22 Mart 2017 Çarşamba

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Nedir?
Sedef hastalığı yani psoriasis pullanmalara sebep olan ayrıca deri  döküntüsünede sebep olan bir tür deri rahatsızlığıdır. Hastalık şiddetlendiği ve iyileşme evresine girmek üzere olduğu iki dönemi  vardır. Ancak iki dönemde de sedef lekeleri ortadan kalkmaz.

Hastalık kalıtımdan yoğun olarak etkilenmektedir. Ailede bu hastalığa yakalanmış kimse varsa diğerlerinin de sedef olma riski söz konusudur. Bu ihtimali kesin bir hale getirecek bazı faktörlere ihtiyaç vardır. Hormonal değişimler bunlardandır. Ergenlik, menopoz ve hamilelik sonrasında hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bazı hastalıklar için kullanılmış ilaçlar da hastalığı meydana getirebilir. Örneğin grip sırasında kullanılan güçlü antibiyotikler, grip sonrasında sedefin belirmesine imkan yaratabilmektedirler. Çok nadiren de olsa sıtma ilaçlarının da benzer bir etkisinden söz edilebilir. Ruhsal rahatsızlıkların da diğer deri hastalıklarında olduğu gibi sedefte de ciddi bir rolü olduğu düşünülmektedir.
Sedef Hastalığı Nedenleri

Ani şoklar,sıkıntı,gerginlik,sevgi eksikliği,anne - çocuk ilişkisi bozuklukları önemli tetikleyici faktörler olup; hastalığı başlatabilir veya alevlendirebilir.Diş çürüğü,bademcik iltihabı,idrar yolları iltihabı gibi mikrobik odaklar ve sürtme,çarpma,kaşıma gibi zedelemeler de tetikleyici etki yapabilmektedir.

Sedefte çok yoğun kaşıntı olmasa da yineden de bir miktar kaşıntı olacağı kesindir. Kanamaların da ancak bu kaşıntılar sonucu olduğu bildirilmektedir. Deriye zarar verecek biçimde kaşıma söz konusu olursa ortaya çıkan küçük yaralar kanayabilir. Hastalığın ağrı yapmadığı bilinir. Hastalık sonucunda alt tarafı kırmızı, üstü ise gümüş rengine benzer, pullanmayla ve kabuklanmayla oluşmuş lekeler meydana gelir. Başka hastalıklar, örneğin eklem iltihabı bu hastalığa eşlik ederse tırnaklarda kopmalar oluşabilir.

Sedef Hastalığı Çeşitleri

Plaklı sedef denilen çeşidi hastalığın en bilinen çeşitidir. Bu türde vücutta farklı büyüklükte döküntüye sebep olan deri bölgeleri oluşur. Dizler, dirsekler, bacaklar, saçlı deri ve genital bölgede tutulur. Vücudun başka bölgelerine yayılma eğilimi taşır.

Kulak boğaz enfeksiyonları sonucu nadiren de olsa görülen, daha çok çocuklarda rastlanan guttata, küçük ve kızarık lekelerin meydana gelmesine neden olur ve tekrar etmemek üzere ortadan kalkar.

Mantar enfeksiyonu ile karıştırılan vücudun kıvrım bölgeleri olan kasıklar ve koltuk altlarında beliren çeşidinde pullanma lekelenmeye eşlik etmez. Kısacası pullanma bu çeşit sedef hastalığında görülmez. Mantar enfeksiyonu ile farkı, mantarın sadece kenarları kırmızıyken, bu çeşitte ortaya çıkan lekelerin her tarafının aynı renge sahip olmasıdır.

Vücudun baştan ayağa tüm bölgelerinde çıkan yaygın irinli kesecikli sedef, çeşitler arasındaki en ciddi olanıdır. Bütün vücutta irinli tanecikler oluşmaya başlar ve tedavisi hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Hastalığı ortaya çıkaran ortamlardan uzak durulmalıdır. Deri travmalarına sebep olacak, deriye rahatsızlık verecek bir işte çalışılıyorsa, o işten eğer imkân varsa ayrılması önerilmektedir.

Ruhsal sıkıntıların hastalığı etkilediği söylenmişti. Bundan kaynaklı ruh sağlığına yararlı olacak faaliyetlerde bulunulması ve bir uzmandan yardım alınması da gerekebilir.

Tedavinin ana eksenini lekelerin üzerine tatbik edilmek üzere kullanılacak olan ilaçlar oluşturur. Döküntüler ortaya çıktığı zamanlarda zayıf steroitli ve çinkolu merhemler kullanılmalıdır. Bunlarla birlikte içinde salisilik asit bulunan merhemler de kullanılabilir. Katran yüz, saçlı deri ve genital bölgede kullanılmamak üzere, diğer bölgelerde hastalık kalın bir kabuklanmaya sebebiyet vermişse tercih edilebilir. Morötesi ışınlar ile yapılan tedavi de bazı hastalar için uygun görülür. Hastalık tam olarak tedavi edilemez ve bunu bilerek hastaların tedavilere yönelmesi, sedefi kabullenmeleri, hastalığın alevlenmesine de engel olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder