24 Mart 2017 Cuma

Öksürük Nasıl GeçerÖksürük Nasıl Geçer?


Öksürük  vücutta anormal bir durum olduğunun sinyalidir, bir taraftan da hastalığın etkilerini azaltmaya (mikropları, alerjenleri, biriken salgıları dışarı atmaya) yöneliktir.

Burada önemli olan öksürüğün değil “öksürüğe sebep olan hastalığın veya bozukluğun”saptanması ve  tedavi edilmesidir.

Öksürük, solunum yolu rahatsızlıklarının en sık görülen türüdür. Bir çok nedene bağlı oluşabilen öksürük için evde yapabileceğimiz bazı doğal karışımlar öksürüğün geçmesine yardımcı olabilmektedir. Öksürükte özellikle sıvı tüketimi boğazı yumuşatacağı için ayrıca öksürüğe iyi gelmektedir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın yanında mutlaka bol sıvı olmasını sağlayın. içeceğiz bir bardak süt boğaz ağrınızı azaltırken göğsünüzün yumuşamasını sağlar ve öksürüğe iyi gelir.

Öksürük Çeşitleri


Akut öksürük genellikle aniden başlar ve genelde soğuk algınlığı, grip ya da sinüs enfeksiyonu gibi nedenlere bağlı olarak başlar. Genellikle 20 gün sürer.

Akut – kronik arası öksürük 3 ila 8 hafta arasında bir süre boyunca sürebilir.

Kronik öksürük ise 3 haftadan daha uzun bir süre devam edebilir. Reflü, astım ya da sigara gibi nedenler genellikle bu tip, kronik öksürüğe yol açar.

Öksürükten Kurtulmak İçin Pratik Öneriler


Sıcak süt insan boğazını yumuşatan özelliği ile birlikte kısa süreli de olsa bir rahatlama yol açacağı gibi, aynı zamanda kriz şeklinde gelen çok kuvvetli bir öksürük nöbetinden de insanların kurtulmasında etkili bir yöntemdir.

Genelde öksürük şurupları daha küçük yaşta insanlar ve çocuklar için verilirken, büyüklere bu konuda tabletler ve suda eriyen karışımlar verilerek tedavi süreci daha olumlu bir yanı çekilmeye çalışılmıştır.

Öksürüğe karşı önlem olarak, ilk yapılması gerekenler: Hastanın bulunduğu odayı havalandırmak ve nemlendirmek olmalı. Hasta ise, bol sıvı tüketmeli, özellikle, bitki çayları içmelidir. Öksürüğün sebebinin bilinmesinde fayda var.

  • Bir miktar toz zencefili bir yemek kaşığı kadar bal ile güzelce karıştırın. Macun haline gelen bu karışımı tüketin. Hem gribe hemde öksürüğe çok iyi gelir. Ancak bunu çocuklarda uygulamayın.
  • Bol su içilmesi iyi olur; adaçayı, ıhlamur, nane-limon, kuşburnu gibi sıcak içecekler de sabahları bir tatlı kaşığı zencefilli bal öksürüğü kesmede en etkili yöntemlerdendir.
  • Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanıbilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder