27 Mart 2017 Pazartesi

Sigara Çürük Yapar Mı?

Sigara Çürük Yapar mı?


İnsanların çoğu, “çok sigara içiyorum, bu nedenle ağzımda çok taş ve çürük oluşuyor” diye düşünür. Bu düşünce nere­den ve nasıl çıktı bilinmez ancak eksik ve yanlış bir bilgidir. Sigara, bakımsız olan dişlerinize dolaylı yollarla zara verir. Fakat sigara ağız sağlığınızı bozabilir. Buda dişlerinize yansır. Ayrıca sigara kanser yapar, tansiyon, kalp-damar hastalıkları­na neden olur, akciğerlerinizi katranla tıkar. Cildinizi ka­yış gibi yapar ama diş taşı ve çürük yapmaz. Sadece başka sebepler ile oluşan bu durumları ilerletir.Sigaranın ağız-diş sağlığı açısından dil ve ağız mukozasına çok zararı vardır. Damar yapısını bozar, tat duygunuzu azaltır. Kokuya neden olur.

Sigarının Dişlere Zararları


Damarlanmayı bozduğu için dişeti hastalıklarını gölgeler ve iyileşmeyi geciktirir. Ama ağız hijyeniniz tam­sa düzenli aralıklarla ve tam olarak mikrop plağınızı kal­dırıyorsanız, dişlerinizle değil daha büyük organlarınızla uğraşır. Ancak plak düzenli kaldırılmazsa, sigara katranı plağa daha kolay çöker. Lekelenmelere neden olur. Yani taşın kendisine değil, oluşmuş taşın renginin koyulaşması­na ve ağzınızın ıslak kül tablası gibi kokmasına neden olur. bu etkiler başta da bahsedildiği gibi dolaylı etkilerdir ve bunların giderilmesi için dişlerinizi düzenli fırçalamanız, doğru diş macununu seçmeniz, gerekirse lekelenmeler için karbonat , gliserin kullanmanız veya tedavi görmeniz gerekir.

Sigara içicileri bir de lekeleri önlemek için sert fırçay­la, daha sert fırçalayarak lekelerden kurtulmaya çalışırlar. Hem diş etlerini hırpalar geri çekilmesine neden olurlar.Hem de mine tabakalarını aşındırır, çentikler açarlar. Be­nim önerim ise öncelikle sigarayı bırakmanızdır. Bu önerinin size banal geldiğini biliyorum ama sigara konusunda endişeleriniz dişlerinizden çok vücudunuzun sağlığına olmalıdır. Bırakamıyorsanız dişlerinizi çok düzenli olarak yumuşak bir fırça ile fır­çalayın. Renklenmeden çok rahatsız oluyorsanız, 6 ayda bir hekiminize özel malzemelerle dişinizin polisajını (parlatılmasını) yaptırın. Çay ve kahve eşliğinde içildiğinde si­garanın daha fazla renklenmeye neden olduğu saptanmış­tır. Bu yüzden ille de içecekseniz tek başına için.

Diş Apseliyken Sigara Kullanılır mı?


Sigaranın düzenli bir alışkanlık olduğunun farkındayız ama en azından diş apsesi yaşadığınız durumlarda kullanmamalısınız.

Diş İltihaplıyken Sigara İçilir mi?


Diş iltihabı, dişinizin zararlı maddelere açık olduğunu gösterir. Bu durum ilerlerse diş çürümelerine veya ağız sağlığında bozulmalara sebep olur. Bundan kaynaklı sigara içimine en azında ara verilmesi  veya azaltılması gerekmektedir.

Konumuzla alakalı olarak ”Diş Çürükleri ve Tedavisi ” hakkında hazırladığımız çalışmanında dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

--->Diş Apse ve İltihap Tedavisi<---

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder