17 Mart 2017 Cuma

Zayıflatan Bitkiler


Aşırı kiloları eritecek sihirli bir hap olmasa da, burada sağlıklı bir kiloya ulaşmak için arayışınızda size yardımcı olabilecek bazı bitkisel içerikler vardır. Bazıları hafif diüretiktir ve su ağırlığını azaltarak çalışır, diğerleri ise termojenik etkiye sahiptir ve metabolizmayı artırır.  Bitkisel ürünlerin iyi yanı sağlıklı ve son derece güvenlidir. Şimdi size yardımcı olacak bitkisel ürünlerimize bakalım.

Bitkisel Zayıflama Yöntemleri


Zayıflatan Bitkiler
Bitki bazlı bir diyet yemek, fazla kiloları kontrol etmeye yardımcı olur. Meyveler ve sebzeler ve diğer bitkisel bazlı gıdalar yüksek düzeyde lif, su, besin ve fito bileşikleri içerir, tüm bu faktörler iştahı kontrol altına alır, memnuniyeti artırır ve sağlıklı bir vücut için gerekli beslenmeyi sağlar. Her ne kadar yiyeceklerin bol olduğu bir toplumda yaşıyor olsak da, birçoğumuz sağlıksız isteklere ve aşırı iştahlara katkıda bulunan besinlere yöneliriz. Kilonuzu kontrol altında tutmak için bitkisel kaynaklı beslenme oldukça önemlidir. 

Zayıflatan Bitkiler Nelerdir ? 


Tabağınıza koyduğunuz şeyin kilo vermede merkezi bir rol oynadığı bir sır değildir. Ama baharat olarak kullandığınız  şey aynı derecede önemli olabilir. Birçok ot  ve baharatlar iştahla savaşır ve yağ yakımını ve kilo kaybını arttırır. Bunlar arasında; 

 • Çemen otu , baklagil ailesine ait bir bitki olan Trigonella foenum-graecum'dan elde edilen ortak bir ev baharatıdır  Birkaç çalışma, çemen otunun iştahı kontrol altına almasına yardımcı olabileceğini ve kilo alımını desteklemek için gıda alımını azaltabileceğini göstermiştir. 
 • Cayenne biberi , yaygın olarak pek çok yemeğe baharatlı bir tat dozu getirmek için kullanılan bir tür biber türüdür.  Bu acı biber  ısı veren ve çok sayıda sağlık yararları sağlayan bileşik kapsaisin içerir.Bazı araştırmalar capsaicin'in metabolizmayı hafifçe artırabildiğini ve gün boyunca yaktığınız kalori miktarını artırdığını göstermektedir. Kapsaisin kilo kaybını teşvik etmek için açlığı da azaltabilir. 
 • Zencefil, çiçekli zencefil bitkisinin Zingiber officinale rizomundan yapılan bir baharattır. Halk tıbbında sıklıkla çok çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir ilaç olarak kullanılan bazı araştırmalar zencefilin kilo kaybına da yardımcı olabileceğini göstermektedir.  
 • Kekik , nane, fesleğen,  biberiye ve adaçayı ile aynı bitki ailesine ait çok yıllık bir bitkidir. Kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilecek güçlü bir bileşik olan karvakrol içerir. Farvacrol içeren ya da karvakrol almış olanların, kontrol grubuna göre daha az vücut ağırlığı ve vücut yağları elde ettikleri yüksek yağlı bir diyet üzerine farelerde yapılan bir çalışma bulunmaktadır. Karvakrol takviyelerinin, vücuttaki yağ sentezini kontrol eden belirli genleri ve proteinleri doğrudan etkilediği de bulunmuştur. 
 • Ginseng , geleneksel Çin tıbbında genellikle bir elyaf olarak kabul edilen, sağlığı geliştirici özelliklere sahip bir bitkidir. Kore, Çin ve Amerikan da dahil olmak üzere, hepsi ginseng bitkilerinin aynı cinsine ait birkaç farklı türe ayrılabilir.  Birçok çalışma bu güçlü bitkinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. 
 • Caralluma Fimbriata , çoğu diyet hapında sıklıkla bulunan bir bitkidir. İştahı doğrudan etkileyen bir nörotransmitter olan serotonin düzeylerinin artmasıyla çalıştığı düşünülmektedir. 
 • Zerdeçal , aroması, canlı rengi ve güçlü tıbbi özellikleri için saygı duyulan bir baharattır. Sağlık yararlarının çoğu, inflamasyondan kilo kaybına kadar her şey üzerindeki etkileri nedeniyle yoğun olarak çalışılan bir kimya olan curcumin'in varlığına atfedilir. 
 • Karabiber , Hindistan'a özgü bir çiçekli asma olan Kurutulmuş nigrumun kurutulmuş meyvesinden elde edilen ortak bir ev baharatıdır .Hem keskin aromasını hem de potansiyel kilo düşürücü etkilerini sağlayan piperine adlı güçlü bir bileşiği içerir. 
 • Gymnema sylvestre , kan şekeri seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olmak için sıklıkla doğal bir ilaç olarak kullanılan bir bitkidir.  Ancak, bazı araştırmalar aynı zamanda kilo vermek isteyenlere de fayda sağlayabileceğini göstermektedir . Şeker özlemlerini önlemek için gıdaların algılanan tatlılığını azaltmaya yardımcı olabilen gymnemik asit adı verilen bir bileşik içerir. 
 • Tarçın , Cinnamomum cinsindeki ağaçların iç kabuklarından yapılan aromatik bir baharattır. Antioksidanlar açısından zengindir ve çeşitli sağlık yararları sunar. Bazı çalışmalar tarçının kilo kaybını artırabildiğini bile göstermiştir.  Özellikle iştahı ve açlığı azaltmaya yardımcı olabilecek kan şekerini stabilize etmede etkilidir. 
 • Yeşil kahve çekirdeği özü, birçok kilo kaybı takviyesinde yaygın olarak bulunur. Kavrulmamış ve potansiyel kilo düşürücü etkilerini hesaba kattığı düşünülen klorojenik asitte yüksek olan kahve çekirdeklerinden yapılır.Bir çalışma, yeşil kahve tüketiminin, kalori alımında herhangi bir değişiklik olmasa bile, 20 katılımcıda vücut kitle indeksi (BMI) ve göbek yağını azalttığını bulmuştur. 
 • Kimyon , maydanoz ailesinin çiçekli bitkisi olan Cuminum cyminum'un kurutulmuş ve öğütülmüş tohumlarından yapılan bir baharattır . Farklı beslenme aromasıyla iyi bilinir, ancak aynı zamanda kilo verme ve yağ yakımını hızlandırma potansiyeli de dahil olmak üzere sağlık faydalarıyla doludur.Bir, üç aylık bir çalışmada, günde iki kez 3 gram kimyon ile yoğurt tüketen kadınların , kontrol grubundan daha fazla kilo ve vücut yağ kaybettikleri bulunmuştur. 
 • Kakule, zencefil ailesindeki bir bitkinin tohumlarından yapılmış, oldukça değerli bir baharattır.Dünya çapında kullanılmaktadır ve kilo vermeyi de destekleyebilir.  

Bitkisel kaynaklar kilo vermede son derece yararlıdır. Sizlere bu açıdan yardımcı olması için Mısır Püskülü Çayı ile Kilo Verme yazımızı da sunuyoruz. Umarım işinize yarar ve farklı bir alternatif sunar. Sabırlı ve sağlıklı bir şekilde beslenmeniz kilo vermenizi sağlayacaktır. Bunu unutmayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder