28 Mart 2017 Salı

Ruhu İnceltmeyen Diyet

Yaz geldi de geçiyor bile. Ama siz yaz başından beri yaptığınız diyetlerden hala bir sonuç alamadınız. Sakın yılmayın! Son bir defa daha denemeye ne dersiniz? Bu zamana kadar yaptığınız diyetlerdeki hataların hiçbirini bu son diyetinizde yapmamaya çalışın. En önemlisi yaptığınız diyetin metabolizmanızı olumsuz etkilemesine ve ruhunuzu incitmemesine özen göstermeyi unutmayın. İşte size yardımcı olacak birkaç küçük öneri sizlerle paylaşacağım. Bu öneriler strese girmeden sağlıklı bir bedene sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Ruhu İncitmeyen Diyet Beslenme alışkanlığını edinirken öğün atlamamak, arada atıştırma yapmamak gerekir. Ayrıca sağlıklı bir yaşamın ve kilo almamanın ilk koşulun temeli akşam 19.00 dan sonra bir şey yememekten geçiyor. Tabi ki akşamları bitki çayları tüketmenizde ayrıca sağlığınıza yarar sağlayacaktır sadece katı yemekler tüketmemeniz gerekir. Bu konuda uzmanların açıklaması daha farklı. Uzmanlara göre; yemekleri belli saatlere fiks etmek insanları rahatsız eder. Yanlıştır. Önemli olan akşam yemeğini yedikten sonra yatmamaktır. Bu yediğiniz şeylerin direk yağ olarak depolanmasına ve sağlığınızın bozulmasına sebep olur.Çünkü uyku süreci metabolizmanın en yavaş hareket ettiği dönemdir. Yatmadan iki saat önce akşam yemeğini yiyorsanız yani sindiriminiz belli aşamaya geldikten sonra yatıyorsanız hiçbir problem yoktur.

Yemek aralarına gelince; öğlen ve akşam yemek arasının en az dört saat olması gerekmektedir. Zaten doğru beslenme yaptıysanız ardaki 4 saat sizi tok tutmaya yetecektir. Ayrıca bir sindirim bitmeden ikinci bir yüklemeyi yapmak vücudunuza sağlıksız hale  getirir. Ara öğünlerin yorucu değil geçiş öğünleri olmasına özen göstermeliyiz. Diyetin genel olarak hastayı rahatsız etmeden ve ruhunu incitmeden verilmiş olması gerekir.

Uzmanların üzerinde durdukları bir diğer önemli konu ise “tek gıda rejimleri”. Bu rejimlere başlamadan önce hastanın bütün klinik bulgularının bilinmesi gerekiyor. Açlık kan şekeri, kolesterol, protein dengesi, tiroid problemi gibi problemlerde bu durumlar sağlık sorunlarına neden olabilir.

Şimdi sizlere iki diyet listesi sunacağız. İlk Hafta ve Karpuz Diyeti. Bu diyetleri bir hafta boyunca düzenli uyguladığınız takdirde 4 kg’ya kadar vermeniz mümkün. Ancak karpuz diyetinin şeker hastaları tarafından yapılmaması gerekiyor.

Diyet Programı


İlk Hafta Diyeti


Bu diyet ödem veya toksik maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Diyet süresinde ve sonrasında gıdaların yanı sıra su tüketimine de dikkat etmek gerekir.

Sabah


1 dilim Uno light kepekli form ekmek
1 kibrit kutusu beyaz peynir
1 domates, 1 salatalık, 1 sivri biber (isteğinize bağlı)
Sınırsız çay, kahve (şekersiz veya tatlandırıcı kullanılmamalı)
Marketlerde Doğa’nın standlarından temin edebileceğiniz Photoslim ve Phytholax çaylarından birer poşeti bir fincana koyup günde iki kez sabah ve akşam yemeklerinden sonra için.

Ara (Saat 11:00 gibi)


1 adet kepekli galeta (küçük küçük parçalara bölünüp çok yavaş yeniyor).

Öğlen


1 kg. Ispanak veya kabak veya semizotunu 4-5 adet domates ile rendeleyin, bir çay kaşığı kadar tuz koyun., bir çay kaşığı sıvı yağ ile birlikte pişirin. 200 gr. diyet yoğurt ile birlikte bir yemek tabağı ölçüsünde yiyin. Eğer doymazsanız ikinci bir tabağı yeme hakkınız var.

Ara (Saat 17:00 gibi)


1 adet meyve(elma,armut vs.)

Akşam


½ marulu salata kabınıza doğradıktan sonra belirtilen seçeneklerden her birini bir hafta boyunca kullanabilirsiniz. Verilen seçenekleri salatanıza karıştırarak tüketeceksiniz;

100 gr. ızgara veya haşlanmış tavuk
100 gr. diyet ton balığı
3-4 köfte
100 gr. yağsız ızgara biftek
100 gr. yaklaşık 7-8 adet tavuk şiş
1 yoğurt kasesi haşlanmış nohut veya kuru fasulye veya barbunya
1 kase mantar

Eğer yediklerinizle doymazsanız, bir tabak daha içine yukarıdakileri koymadan salatanızdan yiyebilirsiniz. Salatanızın içine tüm yeşillikleri katabilirsiniz. Salatalık, tere, roka, dere otu, maydanoz gibi… Ama lütfen havuç, domates ve mısır koymayın.

Ara


1 adet orta boy elma

Karpuz Diyeti


Sabah


1. ve 3. gün:

1 dilim kepekli ekmek
1 kibrit kutusu beyaz peynir
Domates-salatalık-sivri biber-maydanoz

2. ve 4. gün:

1 dilim kepekli ekmek
1 adet haşlanmış yumurta
Domates-salatalık-sivri biber-maydanoz

5. ve 7. gün:

1 dilim kepekli ekmek
5 adet zeytin
Domates-salatalık-sivri biber-maydanoz

6. gün:

1 kase diyet yoğurt
½ şeftali

Ara


1 bardak limonata

Öğlen


1. ve 3. gün:

1 yemek tabağı yayla çorba
1 adet kepekli grisini

2. ve 4. gün:

100 gr. ızgara/haşlanmış tavuk
Yeşil salata

5. ve 7. gün:

1 yemek tabağı az yağlı taze fasulye
Cacık (200 gr diyet yoğurt + 1 salatalık)

6. gün:

1 yemek tabağı haşlanmış kepekli makarna
200 gr. diyet yoğurt + domates sos

Ara


1 adet diyet ürün (4 adet kepekli bisküvi)

Akşam


Her akşam:


1 dilim karpuz (2 parmak kalınlığında)
2 parça light peynir
1 dilim kepek ekmeği

Bunlara ek olarak günlere göre yanında aşağıdaki gıdalar tüketilecek:

1. ve 3. gün:

1 çay bardağı diyet süt

2. ve 4. gün:

1 çay bardağı diyet yoğurt

5. ve 7. gün:

½ diyet peynir

6. gün:

½ dilim karpuz

Akşam yemeğinden iki saat sonra 2 adet kuru kayısı ve 2 adet fındık tüketilecek.

"Buradan Terazi Burcunun Özellikleri konusuna bakabilirsiniz"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder