23 Mart 2017 Perşembe

Tatil Dönüşü Oluşan Lekelerden Kurtulmak

Yaz aylarında artış gösteren ve estetik görünümü bozan güneş lekeleri bir çok kişinin canını sıkıyor. Dermatologlar, ciltteki güneş lekelerinden kurtulmada en etkili tedavinin renk açıcı kremler ve peeling yöntemleri olduğunu söylüyor.


Uzmanlara göre, bu yöntemlerle güneşin neden olduğu lekelerle birlikte, ciltteki kırışıklıklar, sarkmalar ve solgun görünümden de kurtulmak, böylece ışıl ışıl bir cilde kavuşmak mümkün.

Ancak bu uygulamaların mutlaka konunun uzmanı tarafından yapılmalı veya uzmanlara danışmadan tedavi çeşitleri uygulanmamalıdır. Yanlış kullanımlar daha ciddi sorunlara yol açabilir.Kızgın güneş, mevcut lekeleri koyulaştırmanın yanında yeni leke oluşmasına de sebep olur.

Lekeler, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin fazla çalışmasından kaynaklanan bir sorundur. Kadınlarda daha sık görülür  ve bu durum  rahatsızlık verir. Melanin hücrelerinin fazla çalışmasının birçok sebebi vardır;

Kullanılan ilaçlar, böbrek üstü bezi, tiroit bezi ve bazı bağırsak hastalıkları, demir metabolizması bozuklukları gibi sistematik hastalıklar, yanlış kozmetikler, genetik nedenler, uzun süreli ve yoğun güneşe (UV ışınlarına) maruz kalma, bazı enfeksiyon hastalıkları ve dermatolojik hastalıklar lekeye neden olabilecek başlıca sebeplerdir.


Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur

Doğum kontrol hapları, tansiyon düşürücü ilaçlar, antibiyotikler, psikiyatrik ilaçlar, ağır metaller ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar leke artışına neden olabilecek ilaç gruplarıdır. Bunların içinde en önemlisi doğum kontrol haplarıdır. Bu sebepten, doğum kontrol hapı kullanan kişilerin mutlaka güneş koruyucu kullanmaları gerekir.
Güneşe karşı, kozmetik ürünleri hassasiyet yaratarak leke artışına neden olabilir. Özellikle esans içeren kozmetik ürünlerde bu risk yüksektir. Bu nedenle kişilerin yaz aylarında, kış mevsimine göre daha az kozmetik kullanmaları ve kullanacakları kozmetiklerin güneş koruyucu içermesine dikkat etmeleri önerilir.


Cilt rengi koyu olanlarda, aktif melanosit sayısı daha fazladır. Dolayısıyla leke sorunu esmerler de daha belirgindir. Yaşlılık lekeleri (kahverengi lekeler) ya da karaciğer lekeleri dediğimiz lekeler ise daha çok açık tenli kişilerde görülür. Bunlar, güneş gören alanlarda açık kahverengi ile koyu kahverengi tonları arasında oval lekelerdir.

Cilt Lekeleri Tedavisi

Güneş koruyucular tedavinin en önemli basamağıdır. Güneş koruyucuların hem ultraviole A hem de ultraviole B ışınlarından korumasına, uzun süreli etki göstermesine, hipoalerjenik olmasına, suya ve tere dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.


Cildi tahriş eden ürünleri kullanmaktan kaçınmak gerekir. Lekeye neden olabilecek dahili hastalıktan şüpheleniliyorsa onun araştırması yapılmalıdır. İlaç kökenli leke artışı olasılığında riskli olan ilaç kesilmelidir.


Leke tedavisinde renk açıcı kremler ve peeling yöntemlerine de başvurulur. Renk açıcı kremler; hidrokinon, retinoik asit, azeleik asit, kojik asit, arbutin ve glikolik asit gibi maddeler içerir. Bu maddeleri içeren ürünler tek başına kullanılabileceği gibi birbirleriyle kombine şekilde de kullanılabilir. Tedavinin mutlaka dermatolog kontrolünde olması gerekir. Tedavide alınacak cevap iki ay sonra kendini belli etmeye başlar. Bu ürünler mutlaka güneş koruyucuyla birlikte kullanılmalıdır.

Peeling, leke tedavisinde başvurulan bir diğer yöntemdir. Özellikle derin yerleşimli olduğu düşünülen lekelerde peeling yöntemi, evde kullanılacak krem tedavisiyle birlikte daha iyi cevap verir. Peeling, meyve asitli ya da TCA peeling şeklinde olabilir. Amaç, hem deride lekeli olan hücrelerin soyularak atılmasını sağlamak hem de ciltteki renk üretimini baskılamaktır.

Peeling tedavisi, iki ya da üçer hafta arayla, dört ile altı seans arasında yapılır. Peeling işlemi için kullanılacak asit konsantrasyonunun fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kullanımı tedavi sonrası devam ettirilmelidir. Peeling sonrası ciltte kızarıklık, hafif kabuklanma ve kepeklenme gibi bulgular gözlenebilir. Bu bulgular birkaç günde nemlendiricilerle hafifler.

Leke tedavisi bir sistematik protokol şeklinde de gerçekleştirilebilir. Kişide leke sorununun yanında güneş hasarı, kırışıklık ve mat görüntü gibi yakınmalar varsa, hem kişinin kullanacağı ürün tedavisi hem de yapılan peeling uygulamasıyla lekeler açılır. Bu uygulama sayesinde aynı zamanda cilde parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırılır. Renk artışında azalmanın yanında ince kırışıklıklarda, sarkmada ve solgun görünümde azalma gibi yaşlanmadan kaynaklanan sorunlar da hafifletilmiş olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder