16 Mart 2017 Perşembe

Zencefilin Yararları
Zencefilin Yararları
Zencefil, zencefilgiller familyasından bir metreye kadar büyüyebilen, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Zencefilin kullanılan bölümü toprak altında bulunan bej renkli kök-sapıdır. Dünyanın birçok mutfağında genelde bu bölgesi yani kök kısmı olarak kullanılır.

Zencefilin etkili oluşunun en önemli nedenlerinden birisi uçucu bir yağının olması (shogaols ve gingerols). Ayrıca içerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri de bu bitkiyi önemli yapmaktadır.


Zencefilin Faydaları


Kan inceltici özelliği ile sirkülasyonu arttırır. Aspirine göre avantajı mide için herhangi bir zararının bulunmaması aksine mideyi yatıştırıcı özelliğidir. Kan dolaşımını arttırıcı etkisi kalp hastalıklarına karşı kullanılmasının ana nedenidir.

Zencefil zayıflatır mı sorusu sık sorulan bir sorudur. Yalnızca böyle bir etkisi kanıtlanabilmiş değildir.

Mide ve bağırsakta meydana gelen gaz spazmları, şiddetli ağrılara çözüm niteliğindedir. Midede meydana gelen hazımsızlığı giderir. Metabolizmayı hızlandırır. Boğaz şişkinliklerini indirir. İshali kesmeye yardımcı olur.

İştah açar. Kalbin daha düzenli ve ritmik çalışmasına yardımcı olur. Etkili solunum yapmanıza ve rahat uyumanıza yardımcı olur. Zencefil özellikle çocuklarda görülen şiddetli karın ağrısı ve ölümle sonuçlanabilecek durumlarda kullanılır.


Zencefil Nasıl Kullanılır


Zencefil bitkisinin şekilsiz, parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ya da bunların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılan kısımdır. Çöreklere katılır.Zencefil toz halde de bulunabilir.

Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılır. Mide rahatsızlığına, baş dönmesine iyi gelir ve daha birçok alanda yararı vardır. Zencefil kökü genellikle kurutularak baharat olarak kullanılır. Zencefili yaş olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, zencefilden elde edilen zencefil yağı, tıbbi amaçlı olarak, hazmı kolaylaştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Zencefil Çayı


Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder