum yolunda ki yüzeyi rahatlatan müsilaj denilen maddeler ortaya çıkar ve balgam söktüren ana madde budur. Demliğe 2 kaşık ebe gümeci ve ıhlamur atılıp 15-20 dakika kaynatıp ve 15-20 dakikada altını kapatıp bekletilirse gün boyu tüketebilir.

Öksürüğü Kesen Macun Tarifi


Malzemeler:

400gr Andız Pekmezi

20gr kebabiye tozu,

20gr karanfil tozu,

10 gr zencefil,

10gr zeredeçel


Hazırlanışı:


400gr Andız pekmezinin içine 2gr kebabe tozu, 20 gr karanfil tozu, 10gr zencefil ve 10gr zerdeçal iyice bitrbirine karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Kullanımı noktasında sabah ve akşam birer yada en fazla ikişer yemek kaşığı tüketilir. gribal enfeksiyon ve buna bağlı olarak gelişen öksürük kesilene kadar devam edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder