30 Mart 2017 Perşembe

Televizyon ve Bilgisayarın Zararları

Televizyon bilgisayar kadar zararlı değildir. Bilgisayar ve televizyonun yaydığı bir radyasyon var, bunda hiç şüphe yok. Bu yüzden yakından seyretmemek gerekiyor. Göz açısından bilgisayarın zararı daha fazladır. Çünkü bilgisayara daha yakın oturulur ve  kuru göz yap­ması ve radyasyon yayması gibi etkiler daha fazladır. Televizyonun da benzer etkisi vardır; fakat görme bozukluklarını artırır diye bir şey yoktur. Sadece var olanı ortaya çıkarır; fark etmemizi sağlar bir bakıma. Bunun yanında aşırı sesle açılan TV veya PC'ler kulak sağlığını da bozacaktır.

Televizyon ve Bilgisayarın Sağlığa Yararları ve Zararları


Diğer yandan televizyonun bazı yararlı etkileri de vardır. Televizyona baktığımız zaman ayrıntıları görmeye çalışıyoruz. Bize sürekli olarak küçük birtakım ayrıntılar, küçük şekiller ya da silik şekil­ler gözüküyor. Dolayısıyla onları görmeye çalışıyoruz. Eğer aynı kişi çoban olsaydı, o zaman onun görmesi gere­ken şekiller çok büyük olacağı için astigmatını, miyobunu ya da hipermetrobunu, hiçbir zaman fark etmeyebilirdi. Ama televizyonla bu gibi göz rahatsızlıkları fark edilir bir duruma gelmektedir.

O zaman, her evde bir televizyon olmalı mı?


Her evde bir televizyon olmalı diyemeyeceğim, ama televizyon göz hastalıklarına sebep oluyor da diyemeyeceğim. Televizyon var olanın ortaya çıkmasını ve gözlüğe ihtiyaç duyulmasını sağlıyor. Aslında hastalığınız varsa onu sadece tetikliyor veya daha ileri taşıyor. Örneğin bir çobanın astigmat için gözlük kullan­masına ihtiyacı yoktur. Fakat televizyon kullanan birisinin mutlaka ihtiyacı olacaktır.

Çoban zaten hep büyük şekillere bakacağı için bu farkı anlamayacaktır bile fakat siz bu durumu rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Örneğin annenizin belki miyobu var, ama hiçbir za­man araba kullanmadığı için gözlüğe ihtiyaç duymamış olabilir. Dolayısıyla, biz onun miyop olmadığını var sayı­yoruz, ama miyop gerçekten orada mıdır? Oradadır. Fakat durum fark edilir boyutlara ulaşmamıştır.

3 derece bir gözlüğe ihtiyaç duymayabilir mi?


Kaç derece gözlüğe  ihtiyaç duyacağınız doktor tarafından belirlenmelidir. Dolayısıyla, doktora danışmadan ve göz kontrolü yaptırmadan gözlük takmamalısınız. Ayrıca gözlüğe ihtiyaç duyacağınız durumlar ile karşı karşıya kalmadan gözlük kullanmamalısınız. Gözlüğe  daha kaliteli bir yaşam için ihtiyaç duyarız. Ama eğer gözlerde kayması varsa, derecesi 3 ise, 3 derecenin 3′ünü de kullanacaktır, çünkü onun ihtiyacı olan şey, sadece görmek değil, kaymanın da düzeltilmesidir.

Bazı göz problemleri başka duyularınızı da etkileyebilir. Araştırmalar, göz ve işitme hafızasının birbiri ile paralel olduğunu ortaya koymuşlardır. Göremeyen bir insanda işitme duyusu artacağı gibi azalabilir de bu durumu etkileyen bir çok faktör vardır. Size yaklaşan bir insanı miyopluktan kaynaklı göremediğiniz gibi sesini de tanıyamaya bilirsiniz veya tam tersi sesler size daha net gelmeye başlayabilir.

Ayrıca görme ile görüntünün algılanması açısından beyne büyük görevler düşmektedir. Ve eğer beyin sağlığı ile ilgili bir problem varsa mutlaka doktora başvurulmalı gerekli tedbirleri almalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder