30 Mart 2017 Perşembe

Teninize göre güzel kokunuz

Teninize hangi kokunun daha güzel gideceğinizi biliyor musunuz işte cevapları bu yazıdadır. Teniniz partnerinize karşı salgıladığı kokunun güzel olması için bazı doğal yöntemler veya parfümler ile ten kokunuzu daha etkili hale getirebilirsiniz.

Ten Kokunuza Uygun Aramolar


Çiçek: En büyük koku hazinesidir. Taze ve doğal aromalara sahiptirler. Temel içerikleri çiçek, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarıdır. Bunlara genellikle misk, ağaç, meyve, yeşil bitkiler ile aldehitler eşlik eder.

Oryantal: Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımıdır. Temel içerikleri misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. Bunlara özellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.

Meyve: Taze ve hafif kokulardır. Temel içerikleri bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir. Bunlara genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik yapar.

Şipre: Kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidir. Temel içerikleri ağaç, meşe yosunu, misk ve patçulidir. Bunlara genellikle çiçek ve meyve esansları eşlik eder.

Erkek


Aromatik: Dinamik ve hafif kokulardır. Temel içerikleri ada çayı, biberiye gibi kokulu bitki esanslardır. Deniz ve çiçek esansları ile kokunuza zenginlik verirler.

Meyve: Taze ve hafiftirler. Temel içerikleri bergamot, portakal, limon, mandalinadır. Ağaç ve baharat esansları ile kokunuza zenginlik katarlar.

Ağaç: Sıcak ve keskin kokulardır. Temel notaları sandal ağacı, patçuli, sedir ağacı ve vetiverdir. Baharat, deniz ve aromatik notalarla zenginlik verir.

Oryantal: Ağır ve egzotiktir. Temel içerikleri baharatlar, ağaç ve vanilyadır.

Hangi parfümü nerede, nasıl kullanabilirsiniz?


Parfümleri nasıl kullanacağınız ve cildinizde nerelere sıkacağınız aşağıdaki bilgiler ile size verilecektir.

Ofiste Kullanacağınız Parfümler


Bayanlar parfüm kullanmanın en önemli etkisinin karşı cins üzerinde olduğunu düşünür ve parfümleri cinsel bir silah olarak kabul ederler. Oysa geçtiğimiz aylarda, yapılan bir araştırmalar parfüm kullanmanın karşı cinsi çekmek dışında yararları da olduğunu da ortaya çıkarmışdır. Bunlardan en başta geleni, parfüm sürmenin öz güveni arttıran bir etkisi olduğudur. Özgüveni arttıran ve moralin yükselmesini sağlayan doğru seçilmiş bir parfüm, iş yerindeki yaşamınızda olumlu bir şekilde etkiler. Tıpkı aromaterapi seanslarında olduğu gibi, günlük hayatta da güzel bir şeyler koklamak insanın kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Ancak burada kullandığınız parfümün çok kuvvetli olmamasına dikkat etmek gerek. İş yerinde kullanmak için en uygun olan hafif içerikli parfümlerdir ve çiçek, meyve ve sabunsu kokular tercih edilmelidir.

Sporda Kullanacağınız Parfümler


Spor sırasında taze, canlandırıcı kokular kullananlar kendilerini daha zinde hissettiklerini söylüyorlar. Yapılan bir araştırmada 10 kişiden dokuzu yeşil limon kokusunun temizliği ve ferahlığı simgelediğini belirtmiş.Bunun nedeni ise kokuların spor yaparken attığınız ter ile beraber uçması sonucu ferahlık getirdiğidir. Limon kokusunun daha hızlı buharlaşmasının nedeniyse moleküler yoğunluk açısından diğer kokulardan daha hafif olmasıdır. Özellikle yaz aylarında bu kokular oldukça işe görüyor.

Gece Kullanacağınız Parfümler


Gece için parfüm seçerken en ağır kokuları bile tercih etmek mümkündür. Fakat burada fazla kaçırmamak ve kokuyu etrafındakileri rahatsız etmemelidir. Sadece sabaha kadar etkili bir koku tercih etmelisiniz. Peki gece için hangi kokular daha uygun;baharatlı ve odunumsu, oryantal kokulardan oluşan parfümler tercih edilmelidir. Zevkinize göre seçeceğiniz kadınsı bir koku, daha önce de belirttiğimiz gibi çok fazla kullanmamak kaydıyla, partnerinizin başını döndürebilir.

Parfüm seçerken bunlara dikkat ediniz


- Parfüm denemek için en uygun zaman akşam üzeridir. Çünkü bu saatlerde koku alma duyusu güçlü çalışmaktadır. Ayrıca kış mevsiminde’de  tabi burnumuz tıkalı değilse yaz mevsimine göre daha güçlü koku alırsınız.

- Parfümü sıktıktan sonra en az 1 saat teninizde olgunlaşması için beklemeniz gerekir. Bu zaman sırasında parfümdeki alkol uçacak ve parfüm teninizde ki kimyasal maddelerle etkileşime girerek gerçek kokusunu ulaşacaktır.

- Dergilerde parfüm kokularını denemeniz için esansları ürünlerin yanlarına sürülür ve sürülen koku örnekleri o parfüm hakkında iyi bir fikir verebilir. Fakat yine de sizin teninizde tam olarak nasıl durduğunu öğrenmek için bir parfümeride parfümü sıkarak denemeniz gerekmektedir.

- Parfüm denemeye gitmeden önce yediklerinize biraz dikkat etmeniz gerekir. Çünkü baharatlı, acı ve yağlı yiyecekler teninizin kimyasını değiştirmektedir ve  parfümünü kokusuna yansıyarak sizi yanıltabilir.

Daha kalıcı parfümler için;


İyi şaraplar gibi parfümler de havayla temas ettikten sonra bozulabiliyor. Ancak iyi baktıktan sonra parfümünüzün bir yıl ve on sekiz ay arası dayanmasını sağlayabilirsiniz.

İşte bunun olması için yapmanız gerekenler;


- Dökme değil spreyli şişeleri tercih etmelisiniz. Bunun en önemli nedeni, ellerinizle temas eden parfümün bakterilere açık hale gelmesi ve daha kısa zamanda bozulmasıdır. Ayrıca spreyli parfümleri kullanması çok daha ucuzdur. Fakat ucuz parfümlerin tene sıkmamanız gerekir, sakıncalı olabilmektedirler.

- Parfümünüzü kutusunda saklamanız onun ışığa maruz kalmasını önleyecektir. Işık parfümün hem kokusunu hem de rengini bozan bir etkendir. Bu sebeple parfümü kutusunda ya da kutusu yoksa karanlık bir yerde saklamak en iyisidir.

- Sıcak ve nemli ortamlar -banyo veya mutfak- parfüm için uygun değildir. Buradaki sıcaklık ve nem parfümlerin kısa zamanda bozulmalarına neden olurlar ve bozulan parfümler cildinize zarar verir. Yatak odaları parfüm saklamak için en uygun yerlerdir ve burada makyaj malzemelerinizi koyduğunuz çekmece ve dolaplara parfümü koyabilirsiniz.

Parfüm kullanmayı sevenlerin yaptığı en büyük yanlış parfümü çok sıkmalarından kaynaklıdır. Peki, ne zaman az, ne zaman çok parfüm kullanacağımız nasıl bilebiliriz.

İşte bunu anlamanızı sağlayacak birkaç ipucu:


- Parfüm kullanırken parfümü değişik bölgelere iki ya da üç kez sıkmanız yeterlidir.

- Parfümün tipi de miktarını belirlemede önemli bir etken; Eau de Parfum kuvvetli olduğu için her zaman daha az kullanılmalıdır. Eau de Toilette ise, daha hafif ve uçucu olduğu için biraz daha fazla kullanılabilir.

- Burnunuzda kokuya duyarlı alıcılar bir süre sonra etkisiz olacağı ve kokuyu hissetmeyeceği için parfümü az mı, çok mu sıktığınıza karar vermeniz zor olabilir. Yakın birisine bunu sormaktan rahatsızlık duymayın ve gerekirse parfümünüzü değiştirin.

- Cilt tipi de kokunun kalıcılığını etkileyen bir unsur. Eğer yağlı cildiniz varsa koku daha yoğun ve uzun süre kalıcıdır.

- Eğer fazla kaçırdığınızı fark ederseniz, nemli bir havluyu teninizi silebilir. Fazla parfümü alabilirsiniz.

Parfüm Nerelere Sıkılır?


Bilek içi ve kulak arkası: Bilek içleri ve kulak arkası parfüm uygulamasındaki klasik bölgelerdir. Bunun nedeni bu bölgelerin vücudun her yerine kıyasla daha sıcak olması ve parfümün yayılmasını kolaylaştırmasıdır. Oysa, bu aynı zamanda parfümün uçup gitmesine de neden olur. Yani aslında bu bölgeler parfüm sıkmak için pek de ideal olmayabilir.

Yüz: Parfümde bulunan alkol özellikle hassas ciltlere zarar verebileceği için yüze parfüm sıkmak hiç doğru değildir. Özellikle ucuz yolla aldığınız parfümleri teninize değil elbiselerinize sıkmanız daha doğrudur. Sadece bazı alkolsüz parfümler yüze sürülebilir. Erkeklerse tıraştan sonra güzel kokulu losyonlar uygulayabilirler bu parfümün yerini alacaktır.

Göğüs, kalça kemiği ve bacak üstleri: Bu bölgeler parfüm sürmek için en ideal bölgelerdir. Havayla temas etmedikleri için parfümünüz teninize hapsoluyor ve kalıcılığını çok uzun süre koruyarak, koku yaymaya devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder