30 Mart 2017 Perşembe

Türk kadınları ruju seviyor

Türk kadınlarının yüzde 80’i ruj kullanmayı seviyor. Makyaj malzemesi alışverişinde ise en çok ruj bakıyor veya rujuna uygun başka kozmetik ürünleri almaya çalışıyor.


Kadınların kozmetik ürünleri alışveriş tutum ve davranışlarına ilişkin verileri içeren araştırmalarda cilt bakımı ve renkli kozmetik ürünleri (makyaj malzemesi) ana başlığı altında iki grupta kadınların alışveriş davranışları incelendi. Araştırmaya göre, makyaj ürünleri içinde kadınlar arasında en çok kullanılan ürünün ruj, en az kullanılan makyaj ürününün ise pudra olduğu belirlendi.

Makyaj ürünlerinden en sık dudak parlatıcısı alınırken, Türk kadınları ortalama her 4 ayda bir yeni bir dudak parlatıcısı satın alıyor. En seyrek alınan ürün ise ortalama 5,7 ayda bir alınan allık oldu.

Kadınlar makyaj malzemelerini  en çok parfümerilerinden veya uzman satış mağazalarından alıyorlar.Araştırmaya göre, kadınların çoğunluğunun düzenli olarak cilt bakım ürünü ve renkli kozmetik satın aldığı mağazalar bulunuyor. Buna göre kadınların yüzde 42’si cilt bakım ürünleri alışverişlerini düzenli olarak aynı mağazalardan yaparken, yüzde 25’i ise her defasında farklı bir mağazayı tercih ediyor.UYGUN FİYAT VE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ KADINLARIN TERCİHİ

Araştırmaya göre, hem cilt bakımı için ürün seçerken hem de makyaj malzemesi alırken kadınların daha ekonomik paketlere ve  çeşitliliğin bol olduğu mağazalara yöneldiğini ortaya koyuyor. Sonrasında ise cilt bakım ürünleri kategorisinde mağazada tanınmış markaların satılıyor olması önem taşırken, makyaj malzemesi ürünleri alışverişi için mağazada birçok farklı markanın satılıyor olması önem taşıyor.

Her 2 ürün kategorisi için marka kararı verirken markanın bilindik olması ilk sırada dikkat çeken faktör olurken, ikinci sırada tanıdıkların yaptığı tavsiyeler ve markanın ürün çeşitliliği yer alıyor daha sonra ise kadınlar ürün için verecekleri paraya bakıyorlar.

Cilt bakım ürünleri kategorisi içinde kadınların yüzde 81’i, göz bakım kremi için yüzde 76’sı planlı alışveriş yaparken, makyaj malzemesi kategorisi içinde planlı alışverişin en yüksek olduğu kategori ise yüzde 58 ile fondöten oldu.

Tüketicilerin makyaj malzemesi ürünleri alışverişlerinde, markaların yaptığı promosyonların etkili olduğu belirttiler ;tüketiciler için en cazip promosyonlar fiyat indirimi ve ikinci ürüne yüzde 50 indirim alışveriş yapmanın daha kolay hale gelmesini sağladığı ortaya koydu.

"Buradan Kafa derisine ekilen yapay lifler konumuza ulaşabilirsiniz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder