8 Nisan 2017 Cumartesi

9 milyonu aşkın insan ölecek

Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre insanların hayatını derinden etkileyecek ve sıkıntıya sokacak yeni bir hastalık ile karşı karşıyadır: Sigara kullanımı...
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2020 yılında 9 milyonu aşkın insanın tütüne bağlı nedenlerle yaşamını yitirecektir.
Sigara kullanımının kalp sağlığı riskini arttırdığını belirten bir çok uzmana göre sigara ve tütün mamulleri, kalp hastalığı olanlarda kalp hastalığı riskinde artışa neden olmaktadır. Sigara kullanımı, kalp sağlığı açısından en başta gelen risk faktörüdür ve ayrıca damar hastalıkları, kan hastalıkları ve bir çok sorununda başlıca sebebi sigaradır.Sigaranın Zararları


Sigara kullanmak ve bu durumun düzenli olması vücuttaki neredeyse her organa özellikle akciğere ciddi ve geri dönüşümü olmayan zararlar vermektedir.Sigara; kalp hastalığı, inme, akciğer hastalıkları ve çeşitli kanserlerin yanı sıra körlüğe ve erkeklerin ereksiyon sorunu yaşamasına neden olan son derece kötü bir alışkanlıktır. Sigara içmek kadar, sigara içilen yerlerde bulunarak pasif içici olmak da bu hastalıklara kapılma riskini arttırmaktadır.
Bu durumun kritik bir hal almasının sebeplerini Dünya Sağlık Örgütü şu şekilde ortaya koymaktadır; 2002 yılında yaklaşık 5 milyon kişi tütüne bağlı nedenlerden hayatını kaybetmiştir.. Bu rakamın 2020 yılında 9 milyonu aşacağı öngörülmektedir.  Dünya Sağlık Örgütü günde bir sigara içeni bile sigara tiryakisi kabul ediyor. Sigara kullananlarda kalp krizi riski, içmeyenlerden 2 kat daha yüksektir. Ani kalp ölümünün başta gelen nedeni olan sigara, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kalp damar hastalığı ve inme riskini daha arttırmaktadır.

Sigara Bırakma Yolları

Sigara bırakmak için öncelikle buna karar vermek ve sigaradan uzak durmak gerekir. Daha sonra beslenmeye dikkat etmek patlıcan gibi doğal nikotin barındıran sebzeler, yeşil sebzeler ve özellikle C vitamini tüketmek gerekir. C  vitamini içerdiği antitoksidan sayesinde sigaranın etkilerini vücuttan daha rahat atmamızı sağlayacaktır. Ayrıca sigara bıraktıktan sonra düzenli egzersiz yapmamız hem akciğer sağlığımızı koruyacak  hem de sigaranın yarattığı diğer olumsuzlukları çözmemizi sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder