16 Mart 2017 Perşembe

Zencefilin YararlarıRomalılar tarafından Arap tüccarlardan alınarak kuzey Avrupa'ya tanıtılan en popüler baharatlardandır ve Orta Çağda birçok Asya mutfağının ayrılmaz bir parçasıydı. Bugün Asya'da, taze sapları birçok yemekte kullanılır.
Meyve salataları, çayı ve baharatlı tatlıları yapılır.

Zencefilin Özellikleri

Zencefil, Zingiber officinale'nin habitatı Güneydoğu Asya'nın tropikal ve subtropikal ormanlarıdır. Çok yıllık bitkidir ve sıcak, nemli koşullar ve bol miktarda besin içeren zengin toprağı sever. Nemli, kısmen gölgeli bölgelerde yetişir.

Rizomunun keskin aroması için yetiştirilir. Karakteristik kokusu ve lezzeti uçucu yağlar ve uçucu olmayan fenolik zingerone, shogaol dahil olmak üzere, gingerol ve gingeridione gibi aktif bileşiklerinden gelir.


Zencefilin Faydaları

Taze, kurutularak, öğütülerek veya konserve edilerek tüketime hazırlanır.
Mutfak değerine ek olarak mide bulantısının giderilmesinde kullanılır. Nöro-koruyucu özelliğiyle iyi bir farmakolojik aktiviteye sahiptir.
Hazırlanan zencefil extratıyla yapılan bir çalışmada, kansere karşı apoptozu (programlı hücre ölümünü) destekleyerek antitümöral etki oluşturduğunun, hücre döngüsünün ilerlemesini sağladığının gözlendiği belirtilmiştir.
Fakat, antikoagülan etkinliğindeki ilaçlar gibi, bazı ilaçlarla etkileşime girerek olumsuz sonuçlara neden olabildiği için, dikkatli kullanılmalıdır.

Kan inceltici özelliği ile sirkülasyonu arttırır. Aspirine göre avantajı mide için herhangi bir zararının bulunmaması aksine mideyi yatıştırıcı özelliğidir. Kan dolaşımını arttırıcı etkisi kalp hastalıklarına karşı kullanılmasının ana nedenidir.

Zencefil zayıflatır mı sorusu sık sorulan bir sorudur. Yalnızca böyle bir etkisi kanıtlanabilmiş değildir.

Mide ve bağırsakta meydana gelen gaz spazmları, şiddetli ağrılara çözüm niteliğindedir. Midede meydana gelen hazımsızlığı giderir. Metabolizmayı hızlandırır. Boğaz şişkinliklerini indirir. İshali kesmeye yardımcı olur.

İştah açar. Kalbin daha düzenli ve ritmik çalışmasına yardımcı olur. Etkili solunum yapmanıza ve rahat uyumanıza yardımcı olur. Zencefil özellikle çocuklarda görülen şiddetli karın ağrısı ve ölümle sonuçlanabilecek durumlarda kullanılır.


Zencefil Nasıl Kullanılır


Zencefil bitkisinin şekilsiz, parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ya da bunların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılan kısımdır. Çöreklere katılır.Zencefil toz halde de bulunabilir.

Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılır. Mide rahatsızlığına, baş dönmesine iyi gelir ve daha birçok alanda yararı vardır. Zencefil kökü genellikle kurutularak baharat olarak kullanılır. Zencefili yaş olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, zencefilden elde edilen zencefil yağı, tıbbi amaçlı olarak, hazmı kolaylaştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Zencefil Çayı


Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı olur.


--->Havlıcanın Faydalaları<---

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder