30 Mart 2017 Perşembe

Zeka Gelişimine Katkısı Olan Gıdalar


Okul çağındaki çocuklarınız için beslenme kritik önemdedir.Ayrıca okul çağına başlayan çocuklar daha fazla enerji harcarlar daha çok yorulurlar ve ödevlerden kaynaklı daha çok strese girerler.Ona bu zorlu dönemde ihtiyacı olan desteği vermenin ilk şartı ise kuşkusuz doğru beslenmesi. Besinler beden gelişimi dışında zeka gelişimi ve dinç bir zihin için de çok önemlidir. Çocuk gelişimi için gereken besinler ile anne -babaların aydınlatılması gerekir.

Beyin vücudun en çok beslenmeye ihtiyaç duyan organlarının başında gelmektedir. Hali hazırda gelişimini devam ettiren bir beyin ise daha da fazlasına ihtiyaç duyar. Okul döneminde çocuğunuzun algılarını açık tutmak ve konsantrasyonunu arttırmak için doğru beslenme yöntemlerini izlemelisiniz. İşte mucize besinlerden bazıları aşağıda verilmiştir.

Zeka Gelişimi için Gerekli Besinlerin Listesi


Balık


Yağlı balıklar beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynaklarıdır. Beslenmede çocukların balık tüketmesi çok daha sağlıklı bir beyne sahip olacaklarının garantisidir.

Yağlı Tohumlar


Badem, fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar içerdikleri omega-3 ve omega-6, magnezyum ve çinko ile beyin gelişiminde ve hafızanın güçlendirilmesinde önemli rol oynarlar.

Yumurta


Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, sarısında bulunan kolin bellek gelişiminde önemli bir rol oynar.

Rafine Olmayan Tohumlar


Beynin sürekli glukoza gereksinimi vardır. Rafine olmayan tahıllardaki lifler vücutta glukozun üretilmesini düzenlerler. Ayrıca sinir sistemini sağlıklı kılan B vitaminlerini içerirler. Bulgur, çocuklar için hem besleyici hem de sevdikleri bir tahıl çeşitidir. Yulaf, hem zengin bir enerji kaynağı olmasının yanında hem de bol lif içermesinin özelliği ile sinir sisteminin tam kapasiteyle çalışması için gerekli olan iyi bir E ve B vitamini deposu, potasyum ve çinko kaynağıdır.

Çilek, Frenk Üzümü, Yaban Mersini, Böğürtlen, Ahududu


Bu koyu renkli meyve ailesi yüksek düzeyde antioksidan içerir. Göz, diş eti ve genel sağlık için gerekli A vitamini ve C vitamini içerirler. Çalışmalar belleği güçlendirdiklerini göstermiştir.

Baklagiller


Protein ve kompleks karbonhidrat artı lif deposu olan baklagiller, bol miktarda vitamin ve mineral içerdiklerinden özellikle öğle yemeğinde yendiklerinde çocuğun zihinsel faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olurlar. Ayrıca enerji verirler.

Renkli Sebzeler


Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır.

Süt ve Yoğurt


Süt ürünleri, güçlü kemik ve dişler için gerekli D vitamini ve kalsiyum içermelerinin yanı sıra enzimlerin yapımı için gerekli protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

Et


Ette bulunan demir, çocukların okuldaki enerjileri ve konsantrasyonları için temel öneme sahip bir mineraldir. Yağsız et, en iyi emilebilir demir kaynaklarından biridir. Ette ayrıca belleğe yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri bulunur.

Beyni Geliştirmek İçin Nasıl Beslenmeli?


Beyin gelişimi anne karnında başlar ve 5 yaşına kadar sürer. Çocuğun bilgi edinmesi ise ömür boyu süren bir iştir. Doğumun ilk yılında beyin için gerekli olan tüm besinler anne sütünde vardır. Daha sonraki dönemlerde başta süt olmak üzere, yumurta, et, balık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, mevsim meyvelerini de çocuk beslenmesine eklemek gerekir. Çocukluk döneminde beyin gelişimi hızlıdır. Yukarıdaki gıdaların orantılı ve eksiksiz alınması beyim gelişimini olumlu yönde etkiler ve çocukların gelecekte daha sağlıklı olmasını sağlar.

Beyin, kan yoluyla beslenir ve alacağımız besinler parçalanarak kana karışan kısımları kan ile beyne taşınır. Normal koşullarda beynin tek enerji kaynağı şekerdir. Şeker düzeyinin beyinde azalmasına bağlı olarak, şuur kaybından, komaya kadar birçok belirti oluşabilir. Bunun yanında, beyinde şeker düzeyinin artması da tahribata yol açar. Beyni besleyen ve hastalıklardan koruyan besinler ise şunlardır:

B Vitamini: Bu vitamin başlıca et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde vardır. Bu besinleri orantılı ve düzenli bir şekilde  tüketmek önemlidir.

E Vitamini: Havuç, ıspanak, çilek, domates ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde, yer fıstığı, bitkisel yağlar ve buğdayda bulunur. Bu vitamin, hafıza ve öğrenme gücünü artırır ayrıca beyinsel fonksiyonları geliştirir.

A Vitamini: Balık yağı, tereyağı, krema, peynir, yumurta sarısı, havuç, patates, brokoli, yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde, tahıllarda, kayısıda bulunur. Ve hem beyin gelişimi hem de sindirim sistemi gelişimini olumlu yönde etkiler.

D Vitamini: Karaciğer, balık, yumurta, tereyağı ve mantarda bulunur. Bu vitaminden vücudumuzun faydalanabilmesi için güneş ışığı gereklidir. Bundan kaynaklı çocuklarımızı yeteri kadar güneşe çıkarmalıyız.

Karbonhidratlar: Unlu mamuller, baklagiller, patates, muz ve elma karbonhidrat bakımından zengin besinlerdir. Beynin enerji kaynağı olan şeker de bu gruptandır. Ayrıca kısa süreli ani ve çok enerji harcamalarında düzenleyici rol oynar.

Proteinler: Vücutta bu vitamin depo edilmez. Özellikle bebeklikten ergenliğe kadar yeterli protein almak gerekir. Yetersiz protein beyin gelişmesini önler, zeka geriliği yapar. Ayrıca bebeğin kas gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden ilk 6 ayda anne sütünden alınan proteinin sonraki aylarda takviye edilerek et ve et ürünlerinden veya mercimekten alınması gerekir.

Yağlar: Balık yağlarından Omega-3, bitkisel yağlardan Omega-6 hayati önem taşır. Bu yağlar, alzheimer hastalığına, baş ağrılarına, konsantrasyon bozukluğuna iyi gelir. Aynı zaman da beyin ve zeka gelişimine katkıda bulunur.

---> Beslenmede Yumurtanın Önemi Nedir?


---> Çikolatanın Yararları


---> Ahududunun Faydaları


---> Soyanın Faydaları


---> Karbonhidrat Nedir?


---> Probiyotikler ve Probiyotiklerin Sağlık İçin Önemi


---> Lahana Hakkında Bilgiler


---> Mantarlar ve Mantar Çeşitleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder