21 Nisan 2017 Cuma

A Vitamini


A Vitamini


A vitamini doğal yoldan iki farklı şekilde meydana gelir. Biri hazır besin maddesi olarak hayvansal gıdalarda bulunan retinoldür(retinol, retinal, retinoik asit, retinil esterleri).

Diğeri pro-vitamin şeklindedir ve hem hayvansal hem bitkisel gıdalarda bulunur. Bunlara ise karotenoidler(alfa-karoten, beta-karoten, gama-karaten, kantaksantin, delta-karoten, zeta-karoten, lutein, beta-cryptoxanthin, epsilon karoten, neoxanthin, violaxanthin, zeaksantin) denilmektedir. Bu iki farklı A vitamini ihtiyaç duyulduğu zaman  retinole dönüşür. A vitamini yağda eriyen bir vitamin çeşididir ve insan vücudunda karaciğerde depolanır.

A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sağlıklı bir kemik yapısı için de gereklidir. A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. Ayrıca A vitamini  karaciğer ve böbrekleri korumada oldukça gereklidir. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Ayrıca, görme duyusu için de faydalıdır. Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması gerekir.A Vitamini Hangi Besinlerde Vardır

A vitamini hayvansal gıdalarda daha çok bulunmaktadır.Başta balık yağı ve karaciğer olmak üzere, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz, inek sütü, keçi sütü, keçi eti , inek eti, somon, yoğurt, tavuk, peynir ve domates A Vitamini içeren besinler arasındadır.

A Vitamini Eksikliği Nedir ? Nasıl Anlaşılır

Normal şartlarda Eksikliği fazla görülmemekle birlikte, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkabileceği gibi,alkol kullanımı, bazı ilaçlar ve E vitamini eksikliği A Vitamininin emilimini azaltarak A Vitamini Eksikliğine neden olabilir. Eksikliğinde, sık ve kolay hastalanma, cilt kuruluğu, saçlarda kepek, ağızda yara, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti hastalıkları , kemik ve dişlerde zayıflık , epidel dokuda sertleşme , aşırı cilt kuruluğu gibi sağlık sorunları görülür. Ayrıca,özellikle çocuklarda kilo alamama ve boyun uzamaması yetersiz A vitamini alındığının işareti olabilir.
A Vitaminin Fazlalığı: baş ağrısı, yorgunluk, uyku kalitesinin bozulması, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görme, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte, A vitamini kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.

A Vitamininin En Belirgin Faydaları

Sağlıklı deri ve saçlar için gereklidir.
Diş, diş eti, ve kemik gelişiminde önemli rol oynar
Normal iyi görme de ve gece görme de etkilidir.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Akciğer, mide, üriner sistem ve diğer organların koruyucu epitelinin düzeninde rol oynar.

A Vitaminli Yağ

Başta belirttiğimiz gibi yağda çözünebilen bir yapıya sahip olan A vitamini, özellikle cilt bakımında yağ formuyla, etkili bakım uygulamasıdır ve cildinizi kurumaya karşı koruduğu gibi cilt yaşlanmasını da engeller.  Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan A vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar.

Piyasada doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz A vitamini yağı bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir. Cilt kırışıklıklarından, çatlak tedavisine, sivilce sorunundan, genel nemlendirici olarak kullnımına kadar bir dizi durumda kullanılabilen bir vitamin olan A vitaminli yağ, cilt problemlerinin çözümünde etkili sonuçlar yaratmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder