31 Mart 2017 Cuma

Seboreik Dermatit Belirtileri


Seboreik Dermatit Belirtileri Nedir?
Seboreik dermatit cildin çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. En bilineni saçta ya da daha doğru ifadeyle saçlı deride çıkanıdır ancak vücudun belirli başka bölgelerinde çıkması da muhtemeldir. Bu bölgeler kulak içi ve arkası, sırtın ortası, kaşlar, göğüs, burun kenarları, alın, yanak ve çenedir bölgeleridir. Sözü edilen bölgelerin dışında da görülebilir ancak bu durum nadirdir. Nadiren görülebilecek yerler kasıklar, göbek deliği ve koltukaltıdır fakat görülen hastalar vardır. Bebeklerde olan infantil seboreik dermatitin ise yaygınlaşma alanı boyun, saçlı deri ve kıvrım bölgeleri ile sınırlıdır. Kısaca belirtmiş olalım seboreik dermatitle ilgili kremler ve şampuanlar bulunmaktadır fakat , biz bunların pek yararlı olduğunu gözlemlemedik.

Seboreik Dermatit Nedir ?

Kafa derisinde iltihaplı seyirde olan ve iltihapsız özelliğe sahip iki çeşidi vardır. Kafa derisinde pullu ve kaşıntılı bir rahatsızlık söz konusudur. Hastalığın en bilinen ve hafif aşaması saçlı deride kepeklenmedir. İltihaplı form taşıyanların saçın başladığı yer ile alnın sınırında oluşması gözlemlenir. Dış kulak yolu iltihabı hastalığın kulaklarda gösterdiği etkilerdendir. Yüzde oluşan seboreik dermatit göz kapağında iltihabi yaralara ya da iltihaplanmalara sebep olabilir. Kaşlarda kızarıklık ve sonrasında kepeklenme, burun kenarından dudak kenarına inen bölgede de yine aynı semptomlar görülebilir.

Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi

Seboreik dermatit rahatsızlığı ilerledikçe saç dökülmesi yapar.Ayrıca göz kapaklarındaki iltihaplanmalar kirpiklerin dökülmesine, yol açabilir. Göğüs kafesi ve sırtın ortası vücutta fazla görüldüğü yerlerdendir. Erkeklerde anılan bu bölgelerde deri kabarması ve döküntüyü çağrıştıran kırmızı lezyonlar oluşabilir. Bunun dışında vücutta bir de göbekte görülme riski söz konusudur.

Kaşıntıya eşlik eden bazı unsurlar vardır. Bağışıklık sistemi problemlerinde hastalığın yaygınlaştığı alanlarda kaşıntı da bulgular arasında. Diğer seboreik dermatitlere göre bu durumda oluşan kaşıntı daha şiddetlidir ve derinin kabarmasına yol açar. İrinli, iltihabi lezyonlar da kaşıntıyla gerçekleşebilir.

Seboreik Dermatitin Yaşlılardaki Etkisi

Yaşlılarda, bir deri rahatsızlığı olan eritrodermi ile karıştırılma olasılığı daha olasıdır . Bu olasılık hastalığın nadiren eritrodermiye benzer bir hale gelmesindendir. Seboreik dermatit yaşlılarda biraz daha etkili ve geniş bir alanda kaşıntılı ve kızarık lezyonlara yol açar. Seboreik dermatitin tedavisi sırasında eritrodermi bu hastalığa seyrek olarak eşlik etse de araştırılması gerekmektedir.

Seboreik dermatit sonucu oluşan lezyonlar, deri bozuklukları büyük çoğunlukla bariz kızarıklıklar ile ve sarı yağlı kepeklenmeler biçimindedir. Bu kepeklenmeler vücudun neresinde oluştuğuna göre değişir. Saçlı deride hemen herkesin bildiği gibi bu kepeklenmeler beyazdır ancak vücudun başka yerlerinde sarı kepeklenmeler, döküntüler görülür. Kepeklenmenin dışında kaşıntı da bu hastalığın ayırıcı özelliklerindendir. Kaşıntı ile deride tahriş hastalığın bilinen bulgularındandır. Bu etkiler hastalığın yoğunlaşmasına göre belirir ya da ortadan kaybolma eğilimine girer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder