17 Mart 2017 Cuma

Öksürüğe İyi Gelen BitkilerÖksürüğe Ne İyi Gelir?


Uzun süren öksürükler bir hastalık olmayıp çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Herhangi bir tıbbi hastalığa bağlı olmayan uzun süreli öksürüklerde bazı bitkisel tedaviler uygulanabilir.

Öksürük geniz akıntısı gibi basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi, akciğer enfeksiyonları gibi ciddi tabloların habercisi de olabiliyor. Öksürüğe neden olabilen astım ve bazı alerjik hastalıklarda sinirsel etmenler rol oynamaktadır. C reseptörlerinin uyarılma­sı ve duysal sinir uçlarından salman subs-tans P bronkokonstriksiyon ve öksürüğe neden olabilmektedir.

Öksürüğü Ne Keser?


Okaliptüs ,  nane , ıhlamur , zencefil, meyan kökü hapları ve şurupları , c vitamini , ıhlamur , zencefil , şahtere , hibiskus, meyan kökü öksürük için faydalıdır.

Ihlamur , zencefil , meyan kökü birlikte kaynatılırsa etkisi büyük olur.Yulaf samanı çayı ile üzerlik tohumu da kronik bronşite ve öksürüğe iyi gelir.


Öksürük İçin Doğal Tedavi


* 2-3 parça parmak ucu kadar zencefil
iri bir tutam ıhlamur
1 çay kaşığı hibiskus
1 çay kaşığı şahtere otu

Uygulanışı: Malzemeler 1 su bardağı kadar suda 3-4 dakika kaynatılır.2-3 dakika demlendirildikten sonra içilir. Şekeri fazla kullanmak doğru değildir.

* Günde 2-3 kere meyan kökü çiğnemek de yararlıdır.

* Zencefil kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte karabiber faydalıdır.

* Kronik öksürük için 2 adet kara turp kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur.oyukların içine bal doldurulur ve sadece oyukların üstü turp parçaları ile kapatılarak 24 saat bekletilir.Sonra içindeki sıvı şişeye doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı içilir.

* Kuşburnu ısırgan zencefil şahtere ve hibiskus çaylarını içmek de yararlıdır.

* Ebegümeci kaynatılır zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır.Öksürüğü hafifletir ve balgam söker.

* Toz zencefil ile bal karıştırılarak yenilirse öksürüğe iyi gelir.

*Ilık süt , bal karışımı da iyi gelir.

*Badem ile portakal suyunun etkisi olur.

*Günde 2 lt su içmek bu konuda sizi rahatlatacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder