31 Mart 2017 Cuma

Sivilcelerle Başa Çıkmanın YollarıÇok gözenekli ve iyi temizlenmeyen ciltlerde sivilce oluşumu ve siyah nokta oluşumu görülebilmektedir. Bu durumlarda cilt bakımı ve temizliği oldukça önem arz etmektedir.

Gözenekler yağ üretip salgıladıkları için cildi alerjiden ve çevre kirliliğinden koruyorlar. Eğer gözenekler olmasaydı, yağlar derinin altına iner, yüzde kistler oluşur ve deri altında enfeksiyonlar meydana gelirdi. Ancak çok gözenekli ciltlerde, eğer cilt iyi temizlenmiyorsa siyah nokta oluşuyor. Bu açıdan cildin hem nem dengesini korumak hem de siyah nokta oluşumuna dur demek için mutlaka cilt doğru yöntemler ile temizlenmelidir.

Yağlı ciltlerde gözeneklerin daha açık olduğuna dikkati çeken uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi yaşayıp tedavi amaçlı ağır ilaçların kullanılmasıyla da cildin yağlanabildiğini kaydetti. Cildin yağlandığı zaman gözeneklerin açıldığını ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalar sonunda ultraviyole ışınlarının da gözenekleri genişlettiğinin vurguladı ve bu gibi durumlar sivilce oluşumuna ortam hazırlamaktadır.
Cilt Gözeneklerini Daraltmak 


Gözeneklerin daraltılması için ilk etapta gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, cilt yağının fazla (sebum)salgılanmasını durdurmak ya da dengelemek gerekmektedir. Yağlı ciltler daima su miktarı az olan ciltlerdir. Su miktarı az olduğu zaman ölü hücrelerin doku yüzeyine çıkıp asitli tabaka ile koruma faktörü oluşturması zorlaşır. Bu nedenle cildin yüzeyi dış etkenlerden zarar görür. O halde ciltteki su miktarı arttırılmalıdır. Yağ salgılanmasının yavaşlatılması, ciltteki su miktarının artırılmasıyla mümkündür. Bunun için de su bazlı ürünler kullanılması ve doğru ürünün kullanılması şarttır. Bu sebepten öncelikle bir uzmana danışarak cilt tipinizi öğrenmeniz gerekir.

35 yaş altı ciltlerde, gözenekler kendiliğinden kapanır. Bu yaşlarda cilt daha dengelidir ve gözenekler daralması kendi kendine gerçekleşebilir.  35 yaşın altındaki genç ciltlerde gözeneklerin daralması kolaydır. Eğer cildin su ve yağ dengesi düzelirse gözenekler ya kendiliğinden, ya bakımla ya da maskeyle kapatılabilir. Ama yaşınız 35′in üzerindeyse deri kalınlaşmış, çizgiler kırık çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zordur. bu gibi durumlarda gözenekleri kapatmak yerine daraltmayı sağlamak daha doğrudur.

Gözenekleri temizleyen bantlar işe yarıyor mu?


Siyah noktaları azaltmak ve  sivilceleri dolaylı yollardan geçirmek için uygulanan yöntemlerden biri de bantlardır. Siyah noktaları kimi zaman tümüyle ortadan kaldıran bu bantların kullanımı çok kolaydır. Bantları yapıştırmadan önce uygulayacağınız alanı ıslatıyorsunuz, suyla birlikte yapışkan bir özelliğe kavuşan bandı yapıştırıp kuruyunca çıkartıyorsunuz. Ancak siyah noktaları alan bu bantlar, gözenekteki yağları boşaltamıyor. Oksitlenen bölümü alabilen bantların, dokunun içindeki kanalı kapatan yağ kütlesini alması mümkün değil.

Sivilce ve siyah noktalara Çözüm

Siyah noktalar oluştuktan hemen sonra bir uzmana başvurup temizletilerek, uygun ürünle tekrar oluşmamasını sağlamak gerekir. Oluşmaması için de cildi, sabah akşam temizlemek gerekir. Ancak bunu sabunla yapmamak uygundur.

Diğer yandan sivilceler oluşması engellemek içinde hem cildinizi temizlemeli hemde nem dengesini korumalısınız. Ayrıca sivilce oluşmuş ise salisik asit, C vitamini bakımları ile sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Cildi nasıl temizlemeli?


Cildi, türüne göre temizleme sütü ve tonikle temizlemek en doğrusudur. Cildinizi temizlerken elma sirkesi kullanmanız cildinizdeki pH dengesini koruyacak ve anti bakteriyel etkisi ile zararlı bakterileri uzaklaştıracaktır. Ardından sürülecek bir nemlendirici kremle bakım tamamlanabilir. Veya doğal yağlar ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz.Makyaj yapılmasa bile, gündüz çok kirlenen cildi akşam mutlaka temizlemek gerekir.

Siyah noktalarınızı siz temizlemeyin


Yapılan yanlışlardan biri de siyah noktaları bilinçsizce sıkmak. Böylece kılcal damarlarda ve doku altı hücrelerinde tahribat meydana gelebiliyor. En iyisi bir cilt uzmanına gidip siyah noktaları temizletmek. Ayrıca sivilceleri de sıkmamak gerekir. Sıkılan sivilce de çıkan irin cildiniz diğer alanlarında da sivilce oluşma olasılığını hızlandırır.

"Buradan Domuz Gribine Önlem İçin Sabun Kullanın konusuna ulaşabilirsiniz"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder