24 Mart 2017 Cuma

Ramazanda Doğru Beslenme Uyarıları1. Ramazanda yeterli ve dengeli beslenmek zorundayız.

2. Ramazanda öğünler; sahur ve iftarda iki ana öğün, iftardan sonra 1-1.5 saat arayla iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir , sağlıklı beslenmek için bu şart.

3. Oruç tutanların sağlıklarını korumaları için mutlak suretle sahura kalkmaları ve öğün atlamamaları gerekmektedir. Kafein içeren içecekler yerine de ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları ya da süt, meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir.

4. Susuzluk hissedilmese dahi iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir.

5. İftara, peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar ya da çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi en sağlıklısıdır.Yine, enerji veren ve kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi lifli besinler) tercih edilmelidir.

6. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve en sağlıklısı olacaktır.

7. Hızlı yemekten kaçınılmalı, yiyecekler yavaş yavaş ve iyice çiğnenerek tüketilmelidir.

8. Tek seferde büyük porsiyonlar tüketilmemeli, iftardan sonra belirli aralıklarla, her seferde küçük porsiyonlar tercih edilir.

9. İftar yemeğinden hemen sonra televizyon karşısına geçilmemeli, koltukta dinlenmek yerine hareket edilmelidir. Yemekten sonra kısa mesafeli yürüyüş yapmak sindirime yardımcı olması açısından önemli bir egzersizdir.

10. Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli; kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinler tercih edilmemelidir.

11. Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ile ara öğünlerde meyve ve kuru yemişler (ceviz, fındık, badem vb.) tüketilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder