27 Mart 2017 Pazartesi

Zayıflama Programında Olması Gerekenler


Zayıflama programları genelde sağlıktan yoksun sadece kilo vermeye dayanan programlar olarak hem yeme alışkanlıkları hem egzersiz açısından kişiye uygun olmayabilir. Bizler zayıflama programlarına sağlıklı beslenme yöntemlerini aktararak sizlere yarar sağlamaya çalışacağız. Bundan kaynaklı eğer elinizde bir zayıflama programı varsa yazımızı okuduktan sonra eksikliklere bakabilirsiniz. 

Sağlıklı Zayıflama Programı

Zayıflama Programı
Sağlıklı bir zayıflama programı yapmak aşırı derecede karmaşık olmak zorunda değildir. Bazı özel yiyecekler veya besinlerin ruh halini olumlu yönde etkilediği gösterilse de, en önemli olan genel diyet kalıbınızdır. Sağlıklı bir diyet modelinin köşe taşı, işlenmiş gıdaları mümkün olduğunda gerçek gıdalarla değiştirmelidir. Doğanın sunduğu yemeklere olabildiğince yakın yemek yemek, düşündüğünüz, baktığınız ve hissettiğiniz şekilde büyük bir fark yaratabilir.

Sağlıklı Bir Zayıflama Programında Olması Gerekenler 

Bazı aşırı diyetler aksini gösterse de, sağlıklı bir vücudu sürdürmek için her zaman diyetimizde protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine ihtiyacımız vardır. Diyetinizdeki belirli yiyecek kategorilerini ortadan kaldırmanız gerekmez, bunun yerine her kategoriden en sağlıklı seçenekleri seçmeniz gerekir.

  • Protein , ruh hali ve bilişsel işlevi desteklerken, kas inşa eder ve enerji verir. Çok fazla protein böbrek hastalığı olan insanlara zararlı olabilir, ancak son araştırmalar çoğumuzun özellikle yaşlandıkça daha yüksek kaliteli proteinlere ihtiyaç duyduğunu düşündürmektedir. Bu, daha fazla hayvansal ürün tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez, her gün bitki temelli protein kaynakları vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel proteinleri almasını sağlayabilir.  
  • Yağlar aynı değildir. Kötü yağlar diyetinizi zedeleyebilir ve bazı hastalıkların riskini artırabilirken, iyi yağlar beyninizi ve kalbinizi korur. Aslında, omega-3'ler gibi sağlıklı yağlar, fiziksel ve duygusal sağlığınız için hayati önem taşır. Diyetinize daha sağlıklı yağlar eklemek ruh halinizi geliştirmenize, sağlığınızı güçlendirmenize  yardımcı olabilir. 
  • Diyet lifi (tahıllar, meyve, sebze, kabuklu yemişler ve fasülyeler) yüksek yiyecekler yemek, sindirimin dengelenmesine yardımcı olabilir ve kalp hastalığı, inme ve diyabet için riskinizi azaltır. Ayrıca cildinizi geliştirebilir ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir. 
  • Osteoporoza yol açmasının yanı sıra, diyetinizde yeterli miktarda kalsiyum alamamak da endişe, depresyon ve uyku güçlüklerine katkıda bulunabilir. Yaşınız veya cinsiyetiniz ne olursa olsun, kalsiyum açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmek, kalsiyumu tüketenleri sınırlamak ve kalsiyumun işini yapmasına yardımcı olmak için yeterli miktarda magnezyum ve D ve K vitaminleri almak çok önemlidir.  
  • Karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynaklarından biridir. Ancak çoğu, şeker ve rafine edilmiş karbonhidrattan ziyade karmaşık, rafine edilmemiş karbonhidratlardan (sebzeler, kepekli tahıllar, meyveler) gelmelidir. Beyaz ekmeğin, hamur işlerinin, nişastaların ve şekerin kesilmesi, kan şekerindeki hızlı sıçramaların, ruh halindeki ve enerjideki dalgalanmaların ve özellikle belinizin etrafında bir yağ birikmesinin önlenmesine yardımcı  olabilir. 


Zayıflama Programlarının Püf Noktası

Zayıflama programına geçmek için mükemmel olmak zorunda değilsiniz, zevk aldığınız yiyecekleri tamamen ortadan kaldırmak zorunda değilsiniz ve her şeyi bir anda değiştirmek zorunda değilsiniz - bu sadece yeni yemek yemeğinizde aldatma veya pes etmenize yol açar.

Daha iyi bir yaklaşım, bir seferde birkaç küçük değişiklik yapmaktır. Hedeflerinizi mütevazı bir şekilde tutmak, uzun bir süre boyunca, büyük bir diyet revizyonuyla yoksun kaldıklarını veya bunaldığını hissetmeden, uzun vadede daha fazla şey elde etmenize yardımcı olabilir. Diyetinize günde bir kez salata eklemek gibi, küçük ve yönetilebilir adımlar olarak sağlıklı bir diyet yapmayı düşünün. Küçük değişiklikleriniz alışkanlık haline geldikçe, daha sağlıklı seçenekler eklemeye devam edebilirsiniz.

Örneğin, başlamak için aşağıdaki diyet değişikliklerinden sadece birini seçin. Birkaç hafta boyunca üzerinde çalışın, sonra başka bir tane ekleyin.

  • Kendinizi başarıya ulaştırmak için işleri basit tutmaya çalışın. Daha sağlıklı bir diyet  yapmak, karmaşık olmak zorunda değildir. Örneğin, kalori sayımıyla ilgili endişe duymak yerine, diyetinizi renk, çeşitlilik ve tazelik açısından düşünün. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçınmaya ve mümkün olduğunda daha fazla taze malzemeyi tercih etmeye odaklanın. 
  • Kendi yemeklerinizi daha çok hazırlayın. Evde daha fazla yemek pişirmek, yediklerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ve yemeğinize tam olarak neyin iyi gittiğini izlemenize yardımcı olabilir. Daha az kalori tüketirsiniz ve kimyasal katkılardan, eklenmiş şekerin ve sağlıksız yiyecek ve yiyecek paketlerinden uzak durursunuz, bu da sizi yorgun, şişkin ve sinirli hissetmenize neden olabilir ve depresyon, stres ve anksiyete semptomlarını şiddetlendirir.
  • Doğru değişiklikleri yapın. Diyetinizdeki sağlıksız yiyecekleri kısarken, bunları sağlıklı alternatiflerle değiştirmek önemlidir. Tehlikeli trans yağları sağlıklı yağlarla değiştirmek (kızarmış somon için kızarmış tavuğu değiştirmek gibi) sağlığınıza olumlu bir etki bırakacaktır. Rafine karbonhidratlar için hayvansal yağların değiştirilmesi (kahvaltı çöreklerini çörek için değiştirmek gibi), kalp hastalığınız için riskinizi azaltmaz veya ruh halinizi iyileştirmez. 
  • Yedikten sonra nasıl hissettiğinize odaklanın. Bu sağlıklı yeni alışkanlıklar ve tatlar geliştirmeye yardımcı olacaktır. Yediğiniz yiyecekleri daha sağlıklı, daha iyi bir yemekten sonra hissedeceksiniz. Yediğiniz daha fazla abur cubur, rahatsız edici, mide bulandırıcı veya enerji tükenmiş hissetmeniz daha olasıdır.
  • Bolca su için.Su, atık ürünlerimizi ve toksin sistemlerini temizlemeye yardımcı olur, ancak birçoğumuz susuzluk, düşük enerji ve baş ağrılarına neden olan dehidrate edilmiş yaşamdan geçer. Açlıktan dolayı susuzluğa sık rastlamak çok yaygındır, bu yüzden iyi bir şekilde nemlendirilmeniz sağlıklı yiyecek seçimlerini yapmanıza yardımcı olacaktır. Yardımcı olması için aşağıdaki farklı diyet ve zayıflamaya yardımcı olacak yazılarımızı da sizlere sunuyoruz. Başarılar dileriz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder