29 Mart 2017 Çarşamba

YULAFIN FAYDALARIYulaf (Avena sp.)


Yulaf buğdaygiller ailesinden (Familia: Poaceae) yıllık bir bitkidir.

Yulafla Gelen Sağlık


Diyabet ve karaciğer yorgunluğuna, karaciğer ve tiroid bezi rahatsızlıklarına  karşı kulanılan bir besindir. Ayrıca, karaciğerde yağlanmayı engellediği, şeker hastalığı diyetinde mutlaka yer alması gerektiği iddia edilen bir tahıldır. Çünkü karbonhidrat düzeyi düşüktür ve kan şekerini  dengede tutar. Yulaf pektin ve emicelluloz (bu madde vücuda giren şekeri yakalayarak konsantrasyonunu azaltıyor) etkinliğiyle kan şekerini düşürüyor. Ayrıca, yulafta bulunan kalsiyum, demir, mangenez, sodyum, bakır ve protein sindirim sistemini düzenler, kalbi korur, merkezi sistemini korur, kan şekerini dengeler. İyi bir temizleyicidir.

Ciltteki kızarıklık ve kaşıntılara karşı yulaf tüketimi cilltteki kaşıntıları ve kızarıklıkları alır. Yulaf tanesi ilave edilmiş sıcak banyo suyu, bebeklerdeki pişik sorunlarını ve ciltteki dermatit ile iltihaplanmaları giderir. Bunun için 1 çay bardağı yulaf tanesi veya yulaf ununu 1 küçük tencere sıcak suya ilave edip karıştırın. Kaynatıp süzün ve sorunlu bölgeye uygulayın. Ayrıca yulaf, sabunun yol açtığı cilt tahrişlerine ve ani hava değişimlerine maruz kalan cildi de kurumaya karşı korur. Bunun için sorunlu bölgeye yulaf lapası uygulayın.

Yulaf Nasıl Tüketilir veya Kullanılır?


Çabuk yağlanan saçlara: Yulaf saçlara parlaklık verip güçlendiriyor. Eğer saçlarınız yağlı ise günde iki öğün yulaflı yiyecekler yemelisiniz. Örneğin; kahvaltıda yulaflı ekmek tüketebilirsiniz, ikindi de yulaflı muhallebi veya kurabiye tüketebilirsiniz. Saçlarınız için 15 günlük yulaf kürü uygulamalı ayrıca çayını da içebilirsiniz.

Soğuktan çatlayan eller için: Dış etkenlerden dolayı cilt ve ellere kış aylarında kururlar ve  buna bağlı olarak çatlarlar. Soğuktan çatlayan ve kızaran ellerinize yulaf lapası sürmeniz  ellerinizi yumuşatacaktır.1çay bardağı yulaf ununu 2 çay bardağı suda eriyinceye kadar karıştırıp hafif muhallebi kıvamına gelinceye kadar kısık ateşte pişirin. Soğuyunca cildinize sürüp 3-4 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Elleriniz yumuşacık olacaktır. El kremi kullanmıyorsanız kış aylarında bu uygulamayı 3 günde bir yapabilirsiniz.

Uykusuzluğa karşı: 2 su bardağı yulaf tanesi veya yulaf unu ilave edilmiş sıcak banyolar, rahat ve sağlıklı bir uyku sağlıyor. Banyo suyuna dilerseniz eczane, doğal ürün satan mağaza ya da baharatçılardan satın alacağınız yulaf ekstresini de ilave edebilirsiniz.

Yeşil yulaf bitkisiyle hazırlanan çayın faydaları;

- Sinirsel bitkinlik haline, yorgunluğa  ve uykusuzluğa karşı etkilidir.
- Kandaki ürik asit miktarını azaltarak, romatizma ve gut hastalıklarında yardımcı olur,
- Yaşlıların genel anlamda güçlenmesini sağlar.
- Kan basıncı düzensizlikleri ve kalp rahatsızlıkları tedavilerinde destek olarak kullanılabilir.
- Deri döküntülerine ve cinsel yetersizliğe karşı faydalıdır.
- İdrar kesesi zayıflığına veya hastalıklarına ve böbrek hastalıklarına karşı bitki çayı kullanılmalıdır.
- Erkeklik cinsel gücünü arttırıcı olarak da oldukça etkilidir.

Kullanım biçimleri


Yulaf çayı: Bir yemek kaşığı ince kıyılmış yeşil yulaf, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, tatlandırılmadan içilir.

Yulaf tentürü: Geniş ağızlı bir cam şişeye veya kavanoza yarıya kadar ince kıyılmış taze yeşil yulaf bitkisi koyulur ve üstüne, çalkalanabilecek bir mesafe kalana kadar elma sirkesi eklenir. Sıvı bitkinin üstüne çıkmalıdır. Sıcak bir ortamda 14 gün bekletilen cam kap arada bir çalkalanır. Süre sonunda dört kat tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli şişelerde, serince bir ortamda saklanır. Şişelerin kapakları çok iyi kapatılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder