18 Mart 2017 Cumartesi

Tırnak Yemeyi Önlemenin Yolları


Tırnak yeme alışkanlığı sadece tırnaklarınızda meydana gelen bir deformasyona değil aynı zaman da mikroplardan kaynaklı diğer sağlık sorunlarına da neden olabilecek bir durumdur. Tırnak yeme alışkanlığı bir çok nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenlere bu yazımızda değinmeyeceğiz. Fakat tırnak yeme alışkanlığınızı nasıl engelleyeceğinizi sizlere aktaracağız. 

Tırnak Yeme Alışkanlığı 


Tırnak yeme ve ısırma tipik olarak çocuklukta başlar ve yetişkinlik döneminde de devam edebilir ve yan etkiler kozmetiktik etkilerden daha fazlası olabilir. Tekrarlanan tırnak ısırması, tırnaklarınızın etrafındaki cildin ağrılı hissetmesine neden olabilir ve tırnakların büyümesine neden olan dokuya zarar vererek anormal görünümlü tırnaklara neden olabilir. Kronik tırnak ısırması ayrıca, ağzınızdan parmaklarınıza ve tırnaklarınızdan yüzünüze ve ağzınıza zararlı bakteri ve virüsleri geçirirken sizi enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. Bundan kaynaklı aşağıdaki yazımıza tırnak yeme alışkanlıklarınızın giderilmesine dair öneriler yer almaktadır. 


Tırnak Yeme Alışkanlığını Önleme 
Tırnaklarınızı yemeyi ve ısırmayı bırakmanıza yardımcı olmak için dermatologlar aşağıdaki önerileri tavsiye eder:

  • Tırnaklarınızı kısa kesilmiş tutun: Daha az uzun tırnağa  sahip olmak daha az ısırmayı sağlar ve daha az çekicidir.
  • Tırnaklarınıza acı tatlandırıcı oje uygulayın: Tezgahta satılan bu güvenli, ancak korkunç acılı ojeler formülü birçok insanın tırnaklarını ısırmasını engeller.
  • Düzenli manikür yaptırın: Tırnaklarınızın çekici görünmesini sağlamak için para harcamak, onları ısırmanız olasılığını azaltabilir. Alternatif olarak, ısırmayı önlemek için tırnaklarınızı bant veya çıkartmalarla kaplayabilir veya eldiven takabilirsiniz.
  • Tırnak ısırma alışkanlığını iyi bir alışkanlıkla değiştirin: Tırnaklarınızı ısırmak istediğinizde stres topu veya saçma bir macunla oynamayı deneyin. Bu, ellerinizi meşgul ve ağzınızdan uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.
  • Tetikleyicilerinizi tanımlayın: Bunlar, hangnaların varlığı gibi fiziksel tetikleyiciler veya can sıkıntısı, stres veya endişe gibi diğer tetikleyiciler olabilir. Tırnaklarınızı ısırmanıza neyin sebep olduğunu bularak, bu durumlardan nasıl kaçınacağınızı ve durması için bir plan geliştirebileceğinizi görebilirsiniz. Sadece ne zaman ısırmaya meyilli olduğunuzu bilmek sorunu çözmenize yardımcı olabilir.
  • Tırnaklarınızı ısırmayı yavaş yavaş durdurmaya çalışın: Bazı doktorlar alışkanlığı kırmak için aşamalı bir yaklaşım önermektedir. Önce tırnaklarınız gibi bir tırnak grubunu ısırmayı bırakmayı deneyin. Başarılı olduğunda, pembemsi tırnaklarınızı, işaretçi tırnaklarınızı ve hatta bütün bir elinizi ortadan kaldırın. Amaç, artık tırnaklarınızı ısırmadığınız noktaya gelmektir.
  • Bazı insanlar için, tırnak ısırma daha ciddi bir psikolojik veya duygusal problemin bir işareti olabilir. Tekrar tekrar bırakmayı denediyseniz ve sorun devam ederse doktora danışın. Tırnaklarınızı ısırırsanız ve cilt veya tırnak enfeksiyonu geçirirseniz, kurul onaylı bir dermatoloğa başvurun .


Tırnak yeme alışkanlığınıza ek olarak Evde Tırnak Bakımı için linke tıklamanız yeterlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder