30 Mart 2017 Perşembe

Yatırıma Anne Sütüyle Başlayın!


Anne sütü bebeğin gelişimi için mutlaka gereklidir. Ayrıca annenin bebeğini emzirmesi kendi sağlığını da korumaktadır. Özellikle meme kanseri riski anne için azalmaktadır.Ayrıca anne sütü ile beslenme her bebeğin en doğal hakkıdır. Anne ile bebek arasında gebelikte başlayan duygusal ve biyolojik birliktelik emzirme süreci ile daha farklı bir boyut kazanmaktadır.

Anne-bebek arasındaki duygusal bağın kurulması ve hormonal etkilerle başlayan süt üretiminin artarak devam etmesi için yeni doğan bebeklerin doğumdan sonraki en kısa sürede, tercihen ilk yarım saat içinde emzirilmesi tavsiye edilmektedir. Dünya sağlık örgütü; bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini ve başka hiç bir takviyenin gerekli olmadığını belirtmektedirler.

Anne Sütünün Önemi Hakkında


Çocuğun ruh ve beden sağlığını korur


Yeni doğan ve bebeklik döneminde anne sütü bebeğin sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Ayrıca bebek gelişimi için önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Sürekli büyüyen ve gelişen bir organizmaya sahip olan bebeklerin ve çocukların doğru beslenmesi, hastalıklardan korunmanın yanı sıra erişkin dönem sağlığı için de anne sütü mutlaka gereklidir. Beden sağlığının yanı sıra çocuğun sosyal hayatla uyumu gerektiren tüm psikolojik alt yapısının temeli de emzirme döneminde atılır. Bu açıdan hem anne ile bağ kurma hem de çocuğu gelişimi için anne sütü pırlanta değerindedir.

Anne sütü hem bebek hem de anne için faydalıdır


Her annenin sütü kendi bebeğine özeldir. Erken doğum yapan annelerin sütlerinin içeriği prematüre bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde değişkenlik göstermektedir.Ayrıca anne sütü bebek beslenmesinin yanı sıra bir çok koruyucu özelliğe sahiptir. İçerisinde bulunan kalsiyum ile bebeğin kemik gelişimine katkıda bulunur ayrıca protein içeriği ile bebeğinizin sağlıklı büyümesini sağlar ve anti bakteriyel özelliği ile bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca anne sütünün sağladığı faydalar sadece bebek için değil, anne sağlığı açısından da vazgeçilmez önem taşımaktadır.

Anne Sütü  Eşsizdir


* Gelişen teknoloji ile birlikte, allerjik hastalıkların giderek arttığı günümüz koşullarında anne sütünün sağladığı en büyük faydalardan biri de bebeği astım, egzama gibi alerjik hastalıklardan korumaktır. Anne sütünün akciğer gelişiminde çok önemli etkileri olduğu, solunum fonksiyonlarını ve akciğer kapasitesini olumlu yönde etkilediği de bilinmektedir. Anne sütü bebeğin ileride astım olma riskini azaltmakta ve riskteki bu azalma ileri yaşlara kadar devam etmektedir.

* Anne sütü ile beslenen bebekler sosyal açıdan daha iyi gelişim gösterirler. Bir yaş sonunda, mamayla beslenen bebeklerle anne sütü ile beslenen bebekler karşılaştırıldığında anne sütü ile beslenenlerde psikomotor ve sosyal gelişimin belirgin olarak daha iyi olduğu bulunmuştur.

* Doğal beslenme olarak tanımlanan anne sütü ile beslenme başta zatürre olmak üzere, ishal, orta kulak iltihabı ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklardan bebeği korumaktadır. İçerdiği koruyucu antikorlar ile bebeğin enfeksiyonlara karşı direncini artırmaktadır. Ve bebeğin sağlıklı bir birey olmasını sağlamaktadır.

* Anne sütü ile beslenen bebeklerin beyin gelişimi daha sağlıklı olmakta ve zekaları daha iyi gelişmektedir.

* Anne sütü ile beslenen bebeklerde şişmanlık (obezite) gibi rahatsızlıklar daha az görülmekte ve insüline bağımlı şeker hastalığı (tip-1 diabet) görülme riski azalmaktadır.

* Emerken bebeğin ağız ve çene kaslarının çalışması, anne sütü alan bebeklerin konuşma ve dil gelişiminin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca sonraki dönemlerde yemek yeme alışkanlığının temelleri atılmaktadır.

* Anne sütü aşıların etkinliğini arttırmakta ve aşılardan sonra görülen bağışıklık cevabının daha güçlü olmasını sağlamaktadır.

* Bebeğini emziren annelerde loğusalık depresyonu daha az görülürken, emzirme anneyi meme ve yumurtalık kanserinden de koruyucu etki göstermektedir. Ayrıca anneyi ileri yaşlarda gelişebilecek kemik erimesinden de korumaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder