18 Mart 2017 Cumartesi

Selülit ve Çeşitleri


Selülit kadınların muzdarip olduğu bir durumdur ve nedenlerini kavramak önlemeye yönelik adımlar atmak açısından önemlidir. Bundan kaynaklı bu yazımızda hem selülit nedenlerinden hem de selülit çeşitlerinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Selülit Neden Olur?

Selülit Çeşitleri
Selülit, bir dokunun büzüşmüş şeritlerini içeren deri altındaki tabakanın içinde bulunan bir çeşit yağ dokusudur. Bu yağ dokusu, yoğunluğu değişken ve yağ hücreleriyle bağlanmış, vücudumuzu koruyan lif ağıyla bir bölgede tutulur, kaslarımızı ve organlarımızı koruyarak etkili atık madde sistemle kendisini hem besleyen hem güçlendiren bir sıvı tarafından çevrelenir.


Sistem çok iyi çalıştığında, atık ürünler atılır ve pürüzsüz vücut hatları oluşur; yağlar, sıvılar ve toksinler deri altında hapsolursa (epidural tabakanın altında), bu bağ dokusu zamanla kalınlaşıp sertleşir ve deride çöküntülü bir görünüm oluşturur. Biz olgunlaşırken, deri tabakası incelmesi, selülitin küçük halka görüntüsünün oluşmasına neden olur.

Selülit ve Yağ Arasındaki Fark Nedir?

Unutmamak gerekir ki vücut yağımızın bir oranı vardır. İdeal oran da olsak da olmasak da  yağ tabakası herkeste bulunmaktadır. Bu durum kişilerin kilosuna, yaşam tarzına ve genetiklerine bağlıdır. Bu yağ tabakası vücut için bir izolatördür ve organları, kasları, sinirleri biçimlendirir. Başka bir deyişle, selülit şişkindir ve dolgu maddesi sağlamaz. Sadece vücudun belli bölgelerinde oluşur. Göbek,karın selülit görünen alanlar olmasına rağmen en yaygın olarak selülit uyluk ve baldırlarda meydana gelmektedir.  Ayrıca selilütler, erkekler de boyun ve karın bölgesinde görülür. Selülit, vücut ağırlığı için gerekli bir etkeni değildir. Selülit kilolu olduğunuz anlamına gelmemektedir.Diyet ve yaşam tarzınız selülitin oluşumunu etkilemesine rağmen, selülitin büyük bir kısmı toksinlerden oluşur ve vücutta oluşan yağlar kadınların ebat, kilo ve vücut yapısını etkileyebilir.

Selülitlerin Farklı Çeşitleri

3 çeşit selülit vardır. Bunlar ;

Yumuşak Selülit


Bu tip selülit cildin dalgalı bir görünüme sahip olmasını sağlar ve isminden de anlaşılacağı gibi yumuşaktır. Yumuşak selülit çoğunlukla üst kol ve bacak gibi yağ birikmesi olan bölgelerde görülür ve sıklıkla varisli damarlar veya örümcek damarları ile birlikte görülür; Yürürken veya hareket ederken, yumuşak selülit de hareket edecektir. Yaş veya kilo artışı ile artma eğilimi gösterir ve kas tonusu eksikliği ile kötüleşir. Genel olarak, daha iyi dolaşım ve cilt tonu kilo vereceği gibi yardımcı olacaktır.

 • Etkilenen bölgeler: Uyluk, karın, kalça ve kollar. 
 • Başlangıç ​​yaşı: 30 ile 40 yaş arasındaki kadınlarda görülür. 
 • Görünüm: Ciltte jelatinimsi bir görünüm vardır ve etkilenen bölge vücut hareketleriyle birlikte değişir. Ayakta durduğundan daha yatkın olduğunda daha belirgindir. 
 • Doku: Adından da anlaşılacağı gibi yumuşak ve biraz süngerimsi. 

Sert Selülit

Katı selülit olarak da bilinen bu tip, genç kadınlarda daha sık görülür ve çoğunlukla kalça ve üst baldırlarda bulunur. Genellikle selülitin ilk dışa dönük belirtilerinden biridir. Deri sıkı ve grenli veya portakal kabuğu gibi çukurludur ve yürürken veya hareket ederken görünüm değişmez; Cilt kaslara sıkıca bağlı gibi görünüyor. 

 • Etkilenen alanlar : Kalça ve kalçaların dış bölgeleri ve dizlerin sırt ve iç çevresi
 • Başlangıç yaşı: Ergenlik döneminden başlayarak başlar; erken tedavi olmaksızın, sert selülit asla ortadan kaldırılamaz. 
 • Görünüm: Cilt çukurlu veya çukurludur, ancak etkilenen bölgeler sabittir ve vücut hareketi ile pozisyon değiştirmez. 
 • Doku: Cilt kompakt görünüyor ve ağrılı veya dokunmaya duyarlı olabilir. 

Ödemli Selülit

Bu en az görülen selülit tipidir ve aynı zamanda tedavi edilmesi en zor olanıdır. Bu kaynaklanan önemli sıvı birikmesi sonucu ağırlaştırılmış dolaşım yetersizliği sorunları. Ağırlıklı olarak şekilleri yitiren ve daha sütunlu hale gelen bacaklarda görülür. Cilt pürüslüdür ve dokunduğunda veya acı uzun süre oturduğunda ağrılı olabilir. 

 • Etkilenen alanlar: Uyluk ve dizleri etkileyebilir, ancak alt bacaklarda en sık görülen, tanımı yitiren. 
 • Başlangıç ​​yaşı: 20-30 civarında. 
 • Görünüm: Hafifçe 'sinsi', neredeyse köpük-kauçuk gibi. 
 • Doku: Deri süngerimsi hisseder ve dokunuş için ağrılı olabilir. Bacaklarda venöz ve lenfatik yetmezlik belirtileri vardır (su tutma, şişme, varis, kramp vb.). 


Selülit konusundan önceden önlem almak açısından yararlı olması için Selülitten Nasıl Korunabilirim? yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder