16 Mart 2017 Perşembe

Oolong Çayı ve Faydaları


Oolong çayı, vücut yağlarının azaltılması gibi sağlığa yararlı olduğuna inanılan geleneksel bir Çin çayıdır. Bu çayın en ayırt edici özelliği sağlık yararları yanından size kilo vermede yardımcı olmasıdır. Aşağıda bu çayın nasıl elde edildiği ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz.

Çay (Camellia sinensis)


Beyaz, yeşil, oolong, siyah ve Pu-erh çayı dahil olmak üzere tüm çay çeşitleri, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından üretilir. Fermantasyona (oksidasyon) dayanarak üç ana tip ayırt edilir: Yeşil çay, fermente edilmeden; siyah çay, fermente edilerek; oolong çayı, yarı fermentedir.


Oolong Çayı Faydaları


Fermantasyona (oksidasyon) dayanarak üç ana tip ayırt edilir: fermente edilmemiş (yeşil çay, solda gösterilir), fermente edilmiş (siyah çay, sağda) ve yarı fermente (oolong çayı). Oolong çayı aslında Wulong veya “brown” çayı olarak da bilnmektedir. Çay, kafein ve florür de dahil olmak üzere bir dizi biyoaktif kimyasal içeriyor olsa da, birçok araştırma, flavonoidler olarak bilinen çaydaki bir bileşikler sınıfının potansiyel sağlık yararlarına odaklanmıştır. Sudan sonra dünyada en çok tüketilen ve birçok kültürün diyetinde kullandığı çay, flavonoidlerin önemli bir kaynağıdır. 

Pratikteki uygulamalar göstermiştir ki, çay kolestoröl düşürücü, anti-enflamatuar, antioksidan ve anti-hipertansif özelliklidir; ve kardiyovasküler hastalıkların (CVD) önlenmesinde yararlanılabilir. Ayrıca tip2 diyabet gelişme riskini azalttığı, nedeninin ise muhtemelen enerji dengesi, lipit ve glikoz metabolizması, insülin duyarlılığı, vücut kompozisyonu ve / veya vücut ısısı düzenlemesinde çay biyoaktif bileşiklerin rolünü içeren ilişkinin ardındaki karmaşık mekanizmalardır.Sınırlı çalışmalarda yeşil çay ekstresinin ağız gargaralarına ve / veya diş macunlarına dahil edilmesi, hastalardaki diş plağı ve diş etiiltihabının azaltılmasına da yardımcı olabileceği gözlenmiştir.

Oolong Çayı Fazla Tüketilirse ? 


Klinik çalışmalar yeşil çay ekstraktlarının kullanımının gastrointestinal bozukluklara ve karaciğer toksisitesine neden olduğu bulunmuştur. Çay tüketimi ayrıca antikoagulan, varfarin ve bazı kardiyovasküler ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçları etkileyebilir.

Oolong Çayı ile Zayıflama


Oolong çayı ile kilo vermenin en iyi yolu bu çayı düzenli olarak içmektir. Bu demek oluyor ki oolong çayını diyetinizie dahil etmelisiniz.

Oolong çayını kullananlar zayıfladıklarını belirtiyorlar ve araştırmalar kesin olmamakla birlikte yapılan bazı araştırmalar bunu onaylayan sonuçlar vermektedir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ hücrelerini etkilediği düşünülmektedir.


Zayıflama açısından kullanılan diğer bir çayımız Mısır Püskülü Çayı hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir. Farklı çaylar diyet rejimine destek olarak kullanılabilinir. Aşırıya kaçmamak ve sadece çay ile zayıflarım hatasına düşmemek önemlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder