23 Mart 2017 Perşembe

Vücut Çatlaklarına İyi Gelen Yağlar


Vücut çatlakları , bir çok dermatolojik sorunda olduğu gibi ilk ortaya çıktığı dönemde doğru yöntemlerle müdahale edilebilir cilt hastalıklarıdır. Ciltteki doku hücrelerinin çatlağın oluştuğu dönemde vitamin ve doğal yağlarla yıpranmasını engellemek ve çatlağın derinleşmesini önlemek mümkündür.

Cildin alt katmanlarında bulunan kolajen hücrelerinin ve elastin liflerin gerek bir dizi egzersiz ve masaj uygulamalarıyla gerek nem dengesini koruyan bitkisel yağ-vitamin destekleriyle veya  kimyasal peeling uygulamalarıyla korumak , aslında hiçte zor olmayan işlemlerdir. Unutulmamalıdır ki özellikle çatlaklar erken dönemde önüne geçilebilir sorunlar olduğundan, cilt sağlığını koruyacak tedbirlerin alınması çatlağın  oluşmasını engelleyecektir.

 Sizin için kakaoyagi.org sitesinden bir alıntı yapıyorum.

Çatlaklara İyi Gelen Yağlar


Bazı yağların ciltte oluşan çatlaklara iyi geldiği biliniyor, bizde bu yağların neler olduğunu içeriklerini ve çatlağa neden iyi geldiğini anlatacağız. Yerli kaynaklar maalesef bu konuda da çok birbirinin aynı yazılar içeriyordu, yabancı kaynaklardan taramalar ve okumalar eşliğinde hazırlanan bu yazının daha yararlı olacağını düşünüyoruz.

Kakao Yağı

Kakao yağı normal oda sıcaklığında katı olan bir yağdır, esas tüketim alanı çikolata imalatı olsa da cilt ve saç bakımında da çok sık kullanılan bir doğal yağdır. Kakao yağı yapısında bulunan Oleik Asit, Stearik Asit, Palmitik Asit, Linoleik Asit, Miristik Asit, Linolenik Asit, Laurik Asit çatlakların oluşumunu engelleyen asit gruplarıdır, Ayrıca kakao yağının içerisinde şu maddeler bulunmaktadır; Teobromin
E vitamini
Mangan
Kalsiyum
Demir
Çinko
Potasyum
Bakır
Dopamin
Feniletilamin
Kafein
Ayrıca içerisinde Vitamin K bulunur ve çatlak oluşuma karşı oldukça faydalı bir vitamindir, özellikle cilt tabakasını uyarıcı vitamin K, E vitamini, çinko, kafein, dopamin gibi maddeler ciltteki kollajen sentezini destekler.

Shea Butter

Shea yağı harikulade bir kozmetik bakım yağıdır. Bu doğal çok pahalı ve kaliteli kremin içinde bulunan bir yağdır. Shea butter de tıpkı kakao yağı gibi katı bir yağdır. Ancak aralarındaki fark shea butter oda sıcaklığında daha kremsi bir yapıdadır. Yapısında bulunan Oleik Asit, Stearik Asit, Linoleik Asit, Palmitik Asit, Arachidic Asit, A vitamini, E vitamini, F vitamini gibi maddeler çatlaklara karşı koruma sağlar, özellikle A ve F vitamini çatlak üzerinde oldukça etkili vitaminlerdir.

Hindistan Cevizi Yağı

Tıpkı shea butter ve kakao yağı gibi katı bir yağ olan hindistan cevizi yağı diğerlerine oranla daha yumuşak bir yapıdadır, öyle ki elinize aldığınızda erir ve sıvı hale gelir. Özellikle yabancı kaynaklarda cilt çatlaklarına karşı oldukça fazla kullanıldığını gördüğümüz bu yağ ;yapısında bulunan Omega 6, Linoleic acid, Monounsaturated, Oleic Acid, Caproic Acid, Capric Acid, Caprylic Acid, Lauric Acid, Myristic Acid, Stearic Acid, Alpha Tocopherol, Delta Tocopherol, Alpha Tocotrienols, Delta Tocotrienols, Gamma Tocotrienols, Vitamin K sayesinde çatlaklara faydalıdır. Özellikle   K vitamini çatlaklar ve ciltteki kırmızı görünümler için son derece etkilidir.

Hodan Yağı

Sıvı bir yağ olan hodan yağı yabancı kaynaklarda "borage oil" olarak geçiyor, ülkemizde çatlaklara karşı kullanımı çok bilinmese de orjinal hodan yağı çatlaklara karşı son derece etkili bir yağdır. Yalnız bilmenizi isteriz ki türkiye de orjinal hodan yağı bulmanız çok zor çünkü hodan diye bir sürü içeriği belirsiz yağ satılıyor. Hodan yağının yapısında bulunan linolenik asit, gama linolenilk asit (GLA), oleik asit, palmitik asit, godeleik asit çatlaklara iyi gelir  ve içerdiği yüksek oranlı GLA (gama linelenik asit) sayesinde çatlaklar üzerinde oldukça etkilidir.

Avokado Yağı

Sıvı bir yağ olan avokado yağı oldukça yüksek miktarda A vitamini B3 vitamini, C vitamini ve B5 vitamini içerir. Çatlaklar noktasında son derece etkili bir yağ olan avokado yağı yapısında bulunan;Oleic Acid, Palmitic Acid, Linoleic Acid, Palmitoleic Acid, Steraic Acid, Linoleic Acid, A vitamini, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12 gibi b vitamini gurupları, C vitamini, E vitamini, K vitamini ile Potasyum, Fosfor, Magnezyum, Kalsiyum, Sodyum, Demir, Selenyum, Manganez, Bakır ve Çinko açısından oldukça zengindir. Bu zengin yapısında bulunan avakoda yağı çatlaklar için biçilmiş kaftandır.

Jojoba Yağı

Jojoba Yağı çatlaklar konusunda çok sık kullanılan bir yağdır, özellikle yoğun B vitamini E vitamini ve diğer yağlarda olmayan yağ asitleriyle cilt yapısına çok iyi uyum sağladığı ve cildin elastin liflerini beslediği bilinen bir yağdır. Elastini beslemesi nedeniyle cilt çatlaklarına karşı oldukça faydalıdır. Yapısında bulunan Eicosenoic Acid, Erucic Acid, Lignoceric Acid, Oleic Acid, Linoleic Acid, Palmitic Acid, Palmitoleic Acid, Steartic Acid, Arachidic Acid, Behenic Acid, B vitamini, E vitamini, Çinko gibi mineralleri çatlaklara karşı oldukça faydalıdır.

Lavanta Yağı

Yabancı forumlarda çatlaklara oldukça iyi geldiği yazılan  lavanta yağı; cilt üzerinde yağlanmayı bastırıcı ,sivilce önleyici ve cildin doğal yapısını dengeleyici özellikleri ile bilinen bir yağdır. Çatlaklara karşı doğal cilt yapısını  korur.

E vitamini

Hamilelik çatlaklarında elastin ve kollajen tabasının azalmasından dolayı çatlaklar oluşur. E vitamini güçlü anti oksidan yapısı nedeniyle çatlakların oluşumunu azaltmada oldukça etkili bir vitamin yağıdır. Ama bir uyarı yapalım karışımlarda kullandığınız E vitamini oranı yüksek olmalı, piyasadaki ampuller %3 ile %6 arası E vitamini içerir bu yeterli gelmez.

A vitamini

Yağda çözülen bir vitamin olan A vitamini çatlakların oluşumunu engellemede kullanılabilecek oldukça etkili bir vitamindir. Ancak hemen uyaralım  eğer hamileyseniz A vitamini kullanmanız sakıncalı olabilir. Bu yüzden doğum yaptıktan sonra A vitamini içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Yağlı Çatlak Kremi

Aslında vereceğimiz tarif bir yağ karışımı olacak ama kremsi olduğu için cildinize yedirebilirsiniz. Piyasada satılan çatlak önleyici kremlerin  çoğundan daha etkili olan bu tarifle cildinizdeki çatlak oluşumunu engelleyeceksiniz. Çünkü burada yazdığımız bilgiler uzun süren araştırmalar ve kaynak taramalarıyla yazılmıştır. Yağlı çatlak kremi tarifi ve gerekn malzemeler aşağıdaki gibidir;

Malzemeler
50 gr kakao yağı
50 gr shea butter
50 gr hindistan cevizi yağı
30 ml avokado yağı
30 ml jojoba yağı
20 ml hodan yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml e vitamini
Kakao, shea ve hindistan cevizi yağlarını benmari usulü eritin, eriyen yağı soğuması için 1 saat kadar bekletin, daha sonra sırasıyla avokado yağı, jojoba yağı ,hodan yağı ve E vitamini ilave edip iyice karıştırın. Karıştırma işi bittiğinde en son olarak lavanta yağını ilave edip, karışımı boş bir kavanoza doldurun ve donması için buzdolabında bırakın. 30 dakika sonra çatlak bakım yağızın hazır. Yağı sabah akşam çatlak oluşması muhtemel bölgelere ve çatlaklara uygulayın.Eğer hamile değilseniz bu karışımın içerisine E vitamini ile birlikte 10 ml A vitamini de ilave edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.kakaoyagi.org/2014/08/catlak-bakm-yag.htmlHiç yorum yok:

Yorum Gönder