21 Mart 2017 Salı

Selülit Nedir?Bazılarımız aynanın karşısına geçerek uzun uzun ‘neden böyle bir kaderim var?’ diye düşünür. Vücut şekliniz ister zayıf, ister şişman olsun, selülit bazen kaçınılmazdır. Ama umutsuzluğa kapılmaya gerek yok , çünkü selüliti tedavi etmenin binbir yolu vardır.
Selülit derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde meydana gelir. Oluşan selülitler derinin üst bölümünde pütür pütür bir görüntü bırakır ve fiziksel olarak kendine güvensizliğe sebep olur.Yağ hücrelerinin fazla yağı depolamasının ve östrojen hormonunun da etkisiyle bu hücreler genişler. Kan dolaşımı giderek yetersizleşmeye başlar. Yağ hücrelerinin genişlemesi ise yağ dokusunun aşırı yayılması demektir.Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Vücut kan dolaşımındaki zayıflamayla birlikte, dokulara eskisinden daha az oksijen ulaşmayla başlar. Bunun sonucu dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya başlar. Ve cildinizde portakal kabuğu veya süzme peynir olarak tabir edilen selülit oluşur.
Selülite Neden Olan  Faktörler
1.Kadın cildinin doğal yapısı:On kadından dokuzunda bu problem vardır. Kadınlar erkeklere nazaran daha az kasa sahiptirler ve buda selülit oluşumunun kadınlarda daha çok görünmesine neden olur.
2.Hormonal nedenler:Kadınlarda yumurtalıklardan salgılanan ve dokularda su tutma özelliğiyle selülit oluşumuna zemin hazırlayan folikülin(FSH) hormonunun aşırı artışı selülite neden olur.
3.Genetik:Anne selülitli ise çocuğunda da selülit olma ihtimali fazladır veya ailede herhangi bir bireyinde geçmişte selülit oluşumu varsa gelecek kuşaklar içinde selülit problemi ortaya çıkabilir.
3.Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği):Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Damar yollarında oluşan selülit, damarları sarar, sıkar ve kan dolaşımını daha da zorlaştırır. Bunun sonucu varisler oluşur. Bu da ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.
4.Kabızlık: Kabızlık sindirim sisteminin iyi çalışmadığının göstergesidir. Bu durumda zararlı toksinlerin vücutta kalma oranı fazladır ve deriyi de etkileyerek selülit oluşumuna neden olur. 
5.Hipotiroid (aktivetesi azalmış tiroid bezi), doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğerin kötü fonksiyonu, hızlı ve stresli yaşamın yarattığı gerginlik, kaygı ve güvensizlik gibi ruhsal etkenler de selülite neden olur.
6.Korse, dar elbiseler, kalp yetersizliklerine bağlı dolaşım yetersizlikleri.Aşırı ve hızlı kilo  değişiklikleri de selülit oluşumuna neden olur.
7.Hormonal etkiler:Çoğunlukla ergenlik, gebelik, menapoz gibi kilo alıp verme ve hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemler selülite yatkınlık artar.
8.Beslenme:Ağır, aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenme hızlı kilo almanıza neden olacağı için selülit oluşumunuz artar.
9.Toksik madde kullanımı:Vücutta toksik etkiler oluşturan alkol, çay, kahve ve tütünün aşırı miktarda tüketimi selülit oluşum riskini artırır.
10.Hareketsilik: Hareketsiz bir yaşam kilo almanıza sebep olacağı gibi aynı zaman da deri altı kan dolaşımınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Buda yağ biriken alanlarda selülit oluşma riskini arttıracaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder