21 Nisan 2017 Cuma

A Vitaminyle Saç Bakımı


Sağlıklı Saçlar İçin A VitaminiSağlıklı bir saç ve saç teli için uygun bakımların yapılması gerekir çünkü  bir saç telinin ömrü ortalama 2 - 6 yıldır. Saç teli ömrü, kişinin azami saç uzunluğunu belirler. Bel uzunluğu için yaklaşık 6 senelik saç teli ömrü gerekir, ki buna periyodik kırık aldırmalar dahildir. Saç teli ömrü 2 sene olanların bel uzunluğuna ulaşmaları mümkün değildir.

Saç bakımı için uygun vitaminleri kullanmanız hem saç deriniz hem de saç telleriniz için önemlidir. A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir. C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler.


Saç Sağlığı ve A Vitamini

Saçlar büyük oranda keratin denilen proteinden oluşmaktadır ve A vitaminin proteinlerin işlevini arttıran bir özellik gösterir. Ayrıca kükürt, argerilin, keratin, çinko oksit ile birlikte A vitamini kullanımı saç uzamasına yardımcı olur. Saçlarımızın büyük oranda keratinden oluşması ve dolayısıyla keratin oluşumunu arttıran kükürt ile birlikte a vitaminli yağ kullanımı saç uzatma sürecini oldukça hızlandırır.

Saç Dökülmelerine Karşı En Önemli Koruyucu

A vitamini önemli bir antioksidandır ve saç dokusu ile parlaklığını koruması ile tanınır. A vitamini saçlarınızı, çevre etkisi ile vücuda alınan serbest radikallerin saldırılarından korur ve saçı kökünden sonuna kadar kuru hava etkisine karşı koruyan, saç derisinde oluşan sebum maddesinin üretimine katkıda bulunan bir vitamin grubudur. Bunun dışında A vitamininin, saç dökülme etkisi taşıyan stresle mücadele konusunda önemli bir yeri vardır.

 A Vitamini İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır

A vitamini özellikle saç derisi bakımda kullanılır. genellikle kullanım amacı saçların hızlı uzamasını sağlamak ve saç dökülmesini azaltmaktır. A vitamini doğrudan saç tellerine etkisi olmayan bir vitamindir bundan kaynaklı saç derisine nüfuz edecek şekilde A vitamini veya A vitamini yağı kullanmalısınız. Ayrıca A vitamini bulunan gıdalar tüketebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı A Vitamini

Saç dökülmesine karşı A vitamin saçların köklerini beslediği için oldukça önemlidir. A vitamini özellikle diğer vitaminler, keratin argerilin, vb ile birlikte kullanıldığında saç köklerini besleyerek saçlarınızın dökülmesini engeller. Saç dökülmesi sorunları için A vitaminli yağ oldukça etkilidir.

Saçlardaki keratinin korunması saç dökülmesi için önleyici bir tedbirdir. A vitamininin özellikle protein sentezini arttırdığı düşünülecek olursa hem saç köklerini güçlendirmek, hemde saç tellerinin daha sağlam bir yapıya kavuşması için A vitamini kullanımı en ideal ve pratik yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle yağ formuda bulunan A vitamininin saç derisine hafif masaj hareketleriyle uygulanması ve ardından yaklaşık 15 dakikalık bir bekleme sürecinin ardından yıkanması, en pratik saç bakım yöntemi olarak kolayca gerçekleştirilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder