21 Nisan 2017 Cuma

A Vitamini Nelerde Bulunur


A vitamini Nedir

A vitamini doğal olarak 2 farklı şekilde meydana gelen ve yağda eriyebilen bir vitamin grubudur.Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür. Diğeri karoten olarak bilinen pro-vitamin şeklindedir ve ihtiyaç durumunda retinole dönüşür.

A vitamini Eksikliği

A Vitamini karaciğerde depolanır ve retinol veya karoten alımı düşük olduğunda vücut onu bu kaynaktan kullanır. A vitaminin eksikliğinin uzun sürmesi durumunda ise karaciğer de dahil bir çok sağlık sorunu ortay çıkar.Diğer yandan A vitamini  emilimi yağ varlığına bağlı olduğundan, herhangi bir yağ emilim problemi bir eksikliğe yol açabilir.
Gözde kornea hasarı sonucunda gece körlüğü gibi göz bozukluklarına sebep olabilir. Göz altı lekeleri görülür. Eksiklik bağışık sistemini zayıflattığından, aynı zamanda vücudun enfeksiyonlarla mücadele kapasitesi de azalır. A vitamini eksikliğinde ayrıca kemik ve diş sağlığı bozulabilir.

A vitamini Fazlalığı

Yüksek dozda sürekli kullanım halinde A vitaminin yan etkileri de mevcuttur. A vitamini fazlalığı baş ağrıları, eklem ağrıları, bulantı, kusma, saç dökülmesi, karaciğer sorunlarına ve riskli doğuma sebep olur. Hamile kadınlar doktorun önerdiği dozda A vitamini almalıdırlar.Ayrıca  A vitaminleri akne ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.


A Vitamini İçeren Bitkisel Besinler

A vitaminin  “karotenoid formu” bakımından zengin olan bitkisel besinler aşağıda verilmiştir ancak bu liste A vitamini bakımından zengin bitkisel gıdaların tam listesi değildir. Yüksek miktarda A vitamini içeren sebze ve meyvelerin tam listesini bir beslenme uzmanından alabilirsiniz ve sizin için uygun olanları kullanabilirsiniz. A vitamini içeren bitkisel besinler şunlardır;
Tatlı patates, Havuç, Ispanak, Kara lahana, Şalgam yeşillikleri, Bal kabağı, Marul, Kavun, Dolmalık,, biber, Domates, Kırmızı biber, Pırasa, Greyfurt, Yeşil bezelye, Kuşkonmaz, Yeşil fasulye, Brüksel, lahanası, Kayısı, Maydanoz, Nane, Brokoli...

A Vitamini İçeren Hayvansal Besinler

A vitamini içeren hayvansal gıdalar tüketilirken dikkat edilmelidir.Örneğin ciğer en çok A vitamini içeren besinlerden biri olmasına karşın kolesterol oranı da oldukça yüksektir ve kolesterolü kontrol altında tutmaya çalışan kişilere önerilmez. A vitamini bakımından zengin ve sizin sağlık koşullarınıza uygun beslenme programı için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. A vitamini içeren hayvansal gıdalar ise şunlardır;
Keçi sütü
İnek sütü
Karides
Yumurta
Somon balığı
Pisi balığı
Peynir
Yoğurt
Morina balığı
Ton balığı
Tavuk eti
Sığır eti
Hindi eti
Koyun eti
Ciğer

 A Vitamini Cilt Bakımı

A vitamini, cilt bakımınızda oldukça etkilidir. A vitamini kolejen ve elastin dokularını uyararak cilt yenilenmesi sağlar. Bu sayede cilt kırışıklıkları, çatlak oluşumu ve cilt kuruluğuna karşı oldukça etkilidir. Ayrıca antitoksidan yapısı hem cildinizi zararlı toksinlere karşı korur hem de cildinizdeki ölü deri hücrelerini temizlemeye yarar.Özellikle melazma oluşumunu engelleyici özelliği bulunmaktadır. Cildinizi UV ışınlarına karşı koruyarak güneş lekeleri oluşumunu engeller.

Kullanım için 10 ml A vitaminli yağı ve 10 ml c vitaminli yağını karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygulamalısınız. Cilt tarafından emilimi güçlüdür ve 2 günde bir uygulanmasının sebebi  budur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder