21 Nisan 2017 Cuma

A Vitamininin Faydaları


A Vitamininin Faydaları NelerdirGenel sağlığımız , cilt sağlığımız için vitaminler oldukça gerekli besinlerdir. Ve her vitamin kendine özgü faydaları ile bilinir. Latince yaşam anlamına gelen “vita” sözcüğünden kaynaklanan vitaminler, yağda ve suda eriyenler olmak üzere ikiye ayrılır.

Yağda Çözülen Vitaminler


A vitamini , D vitamini , E vitamini , K vitamini  bu grupta bulunan vitaminlerdir. Bu vitaminler vücuda yağlarla taşınır. Vücutta depolandığı için her gün almaya gerek yoktur. Fakat diyetlerde mutlaka bulunmalıdır ve hiçbir zaman yağsız bir diyet uygulanmamalıdır.Bu sebepten yeterli yağ oranı olan bir dengeyle beslenilmelidir.

Diğer yandan A vitamin cilt sağlığı için vazgeçilmezdir ve a vitamini yağı cilt tarafından kolay gerçekleştiği için daha etkilidir.Vitaminlerinde başta belirttiğimiz gibi yağ formunda bulunabilen ürünleri özellikle cilt bakımı açısından ihmal edilmemesi gereken bakım uygulamalarıdır.

A Vitamini Nedir

A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir maddedir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür. Diğeri karoten olarak bilinen pro-vitamin şeklindedir, o da ihtiyaç halinde sadece retinole dönüşür. A vitamini oldukça yaygındır ve hem bitkisel hem hayvansal gıdaların içerisinde bulunur..Kayısı, kuşkonmaz, maydanoz, ıspanak, havuç, kereviz, marul, portakal, erik, domates gibi gıdalarda A vitamini bulunur. Ayrıca inek sütü, somon, ciğerde A vitamini bulunmaktadır.

A Vitaminin Faydaları

A vitamini görme bozukluklarını giderir ve gece körlüğünü engeller.
Cilt, tırnak ve saçların sağlıklı olmasını sağlar.
Cilt, saç, dişler ve kemiklerin oluşum ve korunması için gerekli olan A vitamini, enfeksiyonlara karşı antitoksidan özelliği sayesinde koruma sağlar.
Özellikle cilt bakımında yapısı itibariyle elastin lifleri güçlendirip,  kolajen artışını tetiklediği için sıkı bir vücut görünümüne destek sağlar.
Aynı zamanda Proıtein sentezini arttırarak, saçın yapısında bulunan ve doğal bir protein olan keratin proteinini arttırarak saç köklerini besler ve hem saç dökülmesini engeller hem de saç uzamasının sağlıklı olmasını sağlar.

A vitaminli Yağ

Başta belirttiğimiz gibi yağda çözülebilen A vitamini, özellikle cilt ve saç bakımında kullanılabilir bir hale getirilmek için belirli değerlerde yağda çözülerek bakım uygulamalarında kullanılabilir hale getirililmiştir. Saf olara kullanımının mümkün olmadığı A vitamini özellikle macademia gibi emilimi yüksek olan ve E vitamini açısından güçlü olan bir yağda çözüldüğü zaman çok güçlü bir bakım uygulaması haline gelmektedir.

A Vitaminli Yağın Faydaları

Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan A vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt yenilenmesi sağlar. Bu sayede cilt kırışıklıkları, çatlakları için engelleyici bir özelliği vardır.Ayrıca A vitamini cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir.
Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanmakta fayda vardır. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önlemiş hemde cildinizin yenilenmesi için adım atmış olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder