25 Mart 2017 Cumartesi

Salataların Faydaları

Salataların Faydaları
Kilo vermek, beslenmenizi geliştirmek veya daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek istiyorsanız, salatalar en iyi arkadaşınız olabilir. Her ne kadar yeterince masum görünmese de, salatalar kremalı soslarla doldurulduklarında ve yağlı, yüksek kalorili karışımlarla dolu olduklarında haince  hazırlanmış gıdalarda olabilirler.  Ama akıllı seçimler yaparsanız, sadece lezzetli ve sağlıklı olmayan sağlıklı bir salata hazırlayabilirsiniz. Bizler sağlıklı bir şekilde hazırlanmış salatalar hakkında sizlere aşağıda bilgiler vereceğiz.Bu sayede hem sağlıklı bir tüketim sağlamış hem de salatalar sayesinde daha sağlıklı bir kilo vermiş olacaksınız. İyi okumalar dileriz. 

Salatalar

Birkaç malzemeden oluşan salatalar, besin açısından zengin bir yemek olarak kullanılır. Sadece yeşiller kalsiyum, demir, potasyum ve B vitaminleri içerir. Domates, tatlı biber ve yeşillikleri içeren birçok salata temelleri antioksidanlarla doludur. Karışıma yüksek lif ve düşük kaloriler ekleyin ve günlük diyetinizde bir salata da dahil ederek daha sağlıklı kilo vermenin adımlarını atmanın yanında sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirin.

Salataların YararlarıYeterince lif tüketmek yaşamın ilerleyen dönemlerinde kalp hastalığı gelişme riskini azaltır. Salatalardaki sebzeler, sindirim sisteminizi sağlıklı tutan iyi çözünmeyen lif kaynaklarıdır. Salataya fındık, tohum veya fasulye eklerseniz, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan ve kan şekerini dengede tutan çözünebilir bir lif elde edersiniz. Erkekler 38 gram diyet lifi almalıdır ve kadınların günlük diyetlerinde 25 gram diyet lifine ihtiyacı vardır. Bir yarım havuç ve bir dörtte bir kırmızı biber içeren bir bardak  marul, erkeklerin yüzde 7'sini ve kadınların günlük lif alımının yüzde 10'unu sağlar. 
Birçok salata içeriği, antioksidan karotenoidler şeklinde C vitamini ve A vitamini içerir. 7 miligram C vitaminine ek olarak, 1 bardak ıspanak% 93, yeşil yaprak marul A vitamini alımının% 88'ini içerir. Orta büyüklükte bir havucun yarısını ilave edin ve yüzde 100'ün üzerinde C vitamini kazanın ve ayrıca  A vitamini kazanın. Her iki antioksidanın daha iyi bir karışımına sahip sebzeler arasında tatlı kırmızı biber, domates ve brokoli bulunur. Tatlı kırmızı biberler özellikle iyi bir seçimdir. Bir buçuk bardak günlük A vitamini alımının yüzde 77'sini ve C vitamininin yüzde 158'ini sağlar. 
Vücudumuz proteinleri saklamazlar ve onu saklamadığı için düzenli bir protein kaynağı almak şarttır. Yapraklı yeşillikler, salatayı zengin bir protein kaynağına dönüştüren maddeler için mükemmel bir kaynak oluşturur. Az yağlı peyniri ve tavuk ya da hindi gibi yağsız etleri seçin, ancak porsiyon boyutlarını seyredin böylece kalorilerinizi de dengede tutabilirsiniz. Et veya kümes hayvanlarının 3-ons porsiyonunda ortalama 20 gram proteine ​​güvenebilirsiniz. Yarım fincan fasülye veya 1 onsluk fındık veya tohum porsiyonu yaklaşık 5 ile 10 gram protein ekler. 
Yağlara dikkat edin, çünkü çoğu zaman kalori bakımından  yüksektir. Bununla birlikte, yağları kullanırken sağlıklı yağlar kullanmanız son derece faydalı olabilir. Bir yemek kaşığı bitkisel yağ yaklaşık 120 kalori içerir, ancak porsiyon boyunu seyrettiğiniz sürece salata soslarının besinsel faydaları vardır. Vücudunuzun A, E ve K vitaminlerini doğru bir şekilde emmesi için vücudunuzun bazı diyet yağlarına ihtiyacı vardır, bu nedenle bitkisel yağlar salatadan en fazla besin almanıza yardımcı olur. Bir yemek kaşığı zeytin yağı yaklaşık 14 gram yağ içerir, ancak az miktarda doymuş yağ ve kolesterol içermez. Bunun yerine, bitkisel yağ kolesterol düşüren sağlıklı doymamış yağlar sağlar. Zeytin, soya fasulyesi, keten tohumu veya ceviz yağı kullanırsanız, omega-3 yağ asitleri de elde edersiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder