17 Mart 2017 Cuma

Safran Çayının Faydaları


 


Safran (Crocus sativus)


Safran (Crocus sativus), süsengiller (Iridaceae) familyasından, sonbaharda çiçek açan, 20–30 cm boyunda, çiğdem (Crocus) cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharat. Dünyadaki safranın %90'dan fazlasını İran üretmektedir ve en pahalı baharatlardandır. Keskin, acı bir tada ve kötü bir kokuya sahiptir.

Bitkinin yaprakları şeritimsi, mor çiçekleri üç tepeciklidir. Çiçeği ve tepecikleri bitkiye bağlayan yaprak sapı da dahil olmak üzere erkek organları kurutularak özellikle gıda boyası ve tat verici olarak kullanılır.

Safranın Faydaları


Safran bitkisinin en başta iştah açıcıdır. Tadının acılığı iştahınızı açmak konusunda gerçekten yardımcı rol oynayacaktır. Ama herhalde en yaygın kullanımı hafif ve orta dereceli depresyonlar da doğal yatıştırıcı olarak kullanılmasıdır. Bunun dışın da herhalde sıralamak gerekirse;

  • Bağışıklığı kuvvetlendirir.
  • Kalp sağlığını destekler.
  • Cilt bozukluklarını tedavi eder.
  • Sindirime yardımcı olur.
  • Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
  • Kanserle mücadeleye yardımcı olur.
  • Lösemi tedavisine yardımcı olur.
  • Enerji verir.
  • İltihap önleyici etkiye sahiptir.

Daha net olarak söyleyemediğimiz etkilerinden bir kaçı da  ; adet sancılarını azaltmakta da etkilidir. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.

Safran çiçeği nasıl kullanılır?


Safranın yemek ve tatlılarda kullanımı gayet kolaydır. Örneğin; iki su bardağı pirinç ölçüsünde pilavı pişirdikten sonra safran, pilav tenceresine ilave edilir ve karıştırılır. Safran lifleri elbette pilav’a doğrudan karıştırılmaz. Onun için, 3-4 adet tel safran lifi iki yemek kaşığı ılık su içerisinde ıslatılır ve pilav piştikten sonra bu su pilava katılır.


Safran Çayı Nasıl Hazırlanır?


Safran çayı: 1 Su bardağı sıcak su içerisine 2-3 adet safran lifi katılır ve 5 dakika bekletildikten sonra çay servise hazırdır.

Toz ya da tel halinde satılır. Ülkemizde safran yerine aspir denilen (yalancı safran) bitki satılmaktadır. Ancak aspirin aroması ve kokusu zayıf olduğu için gerçek safrandan ayırt edilebilir. Toz halde satılan safranın sahte olma ihtimali fazladır.

Yine başka bir hile , ağırlığını artırmak için bal ve yağ emdirilmesidir. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur. Günlük kullanım 0.5 – 1 gr.

Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır! Böbreklere zarar verir. Kanamaya neden olur. Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır. Belirli dozlar sağlık açısından tehlike yarattığından dolayı herhangi bir rahatsızlık için kişinin kendi başına kullanmaması yerinde olur.

Safranın Zararları


İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamileler hiç kullanmamalıdır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder