22 Nisan 2017 Cumartesi

3 Haftalık Detoks Programı


Daha önce sizlere detoks hakkında bilgiler vermiştik, bu yazımızda ise detoks programı hakkında bilgiler vereceğiz. 3 haftalık bir detoks programı sunacağız ve detoks programınız hakkında sizlere egzersiz önerileri de paylaşarak detoksunuzu 2 yönü ile gerçekleştirmenizi sağlayacağız. Detoksu nasıl yapacağınız hakkında bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz.

Detoks

Detox 

Detox günümüzde zayıflama ve vücudun arınması noktasında kadınların tercih ettiği bir günlük programdır. Detox programı bir kamp çerçevesinde de gerçekleşebiliyor , yüksek fiyatlarda evde kendimizde çok sağlıklı bir şekilde uygulayabiliyoruz.

21 Günlük Detoks Programı 


Detoks programları limon-su, yeşil çay içecekleri sınırlı menülere kadar çeşitlilik gösterir. Programlar vücudunuzdaki zehirli maddeleri temizlediğini, optimum sağlığa kavuştuğunu ve kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Sınırlı ama sağlıklı gıda seçeneklerini dengeleyen ve yeni davranışları destekleyen 21 günlük bir detoks programı, uzmanlara göre önemli sonuçlar veren bir seçenektir. Size daha sağlıklı ve daha ince yapabilmeniz için üç haftalık detoks için basit kuralları belirleyen bir program  sunmaktadır. Detoks programını denemeden önce mutlaka bir doktora danışın.

Bir detoks diyeti, sağlıksız beslenme ve çevre kirleticilerinden zehirli birikimi ortadan kaldırmak için gıda alımını ve çeşitliliğini kısıtlar. Bir programda ekstra vitaminler, günlük beslenme takviyeleri, düzenli ılımlı egzersiz ve masaj ve aromaterapi gibi iyileştirici uygulamalar yer alabilir. Uzmanlar periyodik detoksifikasyonun temel koruyucu bir sağlık uygulaması olduğuna inanırlar. Ancak, bazı uzmanlar detoks diyetlerinin bilimsel olarak kanıtlanmadığına ve vücudunuzdaki toksinleri otomatik olarak ortadan kaldırdığı için gereksiz olabileceğine dikkat çekmektedir. 

3 Haftalık Detoks Programı Yaraları


Üç haftalık bir detoks programı vücudunuzu toksik birikimden kurtulmak için normal eliminasyonu hızlandırmaya teşvik eder. Günler içinde cildinizin daha netleştiğini, bağırsak hareketlerinizin daha düzenli olduğunu ve sindirim sürecinizin daha verimli çalıştığını fark edebilirsiniz. Bazen rahatsızlık ya da hazımsızlık belirtileri ortadan kalkar.Konsantrasyonunun ve zihinsel berraklığının geliştiğini ve enerji seviyelerinin yükseldiği bilinmektedir. Yemekten sonra 21 gün yemek yemenin yeni yöntemine uyum sağlama, bazı sonuçlara bakma ve birkaç kilo kaybetme ya da kilo verme programına başlama şansı verir.

Detoks Programı Gıdaları


Tipik bir üç haftalık detoks diyetinde yiyebileceğiniz besinler, özellikle taze brokoli, enginar, sarımsak, soğan, pancar, karnabahar ve yeşil sebzeler olmak üzere birçok taze meyve ve sebze içerir. Kahverengi pirinç ve kinoa, karabuğday, darı ve nohut gibi diğer tahıllara izin verilir. Fasülye, mercimek, fındık, tohum ve cevizli çörekler protein sağlar, ancak fıstık ve fıstık ezmesini atlamanız gerekir. Doğal  sızma zeytinyağına izin verilir ancak tereyağı yoktur. Bitkisel çaylar ve kafeinsiz yeşil çay, su, limon suyu, light sür ve taze yapılmış yüzde 100 doğal meyve ve sebze suları tüketebilirsiniz. Size uygun olmayan detoks programları yerine ne tüketip ne tüketemeyeceğinizi bilmeniz kendi programınızı oluşturmanızda yardımcı olabilmektedir.

Kaçınılması gereken yiyecekler

İzin verilmeyen yiyecekler, fruktoz şurubu ve tüm yapay tatlandırıcılar gibi işlenmiş şekerlerin herhangi bir versiyonu dahil olmak üzere şeker detoksta yasaktır. Süt, yumurta, tereyağı, yoğurt ve diğer süt ürünleri de tüketilmemelidir. Buğday ve tüm glüten içeren tahıllar, örneğin, yazıldığından, arpa ve çavdardan arındırılmalıdır. Alkol, koruyucu madde, gıda katkı maddesi, kahve, çikolata veya yüksek yağlı yiyeceklere izin verilmez. Detoks bittiğinde, düzenli diyetinizdeki yasaklanmış gıdaların çoğunu ya da tümünü ortadan kaldırmanız tavsiye edilir.

Günlük Menü Özellikleri

Bir günlük detoks diyet menüsü buna benzeyebilir. Sabahları iki bardak su, bir tanesi yarım limon suyu ile tüketilebilir. Kahvaltıda bir parça taze meyve alır, ardından bir kase pişmiş kepekli tahıllar alırsınız. Öğle ve akşam yemeği, bir veya iki orta boyda haşlanmış sebzelerden oluşur. Sabahın öğleden sonra ve öğleden sonraları taze buharda pişirilmiş sebzelerden az miktarda deniz tuzu ya da ekstra lezzet için ilave edilmiş deniz yosunuyla bir bardak sebze suyu tüketirsiniz. Akşam yemekleri bitkisel çaylardan oluşmaktadır.

Detoks diyetlerinin savunucuları, detoks yararlarını en üst düzeye çıkarmak için birkaç uygulama önerir. Günde en az sekiz bardak su içilmelidir, bu da eliminasyona yardımcı olur ve yanlış açlık semptomlarını hafifletir. Yemekleri iyi, özellikle tahılları çiğneyin. Yemeklerle içmekten kaçının. Meyve sularını su ile yarıya kadar seyreltin. Akşam yemeğinden sonra sadece bitkisel çay içebilirsiniz. Yemek için önce ve sonra dinlenin ve yemek yerken rahat bir pozisyonda oturun. Buğulanmış taze sebzeler ve taze yeşillikler etrafında yemek oluşturun.


Detoks Egzersizleri 

Egzersiz, herhangi bir detoksifikasyon programının önemli bir parçasıdır. Vücudu hareket ettirmek vücudun nefes almasını, esnemesini, dolaşımını ve terlemesini sağlar. Detoks döneminde çok fazla su içmek iyi bir fikirdir, böylece cilt terleyebilir ve böbrekler toksinleri etkin bir şekilde filtreleyebilir. Su alımınızı artırmanın yanı sıra kalp ve solunum hızınızı artırmanın yanında, vücudunuz istenmeyen toksinleri, yağları ve atıkları daha etkili bir şekilde temizleyebilir. Egzersiz, vücudun eleme organlarının, onların gitmesini sağlayarak en iyi şekilde işlev görmesine yardımcı olur. Vücudu hareket ettirmek hem kan hem de lenfte dolaşmaya yardımcı olur. Ne kadar çok dolaşırlarsa, karaciğer ve lenf düğümleri daha çok kan ve lenf bezlerini temizleyip temizler.

Sindirim sistemi tutarlı egzersiz ile iyi ve düzenli olarak çalışır. Egzersiz yaparken, akciğerlerinizle derin nefes alıyorsunuz. Nefes aldığınız oksijen, beyne ve kaslara giden kanı hareket ettirir. Akciğerler kalp kasları güçlendikçe kapasitelerini arttırırlar ve aerobik egzersizin atık ürünü olarak karbondioksit üretirler ve verirler. Cilt, terden arındırma işlemiyle içeriden temizlenir. Birçok toksin, terleme yoluyla deriden giderilebilir. 

Nazik, düşük yoğunluklu aerobik egzersiz, vücudu hareket ettirdiği, kalp pompaladığı ve akciğerleri derinden nefes alan fakat yağ yakma bölgesi içinde bulunduğu için detoks için iyidir. Koşu, yürüyüş, bisiklet, dans ve yüzme aerobik egzersizin örnekleridir. Düzgün nefes alabileceğiniz ve sohbet edebileceğiniz bir tempoda egzersiz yapmaya çalışın. Yoga hareketleri   yararlıdır çünkü bazıları belirli organların detoksifiye edilmesine yardımcı olur. Bazı yoga, pilates ve dövüş sanatları türleri de aerobik bileşeni içerir. Hafif tempo olarak yukarıdaki egzersizlerden bazıları seçerek yapabilirsiniz. 


Detoksun faydaları ve ne olduğu hakkında daha fazla bilgi almak için  Detoksun Faydaları Nelerdir ? Detoks Nedir ? başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder