31 Mart 2017 Cuma

Yaşlılıkta Gece Görme Sorunları

Gece görme zayıflığı ışıkta veya karanlıkta ne kadar iyi gördüğünüzü ifade eden bir durumdur. Yaşla birlikte sağlıklı gözlerin gece görme yeteneği yavaşça azalmaktadır. Bu durumda yaşlıların gece araba kullanması son derece sakıncalıdır. Geceleri araba kullanırken karşı taraftan gelen arabanın farlarında ki ışık ile kamaşan gözlerinizde ani bir kör olma durumu olur ve bu durumdan hemen kurtulunamaz; bu da ciddi kazalara neden olabilir.

Yaşlılıkta Görme Bozukluklarının Nedenleri


Gece görmeyi engelleyen veya görme yetisini azaltan sebepler vardır. Bu nedenle göz sağlığı için özellikle A vitamini önemlidir. A vitamininden fakir diyet ya da A vitamini eksikliğine neden olan hastalık gece görmeyi tamamen engelleyebilir. Günümüzde görmeyi zayıflatacak kadar ciddi A vitamini yetersizliğine nadiren rastlanır. Ayrıca katarakt ve glokom gibi gözle ilgili diğer sorunlar gece görmede güçlüğe neden olurlar. Eğer gece görme sorunuz varsa göz doktorunuza mutlaka gözükmelisiniz. Asla görme sorununuzun yaşlanmanıza bağlı basit bir durum olduğunu düşünmeyin. Kolayca tedavi edilebilecek bir sorundan kaynaklanabilir durumlar vardır. Doktora başvurmada gecikme görmenizi tehdit edebilir.

Sonuç olarak, gece araba kullanmak sizi rahatsız ediyorsa, güvenliğiniz için bu tür gezilerden kaçınmanız daha uygun olabilir. “Bir kez tepeyi aşarsanız hızlanmaya başlarsınız “diye bir deyiş vardır. Ne yazık ki en azından fiziksel hareket açısından bu doğru değildir. Eğer görme de bir sıkıntınız varsa, kaslar, kirişler ve eklemler güçlerini ve esnekliklerini büyük ölçüde kaybetmişse ve enerji kaynağınız olan metabolizmanız yavaşlamışsa eskisi kadar hızlı hareket edemezseniz. Bu durum kaza yapmanıza neden olabilir.

60 yaşına kadar aktif bir hayatınız olmuşsa kaslarınız gençlikteki güçlerinin çok azını kaybetmiştir. Yine de esnekliğiniz azalacak, refleksleriniz yavaşlayacak ve koordinasyonunuz bozulacaktır. Özellikle bir de görme sorunu yaşıyorsanız bu katlanarak artacaktır. İlerleyen yaşla özellikle düzenli fiziksel etkinlikleri olmayan kişilerde kaslar güçlerinin bir kısmını kaybeder. Eğer enerjinizi tüketen bir hastalık ya da vücudun hareketle ilgili bölümlerini(kalça, diz, bilek veya sırt gibi) tutan rahatsızlıklarınız varsa bu bozukluktan daha fazla etkilenirsiniz. Eklemlerdeki kireçlenmeye bağlı değişiklikler birçok insanın hareketlerini yavaşlatırlar. İlaçlar da nadir olarak aynı etkiyi yapabilirler.

Yaşlılıkta Fiziksel Sorunlar  ile ilgili Ne Yapılabilir?


Hareketlerinizi etkileyen bir hastalığınız varsa tedavi edilmelidir. Fakat yaşla birlikte ya da eklemlerin bozulmasıyla oluşan hareket yavaşlamasıyla ilgili neler yapılabilir. Öncelikle gitmeniz gereken yerler için biraz daha fazla zaman ayırmalısınız. Yaşlı olduğunuz zaman düşmek size daha fazla zarar verir. Çünkü yaşlandıkça kemikleriniz daha kolay kırılır (özellikle menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz denen kemik erimesi nedeniyle). Gençken kolay atlatabildiğiniz bir düşme, yaşlılıkta kırıklara ve bu kırıkların daha geç iyileşmesine neden olur. Ve kalça kırığı gibi bazı kırıklar, yürümenizin, hatta yaşamınızın sonu olabilirler. Bununla birlikte, sağlık durumunuz uygunsa, günümüzde uygulanan cerrahi girişimler eklem fonksiyonlarınızı yeniden kazandırabilir. Hayatınızı düşme korkusu içinde geçirmeyiniz, çünkü yaşlanmanın yol açtığı çok sayıda sağlık sorunundan kaçınmanın en iyi yolu genel sağlık durumunuzu iyi durumda tutmaktır. Bu da düzenli egzersiz -özellikle yürümek- yapmanızı gerektirir. Kaza geçiren yaşlılar arasında daha önceki fiziksel durumu iyi olanlar çok daha çabuk ve tamamen iyileşirler. Aktif olun ama önlem almayı ve dikkatli olmayı da elden bırakmayın.

Yaşlılığın görmeye etkisiyle ilgili yazımız:

---> Katarakt

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder