29 Mart 2017 Çarşamba

Yulafın Faydaları


Yulaf dünyadaki en sağlıklı tahıllar arasındadır.  Bunlar glutensiz bir tam tahıl ve önemli bir vitamin, mineral, lif ve antioksidan kaynağıdır.  Çalışmalar yulaf ve yulaf ezmesinin birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir.Bunlar kilo kaybı, düşük kan şekeri seviyeleri ve düşük kalp hastalığı riskini içerir. Bu yazıda sizlere yulaf ve yulaf ezmesini faydaları hakkında bilgiler verilecektir. 

Yulaf ve Yulaf  Ezmesi

Yulafın Faydaları
Yulaf, bilimsel olarak Avena sativa olarak bilinen tam tahıllı bir besindir. Yulaf kabuğu, yulafın en sağlam ve en yulaf şeklidir, pişirmek için uzun zaman alır. Bu nedenle çoğu insan, haddelenmiş, ezilmiş veya çelik kesilmiş yulafları tercih ediyor.  Anında (hızlı) yulaflar en çok işlenen çeşitlerdir. Pişirmek için en kısa süreyi aldıkları zaman, doku, yumuşak olabilir.  Yulaf, genellikle yulaf ezmesi olarak kahvaltıda yulaf ezmesi olarak tüketilir ve bu da yulafın su veya sütte kaynatılmasıyla yapılır. Yulaf ezmesi genellikle püresi olarak adlandırılır.  Ayrıca, genellikle kekler, granola barlar, kurabiyeler ve diğer fırınlanmış ürünler içinde yer alırlar. 

Yulafın Besin Değerleri


Besin kompozisyonu yulaf iyi dengelenmiştir.  Güçlü lif beta-glukan da dahil olmak üzere iyi bir karbonhidrat ve lif kaynağıdırlar.  Ayrıca çoğu tahıldan daha fazla protein ve yağ içerirler. Yulaf önemli vitamin, mineral ve antioksidan bitki bileşikleri ile yüklenir. Yarım bardak (78 gram) kuru yulaf ; 
 • Manganez: RDI'nın% 191'i
 • Fosfor: RDI'nın% 41'i
 • Magnezyum: RDI'nın% 34'ü
 • Bakır: RDI'nın% 24'ü
 • Demir: RDI'nın% 20'si
 • Çinko: RDI'nın% 20'si
 • Folat: RDI'nın % 11'i
 • Vitamin B1 (tiamin): RDI'nın % 39'u
 • Vitamin B5 (pantotenik asit): RDI'nın% 10'u içerir. 

Daha az miktarda kalsiyum, potasyum, B6 vitamini (piridoksin) ve B3 vitamini (niasin) de barındırmaktadır. Bu 51 gram karbonhidrat, 13 gram protein, 5 gram yağ ve 8 gram lif ile gelir ama sadece 303 kaloridir. 

Yulafın Faydaları Nelerdir ? 


Yulaflar antioksidanlar ve polifenoller olarak adlandırılan faydalı bitki bileşimlerinde yüksektir. En önemlisi, yulaflarda neredeyse sadece bulunan avenantramidler adı verilen eşsiz bir antioksidanlar grubudur. Avenantramidler, nitrik oksit üretimini artırarak kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir. Bu gaz molekülü kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur ve daha iyi kan akışına yol açar.  Ayrıca, avenantramidlerin anti-inflamatuar ve anti-kaşıntı etkileri vardır. Yulaf, büyük miktarda beta-glukan, bir tür çözünür lif içerir.  Beta-glukan kısmen suda çözülür ve bağırsakta kalın, jel benzeri bir çözelti oluşturur.  Beta-glukan lifinin sağlık yararları şunlardır:

 • Azaltılmış LDL ve toplam kolesterol seviyeleri
 • Azaltılmış kan şekeri ve insülin
 • Artan dolgunluk hissi 
 • Sindirim sisteminde iyi bakterilerin artan büyümesi   

Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir. Bir büyük risk faktörü, yüksek kan kolesterolüdür.  Birçok çalışma, yulaftaki beta-glukan lifinin hem total hem de LDL kolesterol seviyelerini düşürmede etkili olduğunu göstermiştir. Beta-glukan, kolesterol bakımından zengin safranın atılımını artırabilir, böylece kandaki dolaşımdaki kolesterol seviyelerini azaltabilir. Tip 2 diyabet, önemli ölçüde artmış kan şekeri ile karakterize edilen yaygın bir hastalıktır. Genellikle hormon insüline karşı duyarlılığın azalmasından kaynaklanır. Yulaf , özellikle fazla kilolu veya tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerinin düşmesine yardımcı olabilir. Bu etkiler temel olarak, beta-glukanın mide boşalmasını ve glikozun kan içine emilmesini geciktiren kalın bir jel oluşturma yeteneğine bağlanmaktadır. 
Yaşlı insanlar sık ​​sık geçmesi zor olan düzensiz bağırsak hareketleri ile kabızlık yaşarlar.  Laksatifler , yaşlılarda kabızlığı hafifletmek için sıklıkla kullanılır . Bununla birlikte, etkili oldukları halde, aynı zamanda kilo kaybı ve düşük yaşam kalitesi ile de ilişkilidirler. Çalışmalar, tahıldaki lif bakımından zengin dış tabaka olan yulaf kepeğinin yaşlılarda kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.  

Yulafın Cilde Faydaları 

Yulafın çeşitli cilt bakım ürünlerinde bulunabileceği bir tesadüf değildir. Bu ürünlerin üreticileri genellikle ince yulafları "kolloidal yulaf ezmesi" olarak sıralarlar.  FDA, 2003 yılında deri koruyucu bir madde olarak kolloidal yulaf ezmesini onaylamıştır. Ancak, yulafın çeşitli cilt hastalıklarında kaşıntı ve tahrişin tedavisinde uzun bir kullanım öyküsü vardır. Örneğin, yulaf bazlı deri ürünleri egzama rahatsızlık semptomlarını iyileştirebilir. 

Çocuk Beslenmesinde Yulaf 

Astım çocuklardaki en yaygın kronik hastalıktır.  Her ne kadar tüm çocuklar aynı semptomlara sahip olmasa da, çoğu kez tekrarlayan öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı yaşanmaktadır.  Pek çok araştırmacı katı gıdaların erken tanıtılmasının bir çocuğun astım ve diğer alerjik hastalıkları geliştirme riskini artırabileceğine inanmaktadır. Bununla birlikte, çalışmalar bunun tüm gıdalar için geçerli olmadığını düşündürmektedir. Yulafın erken tanıtımı, koruyucu olabilir. Bir çalışma, yulafları 6 aylıktan önce bebeklere beslemenin çocukluk çağı astım riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu bildirmektedir. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder