21 Nisan 2017 Cuma

A Vitamini Cilt Bakımı


Cilt Bakımında A Vitamininin FaydalarıCilt bakımı için son zamanlarda vitamin kullanımı artmaktadır. Eskilerden meyve ve bitkilerin maske olarak kullanımı şeklinde yapılan bakım uygulamaları vitaminlerin özellikle yağ formunda çözeltiler haline getirilerek yeni ve eskisinden daha güçlü cilt bakım yöntemleri geliştirilmiş durumdadır.

Cilt bakımında A vitamini , K vitamini , E vitamini , C vitamini oldukça etkilidir. Bu yazımızda A vitaminin cilt için faydalarına değineceğiz. Öncelikle A vitamini kolajen ve elastin sentezini arttırıcı etkiye sahiptir, ayrıca protein sentezinde oldukça önemli bir işlev görür ve A vitamini cildin yağ dengesinde işlevlidir. Cilt kırışıklıklarından, hamilelik çatlakları hatta sivilce tedavilerinde bile kullanılabilen yapısıyla kullanımı giderek artan A vitamininin özellikle yağ formundaki ürünleri, peeling uygulamaları sonrasında da tedavi destekleyici olarak ta önemli bir etkiye sahiptir.Cilt Kırışıkları Gidermede A Vitamini KullanımıKolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan A vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cilt altı epidermis dokuları uyararak cildin gençleşmesi için hücre yenilenmesi sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir oldukça önemli bir rol üstlenir.

Cilt kırışıklıkları için özellikle A vitamini ve C  vitamini kombine kullanımında fayda vardır. 10 ml A vitaminli yağ ve 10 ml C vitamini yağını  karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlarsınız.

Cilt Çatlaklarına Karşı A Vitamini UygulamasıGebelik döneminde hızlı kilo alma durumlarında, ağır sporlar yaparken cildin fazla zorlanması durumlarında ciltteki kolajen ve elastin tabakası yırtılır ve bu durum doğum çatlaklarına veya genel cilt çatlaklarına sebep olur. A vitamini hem bu çatlakların önlenmesinde hem de oluşan çatlakların giderilmesinde oldukça önemli bir işlev görür.Çatlaklar oluşumunda ve hafif çatlaklarda, A vitamini, C vitamini, glikolik asit kullanılabilirken, ileri ve derin çatlaklarda A vitamini, C vitamini ve TCA  peeling kullanımı gerekmektedir.Ağır çatlaklarda artık cildi soyarak yenilemeniz gerekmektedir.  TCA veya glikolik asit cildi soyarken, A vitaminli yağ ve C vitaminli yağların karışımı cilt altında kolajen ve elastin sentezini arttırır ve cildin daha sağlıklı yenilenmesini sağlar.

Sivilceler Tedavisinde A VitaminiSivilceler için ve cilt lekeleri için A vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün A vitamini değil A vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama A vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir ve  ufak çaplı alanlarda cilt yenilenmesi sağlar. Ayrıca C vitamini ve salisik asit kullanımı da sivilcelere karşı oldukça etkilidir.

Cilt Lekeleri Yok Etmek İçin A Vitamini A vitamini ile cilt bakımı yapmanız hem güneşten kaynaklı cilt lekelerine hem de başka sebeplerden kaynaklı oluşan cilt lekelerine karşı etkili koruma sağlar. Özellikle A  vitaminin melazma oluşumunu engelleyici özelliği vardır. Oluşan cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların yani UV ışınlarının cildi yaşlandırmasına ve lekelendirmesine karşı kullanılabilir.

A Vitaminli Yağı Nasıl KullanılırKullanımı noktasında özellikle macademi gibi emili yüksek ve yüksek nemlendirici etkiye sahip bir yağla çözülen A vitamini hem ciltte kolayca emilen hemde bahsi geçen sıkıntıların çözümünde etkili bir ürün olmaktadır. Piyasa da kolaylıkla bulabileceğiniz A vitamini , C vitamini yağı ile beraber optimum cilt bakımınız için etkili olacaktır.

Kullanım için 10 ml A vitaminli yağ ve 10 ml C vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız  faydalarını kısa sürede görürsünüz.  2 günde bir kullanılmasındaki amaç; bu vitamin yağlarının ,yağda çözünen yapıda olması ve cilt altında 48 saat etki gösterebilmeleridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder