29 Mart 2017 Çarşamba

PIRASANIN FAYDALARI


Pırasa (Allium ampeloprasum L.)


Pırasa soğangiller ailesinden (Familia: Alliaceae) soğan ve sarımsak cinsinden (Allium sp.), çiğ de tüketilebilen, sağlıklı bir besindir. Bir yıllıktır. Allium cinsi besinler, tarihsel süreç içerisinde tıbbi bitki olarak sıklıkla kullanılmış; günümüzde de antimikrobiyal ve antifungal özellikleri için değerlendirmektedir.

Pırasa çocukluk çağında da tüketilirse, gelişim açısından oldukça yararlıdır. Kullanılan kısmı sap ve kökleridir.En iyi pırasa olarak uzun ve beyaz yapraklı olan kamış pırasası, İstanbul’da Kartal pırasası adıyla bilinir. Bursa havalisinde de İnegöl pırasası olarak tanınır. Her yerde yaygın olarak yetişen kara pırasanın boyu daha kısa ve yaprakları yeşildir.

Pırasanın Özellikleri ve Yararları


* Besin değeri soğana yakındır;

* Kaynatılarak hazırlanan çayı içilirse, göğüsü yumuşatır, öksürüğü hafifletir;

* Mide rahatsızlığına iyi gelir;

* Üremi ve idrar zorluğuna yararlıdır;

* Sinir sistemini güçlendirir.

* Kabızlıkta etkilidir.

* Pırasa suyu, yüzdeki sivilce ve lekeler için yararlıdır.

* Arı sokmasında kullanılmaktadır.

Ayrıca A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, E vitamini,K vitamini içerir ve bu özelliği ile antitoksidan özelliktedir. Kanı temizler, akışını düzenler. Demir, mangenez, folik asit, folat ve  kalsiyum mineralleri içerir. Bu mineraller kemik gelişimine sindirim sistemine ve genel sağlığa yararlı minerallerdir. Yani, pırasayı diyetimize katmak için nedenimiz oldukça fazladır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder