17 Mart 2017 Cuma

Probiyotikler ve Probiyotiklerin sağlık için önemiProbiyotikler


Her normal, sağlıklı bağırsakta 500'den fazla farklı türü temsil eden tahmini 100 trilyon mikroorganizma vardır. Bu  mikrofloradaki mikroorganizmaların çoğu yararlıdır. Patojen mikroorganizmaların üremesini kontrol kontrol ederek, besinlerin sindirimini ve besin emilimini destekleyerek bağışıklık fonksiyonuna güçlendirir.

Probiyotikler çeşitli besinler mayalanıp mikroorganizmalar çoğaltılarak elde edilirler. Birçok hastalığın tedavisinde, hatta önlenmesinde en etkili besinlerdendir.

Bağırsaktaki bazı mikro organizmaların çoğalmasını sağlayan ve/veya aktivitesini uyaran ve insan veya hayvan sağlığını olumlu olarak etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi) ise prebiyotik denilmektedir.

Probiyotiklerin Yararları


1990'ların ortalarından beri klinik çalışmalar probiyotik tedavinin çeşitli gastrointestinal hastalıkların tedavisine yardımcı olabileceğini, çocuklarda alerjilerin gelişimini geciktirebileceğini ve kadınlarda vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edip önleyebileceğini düşündürmektedir.

Tüketilmesiyle bağırsak florası için yararlı etkilere sahip canlı bakteriler bileşimini içeren besinler olarak tanımlanmaktadırlar. Vücudun güçlü bağışıklık sisteminin en önemli öğelerindendir. Bağırsak sistemini destekleyip hastalık yapan mikroorganizmaların üremesini önler, enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırırlar. İshali ve alerjiyi engeller. Sindirimi kolaylaştırır.

Probiyotiklerin vücudumuzda yeterli sayıda olması gerekmektedir. Hastalıklar ve besin yetersizliği bağırsaklardaki bakteri populasyonunu azaltır. Bu koşullarda tedaviye destek amaçlı probiyotikli besinler diyete katılmalıdır. Probiyotikler genellikle güvenli kabul edilir.

Tedavide Kullanım Alanları: Probiyotiklerin kabızlık, ishal, kalp hastalıkları, şeker, kemik erimesi, oburluk ve kalın bağırsak kanseri gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ,özellikle immunoglobulin A’dan zengin olduğu, B grubu vitaminler ve folik asit sentezinde yer aldığı, laktozun sindirimini kolaylaştırdığı ve ishali önleyici etkisinin bulunduğu bilinmektedir.

Probiyotiklerin hastalıkların tedavi veya önlenmesindeki potansiyel yararları:

 • ishal
 • irritabl bağırsak sendromu
 • ülseratif kolit
 • Crohn hastalığı
 • H. pylori (ülserlerin nedeni)
 • vajinal enfeksiyonlar
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • mesane kanserinin nüksü
 • Clostridium difficile neden sindirim sistemi enfeksiyonu
 • pouchitis (kolonun çıkarıldığı ameliyatın olası bir yan etkisi)
 • çocuklarda egzama.

Probiyotiklerin bağışıklık sistemini geliştirdiği ve kolon kanseri riskini de düşürdüğü belirtilmektedir. Geleneksel olarak probiyotikler yoğurt ve diğer fermente gıdalara eklenirken, son yıllarda içeceklere ve tablet, kapsül ya da dondurularak kurutulmuş formdaki preparatlara da ilave edilmiştir.

--->Mantarlar ve Mantar Çeşitleri<---


--->Lahana Hakkında Bilgiler<---

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder