30 Mart 2017 Perşembe

Yaşlanmaya Karşı Beslenme


Yaşlanmayı durduramazken, sağlıklı kalabilirsin. İleri yaşınızda sağlığa doğru ilk adım doğru yemektir. Vücudunuzun iyi beslenmesini, koşması gerektiği gibi çalıştırmak için beslemelisiniz. İyi bir bakıma sahip olmalısınız. Vücudunuza iyi davranmalı ve önceden tedbirinizi almalısınız. Bazen, vücudunuzun iyi yağlanmış bir makine olduğunu unutuyorsunuz. Bundan kaynaklı doğru besinler tüketerek yaşlanma etkilerini azaltabilirsiniz.Aşağıdaki yazımız bu açıdan size yardımcı olacaktır. İyi okumalar dileriz. 

Yaşlı Yetişkinler için Yemek

Yaşlanmaya Karşı Beslenme
Yaşlandıkça, bedenlerimiz değişir - sadece nasıl göründükleri değil, aynı zamanda nasıl çalıştıkları da değişir. Yemekleri sindirmeniz daha uzun sürebilir. Yeterince su içmeyebilirsin, çünkü eskiden olduğu kadar susamış olabilirsiniz. Yiyecek tadından bazılarını kaybedebilir, bu yüzden sadece yemeğe ilgi duymayabilirsiniz.  Çiğnemeye zor zamanlar geçirebilirsiniz, yemek pişirmek istemiyor olabilirsiniz ya da kendiniz yemekten bıkmış olabilirsiniz.   Bu durumlar yaşlanmanın doğal sonuçlarıdır. Fakat sizler sağlıklı bir diyet yemeye çalışırken yaşadığınız her türlü sorun hakkında doktorunuzla konuşun. Bir beslenme uzmanıyla da görüşmek isteyebilirsiniz. İyi bir sağlık ekibi ile, iyi beslenmenize yardımcı olan bir plan hazırlayabilirsiniz.

Yaşlılıkta Beslenme ve Yaşlanma Etkilerinin Geciktirilmesi


Muhtemelen sağlıklı bir diyetin temellerini biliyoruz;  meyve ve sebze, sağlıklı proteinler, tam tahıllar, az yağlı süt ve sağlıklı yağlar ve daha az tuz. Bazı yiyecekler özellikle daha sağlıklı yemek isteyen yaşlı yetişkinler için faydalıdır:

  • Su. Bir yemek değildir.  Bunu tek olarak düşün. Yaşlandıkça, yeterince su içmeyebilirsiniz çünkü alıştığınız kadar susamış olmuyorsunuz. Su öylesine bir içecek değildir. Bedenlerimiz çoğunlukla sudan meydana gelmektedir. Eğer kronik olarak susuz kalmışsanız, sadece hücrelerinizin neye benzediğini düşünmeniz gerekir.  Açıkça düşünemezsiniz, daha kolay yorulursanız, aynı zamanda sıcağa da tahammül etmezsiniz. Yorgunluk ve hafif baş ağrısı ve kabızlık gibi şeylerden şikayet eden insanlar, çoğu zaman sadece susuz kalmaktadırlar. 
  • Yaban mersini  her zaman lezzetlidir. Uzmanlar çeşitli antioksidanlarla dolu olduğunu belirtmektedir.  Antioksidanlar - C vitamini ve E vitamini gibi şeyler hücrelerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.   Antitoksidanlarda yaşlanmaya karşı etkilidir. 
  • Elyaf veya diyet lifi; sebzeler, kepekli tahıllar, meyveler ve baklagiller gibi şeylerden  sindirim sisteminizde önemli bir rol oynar. Kolesterolünüzü, kan basıncınızı ve iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra kabızlığı önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu daha sağlıklı bir kalbe yol açabilir. Elyaf ayrıca kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olabilir ve diyabet şansınızı azaltabilir.
  • Yağlı balık ; somon, uskumru ve sardalya gibi kalp sağlığı açısından etkili omega-3 yağ asitlerinde yüksektir. Sağlıklı bir diyetin parçası olabilirler. Haftada en az iki porsiyon hedefleyin.
  • Zeytinyağı  kullanabilirsiniz. Diğer bazı yağlardan daha sağlıklıdır. 
  • Kemik kaybı yaşlandıkça daha da kötüleşir. Kalsiyum körfezde kalmasına yardımcı olur ve yoğurt bunun iyi bir kaynağıdır. D vitamini ile takviye edilmiş yoğurt alın ve bu önemli mineralleri kullanmanıza yardımcı olur. Yoğurt ayrıca yiyeceklerinizi sindirmenize yardımcı olur ve ayrıca protein içerir. Ve meyve ile gerçekten iyi çiftler.
  • Doğal bir kimyasal olan likopende bulunan bu ve diğer gıdalar, sizi prostat kanserine karşı koruyabilir ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Pişirilmiş veya işlenmiş domatesler (meyve suyu, salça ve sos içinde), ham olanlardan daha iyi olabilir. Araştırmacılar, domateslerin ısıtılmasının veya ezilmesinin daha fazla likopen salgıladığına inanıyor.
  • Her çeşit vitamin ve antioksidanla doldurulmuş brokoli de lifte yüksektir.
  • Omega-3'lerin, doymamış yağların (iyi tür), lif ve proteinin, somunların, avucunuzun içinde  kalp sağlığı açısından önemlidir.  


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder