21 Mart 2017 Salı

Selülit Nedir?


Selülit bir hastalık değildir, özellikle kadınlar arasında çok yaygın olan bir kozmetik cilt rahatsızlığıdır. Bu konuda bir çok yazı yazdığımız blog sayfamızda sizlere alternatif tedaviler sunmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fakat herkesin kişisel durumu farklıdır ve selülit ile başa çıkmak için bir cilt doktoruna, dermatologa görünmeniz gerekir. Ön bilgi olarak aşağıdaki yazımıza bakarak fikir edinebilirsiniz. 
Selülit

Selülit

Selülit, cildin yüzeyinde çukurlu bir görünüme neden olan kozmetik, lokalize bir cilt durumudur. Engebeli "portakal kabuğu" dokusu, cildin altında biriken genişleyen yağ hücrelerinin ve cildin yüzeyine dik olarak uzanan lifli bantların (septa) birleşimidir. Sıkıştırılmış yağ hücreleri, şişkin septa büzülmeye neden olurken küçük şişkinlikler oluşturur. Tıbbi ortamlarda selülit ödemli fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi veya adipoz ödemi olarak adlandırılabilir.

Selülite Neden Olan Faktörler

 • Kadın cildinin doğal yapısı:On kadından dokuzunda bu problem vardır. Kadınlar erkeklere nazaran daha az kasa sahiptirler ve buda selülit oluşumunun kadınlarda daha çok görünmesine neden olur.
 • Hormonal nedenler:Kadınlarda yumurtalıklardan salgılanan ve dokularda su tutma özelliğiyle selülit oluşumuna zemin hazırlayan folikülin(FSH) hormonunun aşırı artışı selülite neden olur.
 • Genetik:Anne selülitli ise çocuğunda da selülit olma ihtimali fazladır veya ailede herhangi bir bireyinde geçmişte selülit oluşumu varsa gelecek kuşaklar içinde selülit problemi ortaya çıkabilir.
 • Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği):Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Damar yollarında oluşan selülit, damarları sarar, sıkar ve kan dolaşımını daha da zorlaştırır. Bunun sonucu varisler oluşur. Bu da ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.
 • Kabızlık: Kabızlık sindirim sisteminin iyi çalışmadığının göstergesidir. Bu durumda zararlı toksinlerin vücutta kalma oranı fazladır ve deriyi de etkileyerek selülit oluşumuna neden olur. 
 • Hipotiroid (aktivetesi azalmış tiroid bezi), doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğerin kötü fonksiyonu, hızlı ve stresli yaşamın yarattığı gerginlik, kaygı ve güvensizlik gibi ruhsal etkenler de selülite neden olur.
 • Korse, dar elbiseler, kalp yetersizliklerine bağlı dolaşım yetersizlikleri.Aşırı ve hızlı kilo değişiklikleri de selülit oluşumuna neden olur. 
 • Hormonal etkiler:Çoğunlukla ergenlik, gebelik, menapoz gibi kilo alıp verme ve hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemler selülite yatkınlık artar.
 • Beslenme:Ağır, aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenme hızlı kilo almanıza neden olacağı için selülit oluşumunuz artar.
 • Toksik madde kullanımı:Vücutta toksik etkiler oluşturan alkol, çay, kahve ve tütünün aşırı miktarda tüketimi selülit oluşum riskini artırır.
 • Hareketsilik: Hareketsiz bir yaşam kilo almanıza sebep olacağı gibi aynı zaman da deri altı kan dolaşımınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Buda yağ biriken alanlarda selülit oluşma riskini arttıracaktır.

Selülit Tedavileri 


Selülit için kalıcı bir çözüm yok, ne kadar invaziv olursa olsun, pahalı ya da ücretsiz bir  prosedür olsun kalıcı çözüm çok zor. Dermatolog, bireysel çukurlar ortadan kalkarken, selülite yatkın olursanız, vücudunuzun daha fazlasını yapacağı söyler.  Ama bu durum kötü haber değildir. Pahalı tıbbi tedavilerin yardımı olmadan ve selüliti en aza indirmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Evde Selülitlere Çözüm


İnsanlar çoğu zaman selültileri uzaklaştırabileceklerini düşünür, ama gerçeklerden uzaktır. Unutmamak gerekir ki en özel sporcuların bile hâlâ selülitli kalçalar ve uyluklar ile boğuştuğunu belirtir. Bununla birlikte, düzenli kardiyo ve kuvvet antrenmanı kasları kırar ve selülit görünümünü azaltır. Uzmanlar ayrıca, yüksek stresli yaşam tarzlarının , selülit üretmeyle ilişkili adrenalin ve noradrenalin hormonlarını artırdığını gösteren verilere de işaret etmektedir. Uzmanlar  her zaman lenfatiklere geri dönüyor gibi görünüyor deselerde  kendi derin doku masajını yapmasını veya bu damarları uyarmak ve kan akışını arttırmak için bir ovma kullanmayı tavsiye etmektediler. Yosun, ve zeytinyağı kullanarak bir ovma hazırlamak, lenfatik drenajınızı uyaracaktır. Tabii ki, bu bir kerelik bir düzeltme değil ve bir değişiklik görmek için düzenli olarak yapılması gereken bir şeydir.  Ayrıca , işlenmiş yiyecekleri, alkol ve şekeri ortadan kaldıran yapraklı yeşillikler ve sebzelerle dolu bir diyet yemenin faydaları vardır. Çoğu mağazada satılan kremler aradığınız sonuçları vermezken,  cildinizin geçici olarak daha sıkı görünmesini sağlamak için, kolajen ve elastin üretimini canlandırabildikleri için kafein ve retinol bazlı topikaller evde kullanılabilir. Bundan kaynaklı fırçalama ve kahve peelingleri selülit için idealdir. Cildi yıpratmadan hafif ovmalar olarak yapılabilir. 

Selülit için Tıbbi Tedavi 


Bazıları liposuction cevabın olduğunu düşünür, ancak prosedür selüliti daha da kötüleştirebilir. Çünkü sadece yağı temizliyorsunuz ve bu durum cildin daha da buruşuk görünmesini sağlayabilir. Doktorlar en uygun sonuçlar için VelaShape ve Cellfina gibi tedavilere işaret ediyor.

VelaShape, cildi çekmek ve dokuyu kalınlaştırmak için kızılötesi lazer, radyo frekansı ve vakumlu emiş kullanan ve selüliti daha az görünür kılan kısa süreli bir tedavidir. Tedaviyi bıraktıktan sonra sonuçların solması nedeniyle, bu seçenek sadece bir plaj balayı veya bikini sezonu için hazırlık gibi özel durumlar için tavsiye edilir.

Cellfina, uzun süreli, sıkıntısız bir cilt için en iyi seçenektir ve iki veya daha fazla yıl sürebilir, bir selülit tedavisi için en uzun FDA onaylı tedavidir. Cildi çeken fibröz doku bantlarını kırarak selülite neden olan alt yapıyı değiştirerek çalışır.

Kendiniz için bir tedavi düşünüyorsanız, daha fazla bilgi edinmek ve bilinçli bir karar vermek için bir   dermatolog veya plastik cerrah ile konuşun.


Selülit ile ilgili diğer yazılarımız aşağıda yer almaktadır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder