16 Mart 2017 Perşembe

Soyanın Faydaları

Dünya’da en fazla üretilen ve tüketilen yağ soya yağı, yem sanayisinde en fazla kullanılan ham madde ise soya küspesidir. Sütü, peyniri, sosu, dondurması, eti vb. pek çok ürün üretilmektedir. 

Soya (Glycine max)

Soya , baklagiller (Fabaceae) familyasından 1 – 1,5 m boyunda , dallanmış, bir yıllık, Çin ve Japonya’da geniş ölçüde ziraati yapılan bir bitkidir.

Tohumları dünyanın en önemli bitkisel protein kaynağıdır. Olgunlaşmamış tohumlar sebze olarak tüketilebilir. İşlenerek soya sütü elde edilir. Olgun soyadan fermantasyon ile soya sosu  elde edilir; diğer soslara da katılabilmektedir. Kavrulmuş tohumlar kahve yerine kullanılır. Asya'da kolayca tüketilen soya filizlerinin besin kalitesi yüksektir. Tohumlarından elde edilen yağı da salatalarda kullanılabilmektedir.


Soya unu, hayvancılığın artan gereksinimi için, proteince çok zengin besin maddesidir.

Soya Fasulyesinin Yararları

Soya, %18-24 oranında yağ ve %35-45 oranında protein içerir. Aynı zamanda %30 karbonhidrat ve %5 oranında mineral, çok sayıda vitamin ve değerli aminoasitler de içermektedir.

Toprağa azot kazandırarak kendisinden sonra ekilecek bitkilerin verimini arttırır.

Soya fasulyesinde genistein adlı bir fitoöstrojen madde bulunmaktadır. Bu madde kanser yapabildiği için hamilelere ve bebeklere tavsiye edilmemektedir. Öte yandan bu konudaki bilimsel çalışmalar yeterince doğrulanmış değildir.

Soya, omega-3 yağları, çoklu doymamış yağ, B vitamini, demir, çinko, anti-oksidanlar, fotokimyasallar ve lif bakımından zengin olup insan sağlığına yararlıdır. Vejetaryenler için mükemmel bir protein kaynağıdır.

Sindirim sisteminin çalıştırarak hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderme de yardımcıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun ve zihnin yorgunluğunu giderir ve enerji verir.

Soya fasulyesi kandaki kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Kandaki şeker oranını dengeleyen Soya şeker hastalarına da yararlıdır. Sinirleri ve adaleleri güçlendirir. İyileşme süresini kısaltır.

Vücut gelişimini destekler. Östrojen hormonunun aşırı salgılanmasının oluşturacağı etkileri önleyerek rahim, meme ve boyun kanserine yakalanma riskini azaltır. Prostatın büyümesini engeller.

Soya Nasıl Kullanılır?


Yemeklerde kullanılmasının yanında soyadan elde edilen un , bisküvi, pasta, kurabiye ve bebek mamalarının imalatında sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca soya yağı ve sütü de elde edilir.

Soya fasulyesi özellikle yiyecek maddelerinde bunun yanında boya yapımında kullanılmaktadır. Soya fasulyesinin kullanıldığı yerler : süt, yoğurt, peynir, dondurma, dondurma külahı, pasta, hayvan yemi, yeşil gübre, ilâç, boya, kâğit, kemiksiz et, kahve, salça, sabun, plastik maddeler, lastik, alkol, yağ, margarin, soya unu, ekmek, makarna, tarhana, leblebi, çocuk mamasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder